Aktualności

Gdyński statek, czyli inwestycja w Centrum Handlowym "Batory" przedstawia Polbruk

19.12.2014

Gdynia jest stosunkowo młodym miastem, większość elementów budowlanych ukształtowana została dopiero w dwudziestoleciu międzywojennym. Na jej architekturze niemały ślad pozostawiły również lata 70-te i 80-te. Jednakże w gdyńskiej zabudowie nie brakuje również akcentów wyróżniających się interesującą formą. Wśród nich czołowe miejsce zajmuje wybudowane w latach 90-tych Centrum Handlowe "Batory". Zarówno kształt budynku, jak i nowy sposób zagospodarowania otaczającej go przestrzeni zachwycają i inspirują. Burkowe elementy z kolekcji Polbruk Complex pozwoliły zaakcentować nieprzeciętny styl całej konstrukcji.

Gdyński statek, czyli inwestycja w Centrum Handlowym "Batory" przedstawia Polbruk

"Był port wielki jak świat"

Szara nawierzchnia doskonale koresponduje z architekturą okolicznej zabudowy Fot. PolbrukArchitektura CH "Batory" bezpośrednio nawiązuje do historii miasta oraz jego portowego charakteru. Kiedy patrzymy na budynek, nie sposób nie skojarzyć sposobu jego konstrukcji z legendarnym, polskim liniowcem MS Batorym, bowiem boczne skrzydło kompleksu handlowego ma kształt kadłuba statku. Centrum "Batory" usytuowane zostało w samym sercu Gdyni, przy skrzyżowaniu dwóch głównych ulic miasta: 10-go Lutego i Władysława IV , jego niezwykła architektura stanowi więc ozdobę i znak charakterystyczny dla trójmiejskiej aglomeracji. Funkcjonalnie zagospodarowana wokół budynku przestrzeń, to warunek konieczny tego typu obiektów – zapewnia bezpieczne wejście do budynku i zachęca do spacerów wokół. Nowy projekt nawierzchni okalającej konstrukcję pozwolił podkreślić jej wyjątkowy charakter oraz zaakcentować nowatorskość formy budynku. Do realizacji inwestycji wykorzystano elementy brukowe pochodzące z kolekcji Polbruk Complex. Chłodny szary odcień kostki doskonale koresponduje z nadmorskim charakterem obiektu. Subtelna, szara gama kolorystyczna harmonizuje z otoczeniem, nie zakłócając naturalnego uroku obiektu, a jedynie podkreślając jego walory.

Geometryczna finezja

Płukana struktura kostki stworzyła bezpieczną nawierzchnię Fot. PolbrukKostka z serii Polbruk Complex intryguje prostymi, regularnymi liniami. Wokół Centrum Handlowego "Batory" nawierzchnia brukowa została wykorzystana na dużej powierzchni, co wyraźnie uwydatniło jej geometryczne atuty. Materiał stworzony przez firmę Polbruk porządkuje przestrzeń, wyznacza proste szlaki komunikacyjne, bezpiecznie prowadząc do celu. Prostokątne kształty kostek pozwoliły na stworzenie efektownej mozaiki. Na powierzchni elementów brukowych wyeksponowane zostały szlachetne kruszywa, które migocząc w słońcu budują ciekawy efekt wizualny, a dodatkowo tworzą naturalnie antypoślizgową nawierzchnię, tak ważną w przypadku obiektów użyteczności publicznej. Dzięki tej inwestycji przestrzeń wokół gdyńskiego centrum handlowego prezentuje się elegancko i nowocześnie. Mimo że obiekt powstał ponad dwadzieścia lat temu, wciąż jest jednym z najbardziej atrakcyjnych elementów architektonicznych w okolicy, a teraz za sprawą odnowionej nawierzchni zyskał zupełnie nowe oblicze.

źródło i zdjęcia: Polbruk