Aktualności

Kronopol zakończył budowę nowego placu surowca drzewnego

09.01.2015

Kronopol zwiększył swoje możliwości magazynowe drewna, dzięki ukończeniu budowy nowego placu surowca drzewnego, znajdującego się na terenie żarskiej fabryki.  Budowa utwardzonego placu składowania drewna o powierzchni 33 tys. m2 trwała od kwietnia do końca października 2014.

 "Budowa nowego placu składowego podyktowana została chęcią zwiększenia zapasu drewna na terenie Kronopolu. Dodatkowo inwestycja ta wpłynie na poprawę rotacji składowanego drewna. Ponadto, jest ona kolejnym dużym krokiem w kierunku unowocześniania naszej firmy. Dzięki tej inwestycji pojawi się sporo dodatkowego miejsca magazynowego, a czas przyjęcia i odbioru surowca znacznie się skróci. Dla porównania dodam, że na nowym placu zmieściłoby się prawie pięć pełnowymiarowych boisk do piłki nożnej " - wyjaśnia Jędrzej Kasprzak, Kierownik Działu Zakupu Surowca w Kronopolu.

Prace budowlane rozpoczęły się w kwietniu 2014 roku od wywiezienia ponad tysiąca pięciuset ciężarówek ziemi. Następnie wykonano stabilizację gruntu rodzimego i sprowadzono 12 000 ton kruszywa, które posłużyło do wykonania warstwy mrozoochronnej i podbudowy. Na tak przygotowanym podłożu ułożono podbudowę asfaltową i wykończono całość warstwą ścieralną. Ciekawostką jest fakt, że warstwa ta została wykonana w technologii Densiphalt, której używa się m.in. przy budowie płyt postojowych dla samolotów. Jej niewątpliwymi zaletami jest bardzo dobra szczelność, wyjątkowa nośność oraz odporność na zużycie. Grubość wszystkich warstw konstrukcyjnych i Densiphaltu wyniosła łącznie 110 cm. Warto także podkreślić, że cała konstrukcja pozbawiona jest szczelin dylatacyjnych, co znacząco ułatwia jego eksploatację. Całość zrealizowano w oparciu o najwyższe standardy budowlane, co gwarantuje długą i bezpieczną eksploatację terenu.

Istotny jest także sposób odprowadzania wody. Jak tłumaczy Marek Świdziński, Kierownik Działu Inwestycji: "Drewno jest specyficznym surowcem, dla którego jednym z największych zagrożeń jest woda i wilgoć. Aby zapewnić szybkie i skuteczne odprowadzenie wód opadowych z tak dużej powierzchni, zdecydowaliśmy się na plac przypominający swym kształtem dach kopertowy zapewniający znakomite odwodnienie powierzchniowe oraz dookólny kanał zbiorczy. Unikamy w ten sposób, tak dobrze wszystkim znanych z miejskich ulic, problemów z zatykaniem wpustów ulicznych i powstawaniu rozlewisk w miejscu magazynowania tak cennego surowca.

Podczas sześciomiesięcznych prac budowlanych zrealizowano również niezbędną infrastrukturę w postaci kanalizacji deszczowej, sieci hydrantowej i zbiornika retencyjnego o pojemności 2000 m3.

"Nowoczesny plan surowca wpłynie na podniesienie bezpieczeństwa pracy na terenie zakładu” – wyjaśnia Jarosław Masina, kierownik działu marketingu. Wykonawcą placu surowca drzewnego jest spółka Skanska S.A. Poznań. Całkowity koszt budowy wyniósł 15,7 mln zł.

źródo i zdjęcia: Kronopol

Kronopol zakończył budowę nowego placu surowca drzewnego
Zobacz produkty: