Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Systemy ocieplania i termorenowacji

Produkty Termo Organiki przetestowane w stratosferze

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut 2014-12-09

3 grudnia 2014 r. załoga Polskiej Stratosfery wpisała się w historię światowej aeronautyki i pobiła łącznie trzy rekordy wysokościowe. Skoczkowie spadochronowi wyskoczyli trzyosobową formacją z największego w Polsce balonu na ogrzane powietrze na wysokości 10 600 metrów. Balon osiągnął  rekordowy pułap ponad 11 000 metrów. Głównym sponsorem misji jest Termo Organika, największy polski producent styropianu oraz kompletnego systemu ociepleń. Podczas rekordowego lotu przetestowano także próbki produktów lidera rynku ociepleń.

Załoga Polskiej Stratosfery. Fot. Bartek SytaProdukty Termo Organiki przetestowane w stratosferze

Mistrzowska załoga Polskiej Stratosfery w składzie: skoczkowie spadochronowi Tomasz Witkowski, Tomasz Kozłowski i Arkadiusz Majewski oraz piloci balonowi Dariusz Brzozowski i Włodzimierz Klósek, pobiła dwa rekordy Europy: w wysokości opuszczenia statku powietrznego formacją trzyosobową oraz długości swobodnego spadania formacją trzyosobową, a także rekord Polski w wysokości lotu balonem na ogrzane powietrze. Rekordy zostaną sklasyfikowane przez międzynarodową federację aeronautyki FAI - Fédération Aéronautique Internationale.

Misja Polska Stratosfera zakończona sukcesem

Termo Organika poza wsparciem finansowym przygotowała dla pięcioosobowej załogi lekkie, specjalnie zaprojektowane fotele termoizolacyjne. Styropianowe siedziska zainstalowane
w balonowym koszu zapewniły wygodną, półsiedzącą pozycję skoczków i pilotów podczas ponadgodzinnego wznoszenia się balonu na wysokość niemal 11 000 metrów, gdzie temperatura wynosi minus 54°C. W niezwykle trudną misję poleciały również próbki produktów Termo Organiki: styropian, tynki, farby, kleje. W ten sposób kompletny system ociepleń został przetestowany
w stratosferze!

Cieszymy się, że mogliśmy być częścią tego niesamowitego przedsięwzięcia. Warto wiedzieć, że misja Polska Stratosfera wymagała zaawansowanych technologii, ponieważ rozegrała się
w ekstremalnie trudnych warunkach atmosferycznych, a to w naturalny sposób łączy się z naszą firmą i naszymi produktami do izolacji termicznej - mówi Dariusz Stachura, prezes Termo Organiki - Raz jeszcze gratulujemy całej załodze i wszystkim ludziom zaangażowanym w ten niezwykły projekt.

Start balonu. Fot. Bartek SytaPrzebieg niezwykłej misji

Kiedy największy w Polsce tradycyjny balon na ogrzane powietrze osiągnął pułap około 10 600 metrów, skoczkowie tworząc trzyosobową formację wykonali rekordowy skok. W skutek tego balon stracił około 300 kg i wzniósł się jeszcze wyżej ustanawiając najwyższy punkt lotu. W tym czasie trzyosobowa formacja skoczków swobodnie spadała z prędkością niemal 300 km/h przez około 3 minuty do wysokości 1 500 metrów, gdzie rozłączyła się. Postępując zgodnie z planem Tomasz Kozłowski, jako pierwszy otworzył spadochron. Następnie na wysokości 1 200 metrów spadochron otworzył Tomasz Witkowski, a ostatni, na wysokości 1 000 metrów swój spadochron otworzył Arkadiusz Majewski, który jako najbardziej doświadczony skoczek wybrał miejsce do lądowania.

Po upływie około godziny od wylądowania skoczków, na ziemi bezpiecznie „usiadł” balon sterowany przez Dariusza Brzozowskiego oraz drugiego pilota Włodzimierza Klóska. Misja Polska Stratosfera zakończyła się pełnym sukcesem.

Po 25 latach spełniłem jedno ze swoich marzeń, to niesamowite uczucie! - mówi Tomasz Witkowski, pomysłodawca i uczestnik misji Polska Stratosfera - Przygotowanie tego skoku wymagało  olbrzymich nakładów finansowych i pracy mnóstwa osób, za co dziękuję całej ekipie, wszystkim zaangażowanym w projekt partnerom i instytucjom oraz głównemu sponsorowi Termo Organice, ponieważ bez ich wsparcia nie byłoby to możliwe.

Przygotowania do rekordowego skoku trwały od ponad 2 lat, w tym czasie członkowie misji wraz z ekspertami różnych dziedzin nauki i techniki przystosowywali balon, aparaturę tlenową, wysokościomierze oraz spadochrony do pracy w skrajnych warunkach. Piloci i skoczkowie brali udział w wielu treningach i testach, m.in. w komorze niskich ciśnień, komorze niskich temperatur oraz w tunelu aerodynamicznym. Termo Organika wspiera kreatywność i odwagę - skok ze stratosfery!

Termo Organika wspiera kreatywność i odwagę - skok ze stratosfery!

Termo Organika najczęściej kojarzona jest z Dalmatyńczykiem, nowatorskim styropianem w kropki, wysoką jakością produktów, potwierdzoną m.in. prestiżowymi rekomendacjami Instytutu Techniki Budowlanej oraz własnym kompletnym systemem ociepleń.

Firma, przy okazji swojej statutowej działalności, z sukcesem organizuje lub wspiera różnego rodzaju akcje promujące młodą sztukę i jej twórców, kampanie na rzecz energooszczędności, czy oryginalne przedsięwzięcia, takie jak Polska Stratosfera. Jednym z ważniejszych działań prospołecznych firmy jest pomoc charytatywna wspomagająca najbardziej potrzebujących.

Więcej informacji znajduje się na stronie: www.polskastratosfera.pl oraz www.termoorganika.pl,
a także na profilu na Facebooku: https://www.facebook.com/polskastratosfera.

źródło i zdjęcia: Termo Organika

Pozostałe aktualności
Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze wrzesień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2019

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny

Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny