Aktualności

Systemy przesuwne Vetrex – znajomy komfort, nowe zastosowania!

17.11.2014

Niemal w każdej nowej inwestycji inwestorzy decydują się na co najmniej jedno przeszklenie przesuwne. Najczęściej taki sposób otwierania stosowany jest w drzwiach tarasowych, lecz coraz częściej jego zalety wykorzystywane są w innych przeszkleniach, a zwłaszcza tam, gdzie liczy się każdy centymetr kwadratowy przestrzeni.

Kuchnia jest jednym z tych pomieszczeń, w którym zastosowanie okna przesuwnego okazuje się pomysłem trafionym w dziesiątkęNowoczesne systemy okienne dostarczają wielu możliwości konstrukcyjnych, co umożliwia dopasowanie rozwiązania do potrzeb danego pomieszczenia, wymagań budynku i indywidualnych upodobań. Przy odpowiednim zestawieniu konkretnych komponentów – okuć, profili, pakietów szybowych, wykonać można przeszklenia dowolnych rozmiarów, o dowolnych właściwościach w zakresie energooszczędności, izolacji akustycznej czy bezpieczeństwa.  

Największym atutem okien przesuwnych jest oszczędność miejsca, ponieważ po otwarciu skrzydło wchodzi do wnętrza jedynie na głębokość kilku centymetrów, dzięki czemu uzyskuje się większą swobodę urządzenia przestrzeni wokół okna.

Warto też wiedzieć, że w ramach jednego przeszklenia skrzydła przesuwne można dowolnie łączyć z innymi systemami otwierania, co daje jeszcze więcej możliwości aranżacji. Schematy połączeń skrzydeł przesuwnych ze szkleniem stałym i skrzydłami uchylno-rozwiernymi przedstawione są poniżej na przykładzie systemu Patio Light:
 
Przeszklenia przesuwne są też cenione za wygodę obsługi. Sterowanie skrzydłami ułatwiają np. wózki jezdne zapewniające płynny ślizg, dzięki którym, aby przesunąć nawet ważące kilkaset kilogramów drzwi tarasowe - wystarczy jeden ruch ręki.

Salon

Przesuwne drzwi tarasowe – to pierwsze i najczęściej spotykane zastosowanie systemów przesuwnych. Tego rodzaju przeszklenia zwykle umieszczane są w salonie. Charakterystyczny sposób otwierania daje więcej możliwości aranżacji przestrzeni, co w przypadku tego pomieszczenia jest szczególnie istotne.

Salon, z jednej strony pełni funkcję najbardziej reprezentacyjnego wnętrza całym w domu – ważna jest więc jego estetyka, z drugiej zaś, w przypadku wizyt większej liczby gości nierzadko wymaga tymczasowego przemeblowania. Przesuwne drzwi po otwarciu nie zajmują miejsca we wnętrzu, pozwalając na więcej swobody w ustawieniu mebli. Ponadto, zastosowanie drzwi przesuwnych optycznie powiększa przestrzeń, zwłaszcza, gdy poziom tarasu jest równy poziomowi posadzki wewnątrz.

Jeśli planujemy intensywne korzystanie z tarasu lub, gdy w domu mieszkają małe dzieci lub osoby o obniżonej sprawności ruchowej – warto rozważyć drzwi tarasowe z tzw. „niskim progiem”, o wysokości do 2 cm. Takie rozwiązanie minimalizuje ryzyko potknięcia i zwiększa komfort użytkowania drzwi. Sterowanie skrzydłami takiego przeszklenia można też dodatkowo ułatwić dzięki zastosowaniu elektrycznych silników otwierających i zamykających drzwi.

Przesuwne drzwi po otwarciu nie zajmują miejsca we wnętrzu, pozwalając na więcej swobody w ustawieniu mebliAutomatyczne sterowanie jest szczególnie przydatne w przypadku przeszkleń wielkogabarytowych, których waga skrzydeł może dochodzić nawet do 400 kg. Decydując się na tak duże przeszklenia należy jednak pamiętać, aby wykonać je w systemie przystosowanym do takich realizacji, o odpowiednio wytrzymałych, szerokich i wzmocnionych profilach, takich jak np. Vetrex Slide, w którym bezpiecznie można wykonywać konstrukcje o wysokości 2,7m i długości 6,5m.  

Okno do kuchni

Kuchnia jest jednym z tych pomieszczeń, w którym zastosowanie okna przesuwnego okazuje się pomysłem trafionym w dziesiątkę. Parapet okienny jest często  integralną częścią blatu kuchennego, na którym znajduje się mnóstwo rzeczy  i aby otworzyć okno - trzeba uprzątnąć wszystkie przedmioty, które się na nim znajdują. Zajmuje to sporo czasu i jest niewygodne. Stolarka wyprodukowana w systemie przesuwnym, takim jak np. Patio Light, nie zabiera miejsca w pomieszczeniu, dlatego okno można umieścić tuż za zlewem bez obawy, że jego skrzydło wejdzie w kolizję z baterią zlewozmywakową.

Co więcej, takie przeszklenie można wykonać na bazie nawet tak szerokich, energooszczędnych profili, jak te stosowane w systemie Vetrex V90+, szklonych ciepłochronnymi pakietami szybowymi, dzięki którym okno uzyskuje korzystne parametry w zakresie izolacji termicznej. Możliwość stosowania w takich oknach dowolnych profili pozwala ujednolicić stolarkę w całym domu także pod kątem estetycznym. Dzięki temu okna przesuwne i tradycyjne rozwierno-uchylne nie różnią się szerokością ram.

Okno do biura

Przeszklenie można wykonać na bazie nawet tak szerokich, energooszczędnych profili, jak te stosowane w systemie Vetrex V90+, szklonych ciepłochronnymi pakietami szybowymi, dzięki którym okno uzyskuje korzystne parametry w zakresie izolacji termicznejWynajem powierzchni biurowych jest kosztowny, dlatego firmy starają się maksymalnie efektywnie wykorzystać przestrzeń. Domowa pracownia również zwykle nie jest dużym pomieszczeniem, więc rozwiązania pozwalające oszczędzać przestrzeń jak najbardziej mają zastosowanie także w tym pomieszczeniu. W takich warunkach okno przesuwne sprawdza się doskonale. Pozostawia więcej możliwości w urządzaniu gabinetu i pozwala szybko go przewietrzyć.

W pomieszczeniu do pracy ważny jest komfort akustyczny, dlatego okno powinno być wyposażone w pakiet szybowy o korzystnych parametrach w zakresie izolacji dźwięków Uzyskanie dobrego współczynnika izolacyjności akustycznej jest możliwe przy zastosowaniu w konstrukcji okna odpowiedniego profilu i pakietu szybowego. Dzięki dużej swobodzie w doborze tych komponentów, okna przesuwne do gabinetu mogą stanowić skuteczną barierę dla hałasu i zapewniać spokojne warunki do pracy.

źródło i zdjęcie: Vetrex

Firma powiązana:

Vetrex

Telefon 58 692 24 00
www.vetrex.eu
vetrex@vetrex.eu

Vetrex