Aktualności

Rewolucja w świecie odkurzaczy centralnych - TopVac

21.11.2014

System centralnego odkurzania to nadal najtańsza spośród wszystkich instalacji stosowanych
w nowoczesnym budownictwie. Odkurzacz centralny stał się rozwiązaniem tak powszechnym, że możemy go spotkać praktycznie w każdym nowobudowanym domu.

Rewolucja w świecie odkurzaczy centralnych - TopVac

Rewolucja w świecie odkurzaczy centralnych - TopVacO zaletach systemu i wygodzie użytkowania nie trzeba już chyba nikogo przekonywać. Zgodnie z ideą wszelkie zanieczyszczenia sprzątane podręcznym zestawem, zatrzymywane są w jednostce centralnej zlokalizowanej zazwyczaj poza miejscem stałego bytowania a przefiltrowane powietrze wyprowadzane jest na zewnątrz budynku.

Koniec z wyrzutem powietrza na zewnątrz i stratą ciepła

Do tej pory wykonanie ostatniego odcinka instalacji - wydmuchu odkurzacza - wiązało się z przekuciem elewacji wskutek czego powstawał kolejny mostek termiczny w naszym projekcie. Co ważniejsze ciepło wytworzone w trakcie pracy silnika odkurzacza utracone było bezpowrotnie. Nadszedł czas na zmiany spełniające rygorystyczne wymogi koncepcji budownictwa pasywnego…

Firma TopVac generalny importer kanadyjskich odkurzaczy centralnych marki Duovac, Husky i Saniflo wprowadza na rynek polski innowacyjne rozwiązanie - filtr wyrzutu powietrza HEPA.  Jest to sprawdzone w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych urządzenie dedykowane do odkurzaczy dostawcy, dzięki któremu nie ma potrzeby wykonywania wydmuchu w elewacji . Pozwala na to wysoka skuteczność oczyszczania powietrza. Zatrzymywane jest 99,97% wszystkich zanieczyszczeń większych od 0,3 mikrona.

Rewolucja w świecie odkurzaczy centralnych - TopVacZyskujemy zatem możliwość skierowania powietrza do pomieszczenia, w którym znajduje się odkurzacz i odzyskania cennego ciepła, jakie powstaje podczas pracy silnika jednostki centralnej. Filtr zamontowany tuż za urządzeniem wycisza całą instalację o około 2 dB a jego specjalna konstrukcja zamienia wyrzucany strumień powietrza w równomiernie rozprowadzone ciepło. Daje to wymierne zyski biorąc pod uwagę, że standardowo użytkujemy system przez kilkadziesiąt minut, co najmniej raz w tygodniu.

Dotychczas w projektach, gdzie nie było fizycznej możliwości wykonania wyrzutu powietrza wykorzystywano kanały wentylacyjne lub przewody kominowe. W skrajnych przypadkach instalacja pozostawała otwarta a powietrze wydmuchiwane do pomieszczenia, jako prymitywny odzysk ciepła.

Było to rozwiązanie niezgodne ze sztuką montażu. Szum wyrzucanego powietrza powodował niebywały hałas pomimo, że jedną z cech charakterystycznych systemu jest cisza podczas jego działania. Ponadto podmuch wytwarzany przez odkurzacz zaburzał sposób wentylacji grawitacyjnej pomieszczeń. Należy wyobrazić sobie sytuację, gdzie całe zassane podczas sprzątania powietrze trafia do pomieszczenia lub kanału o określonej kubaturze.
Brak wyrzutu w elewacji oznacza także koniec problemów z niedomykającymi się klapkami wyrzutów.

Zdarzały się bowiem sytuacje zagnieżdżenia w komorze silnika drobnej zwierzyny, poszukującej w okresie zimowym łatwo dostępnych źródeł ciepła. Ptaki, gryzonie czy owady szczególnie upodobały sobie nienaturalnie stworzone schronienie.

Na koniec należy podkreślić, że po kilku latach użytkowania systemu wyposażonego w odkurzacz
z przestarzałym system filtracji, wskutek przepuszczania części zanieczyszczeń, na elewacji klientów pojawiały się tzw. "zaciery" wokół wyrzutni wydmuchu.

Wszystkie opisane problemy znikają wraz z pojawieniem się nowego rozwiązania jakim jest filtr wyrzutu powietrza HEPA.

Filtr HEPA nie współpracuje z odkurzaczami  wykorzystującymi systemy filtracji typu "prawdziwy cyklon" czy worek odwrócony!

Wiele innych ciekawych rozwiązań znajdą Państwo w firmie TopVac Odkurzacze Centralne www.topvac.pl 61 817 70 43 biuro@topvac.pl

źródło i zdjęcie: Top Vac

Firma powiązana:

TopVac

Telefon Infolinia 61 817 70 43
www.topvac.pl, www.odkurzaczehusky.pl, www.duovac.pl, www.saniflo.pl
biuro@topvac.pl

TopVac