Aktualności

Etykieta efektywności energetycznej dla podgrzewaczy ciepłej wody użytkowej z pompą ciepła

31.10.2014

Oszczędność i efektywność wykorzystania energii jest obecnie kwestią o centralnym znaczeniu i będzie także w przyszłości odgrywać ogromną rolę. STIEBEL ELTRON od kilkudziesięciu lat produkuje wysokiej klasy urządzenia do ogrzewania pomieszczeń i przygotowywania ciepłej wody użytkowej.

Pompy ciepła firmy STIEBEL ELTRON już dziś są gotowe do wprowadzenia etykiet efektywności energetycznej! Jak to możliwe?

Etykieta efektywności energetycznej dla podgrzewaczy ciepłej wody użytkowej z pompą ciepłaNie na darmo już od prawie 40 lat produkujemy pompy ciepła do ogrzewania i jesteśmy jednym z czołowych dostawców w tej branży. Korzenie naszej działalności sięgają Niemiec i prowadzonych tam badań, rozwoju i produkcji naszych urządzeń o wysokiej efektywności energetycznej.
Spełniamy wysokie standardy jakościowe i z powodzeniem prowadzimy produkcję we własnych zakładach.

Czy obowiązek wprowadzenia europejskiej etykiety efektywności energetycznej jest zaskoczeniem?

Nie, cele tej dyrektywy były znane od dawna. Unia Europejska wprowadza nową etykietę efektywności energetycznej w celu ułatwienia użytkownikom porównywania różnych ogrzewaczy pomieszczeń i podgrzewaczy wody. Dzięki temu mogą oni znacznie ograniczyć zużycie energii w gospodarstwie domowym. Do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody zużywa się najwięcej, bo aż prawie 90 % całości wykorzystywanej energii.

Nowa etykieta zapewnia lepszą dywersyfikację poszczególnych klas efektywności energetycznej, a tym samym ułatwia porównanie urządzeń. Poprzez jej wprowadzenie oraz rozszerzenie klas Unia Europejska dąży do dynamicznego rozwoju rynku urządzeń o wysokiej efektywności energetycznej.

Jakie grupy produktów obejmie obowiązek wprowadzenia etykiety efektywności energetycznej?

Producenci będą musieli umieszczać nową etykietę efektywności energetycznej na wszystkich ogrzewaczach pomieszczeń i podgrzewaczach wody - niezależnie od rodzaju zasilania (elektryczne, gazowe, olejowe) i niezależnie od sposobu pracy czy modelu (przepływowe, małe, zasobniki wiszące, pompy ciepła do ciepłej wody i ogrzewania, zasobniki solarne czy zasobniki ogrzewane pośrednio).

Ocena efektywności energetycznej zostanie zaprezentowana na etykietach poprzez przyporządkowanie urządzenia do jednej z dziewięciu klas efektywności energetycznej. Najwyższą z nich jest A++, natomiast klasa G oznacza urządzenie o najniższej efektywności energetycznej.

Wszystkie produkty firmy STIEBEL ELTRON bez wyjątku zaliczają się do najwyższych klas. Niektóre pompy ciepła typu powietrze-woda firmy STIEBEL ELTRON spełniają wymogi przyszłej klasy A++ oznaczającej najwyższą efektywność.

Etykieta efektywności energetycznej dla podgrzewaczy ciepłej wody użytkowej z pompą ciepła

W górnej części etykiety znajduje się informacja o producencie (I) i oznaczenie modelu (II) danego produktu.

Ocena efektywności energetycznej urządzeń do przygotowywania ciepłej wody prezentowana będzie poprzez przyporządkowanie do jednej z siedmiu klas. Najwyższą z nich jest A, natomiast klasa G oznacza urządzenie o najniższej efektywności energetycznej.

Prawie wszystkie produkty firmy STIEBEL ELTRON zaliczają się do najwyższej klasy. Tak jest na przykład w przypadku małych zasobników c.w.u., które charakteryzują się najwyższą efektywnością energetyczną (klasa A).

Etykieta efektywności energetycznej dla podgrzewaczy ciepłej wody użytkowej z pompą ciepłaPoziom mocy akustycznej LWA, wewnątrz i na zewnątrz budynków, w decybelach (dB), w zaokrągleniu do najbliższej liczby całkowitej.

Etykieta efektywności energetycznej dla podgrzewaczy ciepłej wody użytkowej z pompą ciepłaTo oznaczenie otrzymują konwencjonalne podgrzewacze wody, które mogą pracować tylko poza okresami szczytowego obciążenia.

Etykieta efektywności energetycznej dla podgrzewaczy ciepłej wody użytkowej z pompą ciepłaRoczne zużycie energii w kilowatogodzinach (kWh) pod względem ilości energii końcowej i/lub w gigadżulach (GJ) pod względem ciepła spalania, w warunkach klimatu chłodnego i ciepłego, w zaokrągleniu do najbliższej liczby całkowitej i obliczone zgodnie ze sprawnością działania w czasie obciążenia szczytowego. Mapa przedstawia trzy strefy temperatur w Europie.

Więcej informacji na stronie firmy - link tutaj.

źródło i zdjęcie: Stiebel Eltron