Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Elementy z betonu komórkowego

Łódź odzyskuje dawny blask - Xella, Multipor

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut 2014-10-30

Łódź jest jednym z nielicznych miast w Polsce mogącym pochwalić się zabytkową architekturą przemysłową. Wiele budynków, objętych ochroną konserwatora zabytków poddawanych jest obecnie rewitalizacji. Materiałem pomocnym podczas remontu zabytków jest Multipor.

Łódź odzyskuje dawny blask - Xella, Multipor

Łódź odzyskuje dawny blask - Xella, MultiporŁódzkie zespoły pofabryczne to w większości unikalne architektoniczne perełki, które odegrały istotną rolę w dziejach przemysłowej Łodzi. W wielu z nich oprócz zabytkowego taboru przemysłowego zachowały się oryginalne elewacje, których charakter warto ocalić dla przyszłych pokoleń.

Stąd przy termomodernizacji wybierane jest  ocieplanie od wewnątrz przy pomocy mineralnych płyt izolacyjnych Multipor. Rozwiązanie to pozwala nie tylko zachować oryginalny wygląd fasady, ale także ma pozytywny wpływ na wiekowy budynek - eliminuje ryzyko rozwoju pleśni czy zarodników grzybów.

W ciągu ostatnich dwóch lat zakończyły się prace remontowe i termomodernizacyjne kilku pofabrycznych łódzkich zabytków. Swoje drugie życie zyskały m.in. fabryka Ludwika Grohmana - dziś nowoczesne centrum biurowo - konferencyjne, kompleks budynków należących do zakładów Karola Scheiblera zaadaptowanych na potrzeby Art Inkubatora oraz fabryka Salomona Barcińskiego - obecnie Osiedle "Barciński Park".

Art Inkubator - przemiana budynku pofabrycznego

Wszystko zaczęło się w roku 2008, kiedy zdecydowano, aby podupadające magazyny stały się miejscem działalności młodych twórców. Prace adaptacyjne budynków pofabrycznych należących do dawnego kompleksu Karola Scheiblera, rozpoczęły się w kwietniu 2012 r., zaś w styczniu 2014 r. obiekty zostały przejęte przez inwestora.

Kompleks, (powstały w latach 1887-1910) składa się z trzech budynków (A, B i C), które pierwotnie spełniały funkcję magazynów tkanin, zaś dziś są to nie tylko biura, ale kawiarnie czy butiki i studia artystów. Łączna powierzchnia użytkowa obiektu wynosi 6700 m2. Ocieplenie kompleksu płytami izolacyjnymi Multipor o grubości 5 cm objęło 1700 m2 powierzchni ścian - cały budynek A i część parteru budynku B. Dzięki izolacji przez ściany uciekło ok. 60% mniej energii. Inwestorem jest Fabryka Sztuki w Łodzi, zaś firmą wykonawczą Skanska.

Dawna fabryka Ludwika Grohmana - klimatyczne, nowoczesne biura

Rewitalizacja XIX-wiecznego pofabrycznego kompleksu budynków przy ulicy Tymienieckiego na Księżym Młynie sprawiła, że dawna fabryka Grohmana zamieniła się w nowoczesne centrum biurowo-konferencyjne i stała się miejscem biznesowych spotkań. Stan techniczny budynku pofabrycznego wymagał prac remontowych i termo-modernizacyjnych. Obiekt jest pod opieką konserwatora zabytków, więc część ścian budynku musiała zostać ocieplona od wewnątrz. Jako materiał do izolacji od wewnątrz wybrano izolacyjne płyty mineralne Multipor.

Prace zostały poprzedzone analizą cieplno-wilgotnościową ściany, obrazującą przepływ wilgoci przez przegrodę w kilkuletnim okresie. Pozwala to projektantowi, a następnie inwestorowi przekonać się, jaki materiał izolacyjny będzie najlepiej sprawdzał się na danej przegrodzie.

Skutkiem tych analiz było podjęcie decyzji o ociepleniu ścian zewnętrznych budynków, w tym zabytkowych obiektów pofabrycznych, mineralnymi płytami izolacyjnymi Multipor o grubości 10 i 12 cm. Zastosowanie płyt Multipor pozwoliło ograniczyć straty energii przez ściany o 80%! Rewitalizacja obiektu była wielokrotnie nagradzana m.in. nagrodą Grand Prix na targach EXPO REAL w Monachium w 2013 r. Inwestorem jest Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna, zaś firmą wykonawczą MC Kontrakty Budowlane.

Barciński Park - luksus nowoczesności i piękno starej zabudowy

Apartamenty Barciński Park to mariaż historii z nowoczesnością. Projekt usytuowany pomiędzy ulicami: Tylną, Sienkiewicza a Kilińskiego, w udany sposób "wtapia" się w pejzaż i klimat dzielnicy.

Osiedle powstało na terenie przylegającym do byłej fabryki wyrobów wełnianych Salomona Barcińskiego. Inwestor, pragnąc zachować piękno XIX-wiecznej architektury, a jednocześnie spełnić wymogi cieplne dla budynków mieszkalnych, zdecydował się na zastosowanie izolacyjnych płyt mineralnych Multipor do ocieplania od wewnątrz.

Za użyciem tego materiału przemawiała nie tylko konieczność zachowania zabytkowej elewacji, ale również łatwość obróbki, co jest istotne w przypadku ścian o nietypowym kształcie - w budynkach Barciński Park ocieplano przestrzenie przy oknach zwieńczonych łukiem.

Mineralne płyty izolacyjne Multipor można ciąć na dowolnej wielkości elementy i formować zgodnie z potrzebami. W tym przypadku do ocieplenia ścian wykorzystano płyty Multipor o grubości 5 i 8 cm, a przez ściany uciekło o 70% mniej energii! Inwestorem jest firma SGI.

Zachęcamy do obejrzenia filmu o ocieplaniu od wewnątrz budynków pofabrycznych w Łodzi na

Więcej informacji o termomodernizacji obiektów, z regionu łódzkiego, przy wykorzystaniu mineralnych płyt izolacyjnych Multipor dostępnych na:

    Multipor w kamienicy:  https://www.ytong-silka.pl/pl/budynki_art_inkubatora_lodz_2835.php
    PKP Łęczyca: http://www.ytong-silka.pl/pl/content/zabytkowy_dworzec_pkp_leczyca_2862.php

źródło i zdjęcia: Xella

Pozostałe aktualności
Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze wrzesień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2019

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny

Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny