Aktualności

Życie na powierzchni 7,2 m2 - projekt CUBITY

30.10.2014

Celem projektu CUBITY, zrealizowanego wspólnie przez darmsztadzki TU i DFH, było opracowanie innowacyjnego, opłacalnego i zrównoważonego zespołu mieszkalnego przeznaczonego dla studentów. Dzięki wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii, zaprezentowany w Wersalu projekt mieszkalny spełnił wymogi standardu Plus-Energy. Prefabrykowaną konstrukcję z elementami drewnianymi cechuje elastyczność, modułowość i przenośność. Po zakończeniu wystawy zespół CUBITY zostanie wzniesiony w pobliżu darmsztadzkiego Uniwersytetu Technicznego.

Życie na powierzchni 7,2 m2 - projekt CUBITY

Badanie wykazało, że studenci przywiązują mniejszą wagę do wielkości pomieszczenia użytkowanego indywidualnie. Dlatego w jednostkach mieszkalnych przewidziano składane meble o zoptymalizowanej funkcjonalności - łóżko, szafę, biurko i krzesło - oraz kompaktowy moduł sanitarny z toaletą, umywalką i zabudowanym prysznicem. Wszystkie te elementy zmieszczono na powierzchni zaledwie 7,2 m2.

Oprócz wymogu możliwości prefabrykacji systemu ogrzewania powierzchni w modułach oraz transportowania i ponownego składania go w innej lokalizacji niewielkim nakładem sił, sformułowano konkretne wymagania wobec instalacji grzewczej i chłodzącej, dotyczące wydajności energetycznej i wygody.

W ramach intensywnego procesu projektowania, studenci - we współpracy z Jörgiem Stette, kierownikiem ds. projektowania zastosowań systemów ogrzewania i chłodzenia w Uponor GmbH - opracowali rozwiązanie wykorzystujące sufitowe instalacje grzewcze i chłodzące oraz uzupełniające je systemy ogrzewania podłogowego.

Instalację niskotemperaturową zasila pompa ciepła o zmiennym kierunku tłoczenia; sama pompa jest zasilana energią przez instalację fotowoltaiczną o powierzchni 6 m2, zamontowaną na dachu prostopadłościennego budynku.

Więcej na stronie internetowej - link tutaj.

źródło i zdjęcia: Uponor

Firma powiązana:

Uponor

Telefon 22 266 82 00, 801 000 425
www.uponor.pl/instalacje
recepcja@uponor.com

Uponor