Aktualności

Grób Nieznanego Żołnierza - znów wygląda jak dawniej

26.01.2011

Grób Nieznanego Żołnierza – jedno z najbardziej znanych, historycznych miejsc-symboli w Polsce. W ciągu ostatnich lat systematycznie podupadał. Z końcem września 2010 r.odzyskał dawny blask.Grób Nieznanego Żołnierza powstał w 1925 r. w środkowych arkadach kolumnady Pałacu Saskiego, który był siedzibą Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Pod masywną kamienną płytą złożono ciało obrońcy Lwowa oraz urny z pól bitewnych pierwszej wojny światowej. Arkady z Grobem przetrwały wysadzenie Pałacu Saskiego przez Niemców w końcu 1944 r.  Pozostawiono je jako trwałą ruinę. W ostatnim, przedremontowym okresie obiekt był w stanie, który – mając na uwadze jego znaczenie, jako jednego z punktów tras wycieczkowych wielu polskich i zagranicznych grup turystycznych – można nazwać katastrofalnym. Oprócz popękanych tynków, wiele do życzenia pozostawiały także obróbki blacharskie, o izolacjach przeciwwilgociowych nie wspominając.

Pod koniec maja 2010r. rozpoczęto szeroko zakrojone prace remontowe. Inwestorem remontu został Zarząd Terenów Publicznych, renowację obiektu przeprowadziła Pracownia Konserwacji Zabytków Mateusz Bojko z Warszawy.

Należało wykonać przeponę poziomą filarów, wymienić obróbki blacharskie na dachu oraz uszczelnić pokrycie, zakonserwować odkryte części wątku ceglanego oraz fragmentów z kamienia, zakonserwować części metalowe i wreszcie – naprawić tynki. I tu znów bezkonkurencyjne okazały się materiały naszej firmy, które posłużyły zarówno do wzmocnienia kamienia, renowacji tynków i odtworzeniu ich dawnych kolorów, jak i impregnacji murów. Do prac tych użyto między innymi tynku renowacyjnego Sanierputz stara biel WTA  oraz tynku drobnoziarnistego Feinputz, impregnatu hydrofobizującego Funcosil SL i preparatu do wzmacniania kamienia KSE 300. Tak przygotowany mur pomalowano farbami silikonowymi Siliconharzfarbe LA   i Siliconfarbe SF.

W efekcie z końcem września Grób Nieznanego Żołnierza zajaśniał nowym-dawnym blaskiem, którego dodatkowo przydało mu nowe oświetlenie: do gzymsu przymocowano około 70 lamp diodowych, a w posadzce Placu Piłsudskiego wokół Grobu zainstalowano 12 reflektorów.

Źródło: REMMERS POLSKA

Więcej

Firma powiązana:

Remmers

Telefon 61 816 81 00
www.remmers.pl
budowle@remmers.pl

Remmers