Aktualności

Szkło piankowe Technopor przedstawia firma PROBUD

27.10.2014

Nowoczesne budownictwo w Polsce od strony konstrukcji budynku jest coraz bardziej podporządkowane kwestii eliminacji potencjalnych mostków termicznych. W wykonywanym przez nas aktualnie budynku zaprojektowano płytę fundamentową z ostrogą. Projektant przewidział izolację termiczną ścian piwnicy, jednak sama płyta miała być posadowiona bezpośrednio na gruncie. Nie budziło to entuzjazmu inwestora, więc poszukiwał on rozwiązania, które ograniczyłoby straty ciepła w tym kierunku. Propozycji z czego wykonać podbudowę płyty fundamentowej na rynku jest kilka: XPS,  pianobeton, styrobeton. I niestety u nas zapomniane: szkło piankowe.

Szkło piankowe Technopor przedstawia firma PROBUD

Pomijając debatę nad minusami poprzednio zaproponowanych rozwiązań, projektanci zaakceptowali proponowane przez nas rozwiązanie.

Szkło piankowe to granulat, w dotyku przypominające pumeks i tak naprawdę jest odpowiednikiem tej skały wulkanicznej, tyle że nie stworzyła jej przyroda a huta szkła - z oddanych do recyclingu odpadów szklanych. Jeszcze 15 lat temu było produkowane w Polsce, nieopodal - w Jaroszowcu koło Kluczy.

Teraz niestety można go nabyć jedynie poza granicami Polski - najbliżej, nie najtaniej lecz z gwarancją utrzymania deklarowanych parametrów to Drezno.

Maksymalne zamówienie dla jednej dostawy to 90 m3. Jest to być może zaskakująco duża kubatura jak na TIR-a. Ale dostawa ze względu na małą wagę granulatu może się odbywać ciągnikiem z naczepą typu "walking floor".

Zagęszczanie.

Zagęszczanie odbywa się za pomocą typowych płyt wibracyjnych o wadze ok. 100 kg, w stosunku 1,3:1.

Wiosną 2013 roku mieliśmy do czynienia z długotrwałymi ulewami. Ponieważ budynek usytułowany jest na zboczu, ogromna ilość wody parła na budynek, który nie był jeszcze opasany właściwym drenażem. Jednak dzięki drenującym właściwościom granulatu woda swobodnie przepływała pod płytą fundamentową.

Więcej na blogu firmowym - link tutaj.

źródło i zdjęcia: Probud

Firma powiązana:

Probud

Telefon 32 677 26 60
www.probud.pl
info@probud.pl

Probud