Aktualności

Arbet z kulturą i Maszyna Do Wytwarzania Ciszy

07.11.2014

Czy styropian może znaleźć swoje miejsce w sztuce? Projekt ARBET Z KULTURĄ z satysfakcją zaprasza na prezentację unikalnego, artystycznego projektu "MASZYNA DO WYTWARZANIA CISZY" (autor: Marek Sułek, Crowd Festival, Dom Braci Jabłkowskich, ul.Bracka 25, 8 listopada (sobota) godz. 12.00- 22.00).

Projekt

Już wkrótce, zostanie zaprezentowany w Warszawie, niezwykły obiekt - rzeźba/kapsuła, stworzona ze specjalnych, dźwiękochłonnych materiałów. Górna część konstrukcji będzie ruchoma (otwierana i zamykana), tak by każdy zainteresowany mógł znaleźć się w jej środku. Tak więc, na kilka minut, będziemy mogli oderwać od hałaśliwego otoczenia, posmakować w samotności "dźwięków ciszy".

Miejsce i czas

Maszyna zacznie działać o godzinie 12-tej (w samo południe) w Domu Braci Jabłkowskich, w ramach Crowd Festiwal i będzie funkcjonować aż do godzin nocnych.

Maszyna

Maszyna jest obiektem o wymiarach 300 x 120 x 140 cm obsługiwanym przez czteroosobową ekipę techniczna. Waży ok. 150 kg. Do jej stworzenia użyto niezwykłego, wytłumiającego dźwięki materiału -TONOPIANU - produktu firmy Arbet.

Maszyna do Wytwarzania Ciszy została stworzona dzięki: portalowi www.wspieramkulture pl, marce Grolsch, firmie FABRYKA STYROPIANU ARBET , Node Radio, oraz wielu indywidualnym osobom które wsparły projekt.

Autor

Autorem akcji jest znany z niekonwencjonalnych działań artysta Marek Sułek – absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Rietveld Academy w Amsterdamie, wieloletni wykładowca Europejskiej Akademii Fotografii w Warszawie.

Artysta od lat zajmuje się działaniami w przestrzeni publicznej, realizuje projekty rzeźbiarskie, malarskie i fotograficzne. Jest autorem szeregu artystycznych przedsięwzięć – np. Stref Odrealnionej Rzeczywistości, serii Błękitnych i Różowych Drzew, Rzeźb Jednorazowego Użytku. Marek Sułek ma na swym koncie kilkadziesiąt wystaw oraz realizacji w przestrzeni miejskiej w Europie i USA m.in. akcja na Manhattanie w rocznicę ataków na WTC. Jego ostatnia praca to pływająca rzeźba - Papierowa Łódeczka na Wiśle w Warszawie.

Maszyna Wytwarzania Ciszy - Arbet

TONOPIAN

TONOPIAN EPS T 4,0 stosuje się go dla izolacji akustycznej od dźwięków uderzeniowych, poprzez zastosowanie dwuwarstwowego układu zwanego podłogą pływającą. Pozwala to na doskonałe tłumienie dźwięków uderzeniowych i skutecznie chroni przed hałasem.
Zastosowanie TONOPIANU EPS T 4,0 (podłoga oddzielona jest od konstrukcji nośnej warstwą TONOPIANU) umożliwia uzyskanie wysokich parametrów ochrony akustycznej przy równoczesnej pewności, że podłoga zachowa swoją nośność nawet przydługotrwałym obciążeniu. TONOPIAN powinien być stosowany do izolacji stropów międzykondygnacyjnych w każdym budynku mieszkalnym i użyteczności publicznej (wymagania ochrony akustycznej budowli określone w PN-B-02151-3:1999).

Cechy TONOPIANUTonopian - Arbet

  • Tłumienie dźwięków uderzeniowych do 31dB;
  • Deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła, λD ≤ 0,043 W/(m·K)
  • Ważony wskaźnik zmniejszenia poziomu uderzeniowego, ΔLw: dla płyt 22-3 - 26 dB (1), 28 dB (2), dla płyt 33-3, 38-3, 43-3, 50-3 - 29 dB (1), 31 dB (2)
  • Obciążenie użytkowe na warstwie wyrównawczej - ≤ 4,0 kPa

źródło i zdjęcia: FABRYKA STYROPIANU ARBET