Aktualności

ITB i SSO wspólnie szkolą wykonawców prac ociepleniowych

17.01.2011

Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO) oraz Instytut Techniki Budowlanej (ITB) podjęły współpracę w zakresie upowszechniania standardów jakości wykonania dociepleń. Eksperci SSO i ITB poprowadzą autorski kurs dla montażystów izolacji cieplnej ścian zewnętrznych budynków. Pierwsze – pilotażowe, czterodniowe szkolenie odbędzie się 25-28 stycznia 2011 roku w siedzibie ITB w Warszawie.

Prawidłowo zaprojektowane i wykonane izolacje termiczne, w świetle potrzeby oszczędzania energii, stają się istotnym obszarem zainteresowania inwestorów. Obserwujemy w krajach Unii Europejskiej wyraźną tendencję do organizowania działań zmierzających do potwierdzania kompetencji wykonawców usług ociepleniowych. Ich formą jest właśnie certyfikacja firm wykonawczych i ich personelu przez stronę trzecią. Korzyścią z uczestnictwa w szkoleniu jest możliwość uzyskania certyfikatu kompetencji personelu stanowiącego potwierdzenie wiedzy i umiejętności pracownika w zakresie montażu izolacji cieplnej ścian zewnętrznych budynków przez niezależną i uznaną jednostkę na rynku wyrobów budowlanych, jaką jest Instytut Techniki Budowlanej – mówi mgr inż. Barbara Dobosz, kierownik Zakładu Certyfikacji ITB.

Program kursu opracowali wspólnie wysokiej klasy specjaliści SSO i ITB. Celem szkolenia jest przekazanie uczestnikom niezbędnej, aktualnej wiedzy na temat podstaw formalnych i zasad wykonywania ociepleń budynków oraz doskonalenie praktycznych umiejętności wykonywania robót ociepleniowych. Kursanci najpierw zapoznają się z zagadnieniami teoretycznymi, takimi jak certyfikacja i typologia wyrobów ETICS oraz metody wykonania i konserwacji elewacji. Następnie, pod kierunkiem doświadczonych instruktorów, samodzielnie zainstalują fragment ocieplenia. Szkolenie zakończy sprawdzian wiedzy i umiejętności nabytych w trakcie zajęć.

Jesteśmy przekonani, że nasze wspólne działania wybitnie przyczynią się do rozwoju profesjonalnego rynku usług wykonawczych w branży systemów ociepleń. Kolejnym etapem współpracy ITB i SSO będzie specjalistyczne szkolenie dla osób nadzorujących wykonywanie robót ociepleniowych, inspektorów nadzoru, projektantów i dostawców technologii ETICS – podkreśla Jacek W. Kulig, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń.

Zaświadczenie o ukończeniu kursu z potwierdzeniem zdanego egzaminu będzie upoważniało do uzyskania – na preferencyjnych warunkach – certyfikatu kompetencji personelu, wydawanego przez Zakład Certyfikacji ITB.

Źródło: Omega Communication

Więcej