Aktualności

Zaplanuj system grzewczy dla Twojego domu - grzejniki konwektorowe przyjazne środowisku

27.08.2014

Jeśli decydujemy się na ogrzewanie elektryczne mamy do wyboru ekonomiczne piece akumulacyjne, stwarzające przyjazny mikroklimat ogrzewanie podłogowe lub stosunkowo tanie i wydajne grzejniki konwektorowe. Chcemy przybliżyć Państwu korzyści płynące z wyboru ogrzewania konwekcyjnego na przykładach urządzeń marki Elektrotermia i Atlantic.

Konwekcja, radiacja i promieniowanie – to przyjazne człowiekowi sposoby rozprzestrzeniania ciepła przez grzejniki. Ogrzewanie konwekcyjne wykorzystuje efekt unoszenia się ciepłego, ogrzanego powietrza w całym pomieszczeniu na zasadzie cyrkulacji. Ten rodzaj ogrzewania umożliwia stosunkowo szybkie ogrzanie pomieszczenia oraz sprawia, że ciepło emitowane przez grzejniki uwzględnia również wszystkie dodatkowe kalorie ciepła, jakie docierają do danego pomieszczenia, takie jak ciepło słoneczne, ciepło ludzkiego ciała, etc.

Grzejniki konwekcyjne oddają wytworzone ciepło bezpośrednio lub z krótkim opóźnieniem i mają stosunkowo niską temperaturę obudowy zewnętrznej. W tej grupie urządzeń wyróżnia się proste typy grzejników z naturalnym obiegiem powstałym na skutek różnicy temperatur mas powietrza i bardziej efektywne grzejniki z obiegiem wymuszonym. Te ostatnie mają wbudowany osiowy lub poprzeczny wentylator, dzięki któremu powietrze ciepłe i zimne szybciej mieszają się ze sobą, a w pomieszczeniu w krótszym czasie robi się cieplej. Urządzenia takie mogą być stacjonarne - zawieszane na ścianie lub przenośne - stojące. Grzejniki naścienne powinny być montowane pod oknami, aby w pełni wykorzystać zjawisko naturalnej cyrkulacji mas powietrza w pomieszczeniu. Obydwa typy grzejników: z obiegiem naturalnym i wymuszonym mogą być zaopatrzone w termostaty i współpracujące z nimi czujniki temperatury, zegary sterujące oraz przełączniki elementów grzejnych pozwalające na zaprogramowanie żądanej temperatury. Ma to praktyczny wymiar, gdy chcemy np. dogrzać pomieszczenie tylko w określonych okresach doby. Dzięki regulacji możemy uzyskać większą wydajność grzejną konwektora z obiegiem naturalnym i zmienić ilości wydmuchiwanego powietrza w grzejnikach z konwekcją wymuszoną. Prawie wszystkie współczesne modele mają zdolność regulacji mocy. Warto nadmienić, iż obniżenie temperatury choćby o 1°C spowoduje oszczędność rzędu 7% w wydatkach przeznaczonych na energię, natomiast zastosowanie odpowiedniego systemu regulacji pozwoli na osiągnięcie oszczędności od 10 do 30% w skali roku.

Elektrotermia – krajowy producent i dystrybutor urządzeń grzewczych z pięćdziesięcioletnim doświadczeniem posiada bogaty asortyment grzejników konwekcyjnych oferowanych pod marką własną jak również markami uznanych producentów takich jak AEG, Adax i Atlantic. Oto niektóre z nich. Tropic 2020 Turbo to urządzenie o wysokich parametrach technicznych zapewniające szybkie ogrzanie pomieszczenia (ma wbudowany wentylator) oraz bezwzględne bezpieczeństwo podczas pracy – obudowa wykonana jest z materiałów odpornych na działanie temperatur. Niewielkie rozmiary i estetyka wykonania sprawiają, że grzejnik naścienny lub wolnostojący doskonale dopasują się do każdego wnętrza. Posiada trójstopniową regulację mocy: 750W, 1250W i 2000W oraz termostat pracujący w przedziale od 5°C do 30°C. Te parametry pozwalają na ustawienie temperatury na zadanym poziomie i oszczędność energii. Gdy w pomieszczeniu pojawi się ciepło z innego źródła termostat automatycznie wyłączy grzejnik. W przypadku jakichkolwiek zakłóceń w pracy grzejnika zostaje on bezwzględnie wyłączony przez bezpiecznik termiczny. Ponadto grzejnik wyposażony jest w system antyzamarzaniowy, który zabezpiecza dom przed skutkami mrozów.

Dobrym przykładem nowoczesnego grzejnika konwekcyjnego o zaawansowanej technologii będzie konwektor elektryczny z termostatem mechanicznym F17 marki Atlantic. Prosty w swej formie, elegancki, o zaokrąglonym, bezpiecznym dla dzieci kształcie pasuje do każdego rodzaju aranżacji. Obudowa grzejnika wykonana jest z wysokogatunkowej stali. Posiada niskotemperaturowy element grzewczy z dyfuzorem aluminiowym, elektromechaniczny, niezwykle czuły termostat temperatury o amplitudzie <0,8°C i tolerancji <1,5°C oraz bezpiecznik termiczny załączany automatycznie. Imponująca rozpiętość mocy od 500W do 2500W pozwala na precyzyjny dobór grzejnika do potrzeb danego pomieszczenia, i znaczące ograniczenie zużycia energii.
 
Wybierając ogrzewanie konwekcyjne warto zwrócić uwagę na jego zalety takie jak niski koszt zakupu urządzeń i wykonania instalacji, szybkość uzyskania żądanej temperatury i możliwość regulacji mocy w przyjętych zakresach - szczególnie korzystne w okresach przejściowych: wiosną i jesienią. Ponadto grzejniki te są niezawodne, bezpieczne i łatwe w obsłudze. Niewielkie rozmiary i estetyka wykończenia sprawiają, że można je łatwo dobrać do aranżacji wnętrza. Szczególnie sprawdzają się w łazienkach i sypialniach, czyli w pomieszczeniach, w których ciepło wykorzystywane jest okresowo i gdzie konieczne jest czasowe ogrzewanie. Ten rodzaj ogrzewania może funkcjonować jako samodzielny system grzewczy lub dodatkowy, wspomagający np. w godzinach nocnych ogrzewanie węglowe lub elektryczne ogrzewanie podłogowe. Wyższe koszty eksploatacyjne w stosunku do kosztów ogrzewania akumulacyjnego mogą ulec zmniejszeniu przy odpowiednim doborze precyzyjnie sterowalnych urządzeń.

źródło i zdjęcie: ELEKTROTERMIA