Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Elementy wapienno-piaskowe

Ściany konstrukcyjne - dlaczego bloczki silikatowe są odpowiednie do tej roli

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut 2014-10-20

Realizacja inwestycji budowlanej wymaga odpowiednich przygotowań już na etapie wznoszenia ścian konstrukcyjnych. Są to te elementy budynku, które przenoszą wszelkie obciążenia i odpowiadają za trwałość budowli. Nie wszystkie materiały sprawdzą się więc w tej roli jednakowo. Dlaczego bloczki silikatowe są dobrym rozwiązaniem do wznoszenia ścian konstrukcyjnych zapytaliśmy Joannę Nowaczyk, Doradcę Technicznego Grupy SILIKATY.

Obowiązujące obecnie standardy

Ściany konstrukcyjne - dlaczego bloczki silikatowe są odpowiednie do tej roliw budownictwie mieszkalnym, a także komercyjnym powodują, że planując inwestycję wybiera się takie materiały, których parametry dają pewność osiągnięcia zakładanych właściwości całej konstrukcji. Szczególną rolę odgrywają podstawowe elementy obiektów, wśród których ściany nośne podlegają najbardziej precyzyjnym regulacjom w zakresie przenoszenia obciążeń nie tylko od masy własnej, ale również od innych części budynku, a także obciążeń klimatycznych (wiatr, śnieg). To na nich bowiem wspierają się całe stropy, klatki schodowe, dachy, czy też balkony. Cechy charakterystyczne bloczków silikatowych sprawiają, że z powodzeniem można stosować je w celu wznoszenia ścian konstrukcyjnych.

Silikaty swoją wysoką wytrzymałość zawdzięczają użytym do ich produkcji naturalnym materiałom oraz zastosowanym technologiom. Zakres wytrzymałości wynosi najczęściej od 15 MPa aż do 35 MPa, co gwarantuje powodzenie i bezpieczeństwo realizacji budynków o wysokości do kilkunastu kondygnacji bez konieczności stosowania elementów żelbetowych - wyjaśnia Joanna Nowaczyk z Grupy SILIKATY. 

Cienkie ściany i przestronne, komfortowe pomieszczenia

Ściany konstrukcyjne - dlaczego bloczki silikatowe są odpowiednie do tej roliZalety wznoszonych obiektów zależą w dużej mierze od materiałów, ale również charakteru pomieszczeń, które są przy ich pomocy realizowane. Nie wystarczy bowiem wykonanie odpornych na znaczne obciążenia przegród pełniących zadania konstrukcji. Ważne również, aby umożliwiały one przygotowanie takich wnętrz, jakie odpowiadać będą wymogom inwestora.

Coraz częściej są to duże przestrzenie, które można zaaranżować według indywidualnych potrzeb. Warunkuje to jednak konieczność zapewnienia ścian potrafiących utrzymać rozciągnięte nad nimi stropy o pokaźnych rozmiarach. Bloczki silikatowe dzięki dużej wytrzymałości na ściskanie dają takie możliwości bez konieczności znacznego pogrubiania wykonanych z nich przegród.Wystarczy zastosować prawidłowe połączenie ścian oraz wykonać stropy o odpowiedniej sztywności, aby powstał trwały budynek z przestronnymi wnętrzami.

Silikaty gwarantują nie tylko wieloletnią trwałość takich obiektów, ale odpowiadają również za podniesienie ich standardu w zakresie bezpieczeństwa oraz komfortu. Bloczki silikatowe są bowiem materiałem niepalnym o najwyższej klasie reakcji na ogień A1, a ponadto zapewniają wysoki poziom akumulacyjności cieplnej oraz akustycznej - mówi Joanna Nowaczyk, Doradca Techniczny Grupy SILIKATY.

Szybka realizacja obiektu w każdej technologii murarskiej

Ściany konstrukcyjne - dlaczego bloczki silikatowe są odpowiednie do tej roliPoprawność wykonania ścian konstrukcyjnych opiera się nie tylko na umiejętnym ułożeniu oraz połączeniu poszczególnych elementów. Istotną rolę odgrywa również rodzaj i grubość zastosowanej zaprawy murarskiej. Przy coraz szerzej stosowanych rozwiązaniach niwelujących straty cieplne, ograniczenie powstawania mostków termicznych osiągane jest również poprzez wykonywanie łączeń w technologii cienkospoinowej.

Bloczki silikatowe pozwalają na zachowanie odpowiedniej nośności ścian zewnętrznych i wewnętrznych także przy łączeniach cienkospoinowych.Wpływa to nie tylko na bezpieczeństwo budowli, ale również na ograniczenie czasu oraz kosztów związanych z realizacją całej inwestycji - podkreśla Joanna Nowaczyk.

Ważną rolę odgrywa również dokładność wymiarowa poszczególnych bloczków. Dzięki niej można precyzyjnie oraz stosunkowo szybko wznosić ściany konstrukcyjne. Grubość bloczków silikatowych rekomendowanych do budowy ścian nośnych wynosi od 18 cm do 25 cm, co sprawia, że znajdują one zastosowanie w szerokim zakresie inwestycji o zróżnicowanym przeznaczeniu.

Silikatowe materiały budowlane są przygotowywane z myślą o wymagających oraz świadomych projektantach, inwestorach oraz wykonawcach, którzy potrzebują rozwiązań innowacyjnych, a zarazem wykorzystujących naturalne składniki. Połączenie tych cech ma w efekcie końcowym umożliwić wykonanie solidnych i trwałych konstrukcji, przy zachowaniu niezbędnej dyscypliny budżetowej - podsumowuje Doradca Techniczny Grupy SILIKATY.

źródło i zdjęcia: SILIKATY

Pozostałe aktualności
Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze luty 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska marzec - kwiecień 2020

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny

Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny