Aktualności

Kuchenne Energooszczędzanie według organizatorów akcji „Mój Świat jest EKO”

15.11.2010

Przeciętna rodzina marnuje w domu mnóstwo energii. W wyniku braku odpowiedniej wiedzy na temat jej oszczędzania, zwiększa swoje rachunki o ok. 100-400 zł miesięcznie. Każdy powinien wiedzieć, iż mniejsze zużycie energii nie tylko zwiększa zasobność naszego portfela, ale pomaga również środowisku. Rozsądne używanie energii wpływa bowiem na mniejszą eksploatację źródeł naturalnych, pozwalając zachować je na dłużej. Takie zachowanie wpisuje się w aktualny trend EKO...

Jednym z pomieszczeń, w którym często zapominamy o konieczności zmiany swoich nawyków jest kuchnia, gdzie do gotowania wykorzystuje się przede wszystkim dwa źródła energii: gaz oraz prąd. Każde z nich wymaga innego stylu gotowania, inne są również sposoby na optymalne wykorzystanie energii, którą wytwarzają.

Rozsądne jej zużycie wbrew pozorom nie wymaga od nas dużego wysiłku. Większość z nas może bezproblemowo to zrobić, nie rezygnując jednocześnie z komfortu. Wystarczy m.in., że będziesz pamiętać o wyciąganiu z kontaktu wtyczki czajnika elektrycznego, częściej przykręcisz kurek i przyzwyczaisz się do stosowania pokrywek.

W nowoczesnej energooszczędnej kuchni powinny znaleźć się garnki ze stali szlachetnej z wielowarstwowym dnem, które utrzyma ciepło po wyłączeniu kuchenki, z miedzi, aluminium bądź ze stali emaliowanej. Warto również zadbać, by garnki stawiane na palniku miały odpowiednio dopasowaną do niego średnicę. Dzięki temu możemy zaoszczędzić nawet do 20% wyprodukowanej energii.

Warto sprawić sobie również naczynie do gotowania na parze i odświeżyć naszą mikrofalówkę. W przeciwieństwie do piekarnika, nie wymaga ona wcześniejszego rozgrzania, które następnie przenoszone jest na potrawy. W kuchence ciepło powstaje bowiem w samych artykułach, a czas podgrzania potrawy ogranicza się do kilku minut. Przykładowo, zamiast pół godzinnego smażenia kotletów w głębokim tłuszczu na płycie, wystarczy lekko przyrumienić i dogotować w mikrofalówce, co zajmie ok. 5-6 minut. Tak jest szybciej, zdrowiej i oczywiście EKO.

Poniżej kilka rad na temat sposobów oszczędzania w naszej kuchni: 

Kuchenka gazowa

 • Czarny osad, który zbiera się na zewnętrznej powierzchni dna naczyń (zwłaszcza patelni), zwiększa zużycie energii. Dlatego trzeba je dokładnie myć.
 • Średnica płomienia powinna być taka sama lub trochę mniejsza niż średnica garnka. Ogień „wychodzący” spod garnka (czyli palnik zbyt silnie odkręcony) to strata energii. 
 • Zmniejszaj płomień po zagotowania potrawy. 
 • Korzystaj z pokrywek! Gotując pod przykryciem, oszczędzasz aż 20-30% energii. 
 • Bardzo dużo energii marnuje się podczas gotowania wody w czajniku. Staraj się wlewać jej tyle, ile rzeczywiście potrzebujesz i, aby nie zapomnieć o wyłączeniu palnika, stosuj gwizdki lub timery. 
 • Do pieczenia na bardzo dużych patelniach używaj palników typu trzy korony, o najwyższej mocy. Szybciej przyrządzisz danie, a przy tym będzie ono lepiej wypieczone. 
 • Po latach użytkowania na palnikach mogą osadzać się zabrudzenia, które utrudniają spalanie gazu i zwiększają jego zużycie. Płomień powinien być równomierny, koloru niebieskiego. 
 • Do wielogodzinnego gotowania potraw, np. bigosu, stosuj szybkowar.

Płyty ceramiczne

 • Używaj naczyń o takiej samej średnicy dna jak pola grzejne albo niewiele większe (nigdymniejsze, bo tak tracisz energię).
 • Wybieraj naczynia z płaskim dnem, przylegającym do płyty. 
 • Wykorzystuj ciepło resztkowe. Jeśli gotujesz zupę, sos, makaron, warzywa, ryż czy dusisz mięso, staraj się wyłączać pole grzejne 1-5 minuty wcześniej. Nie uchylaj przy tym pokrywek! W ten sposób do maksimum wykorzystasz ciepło rozgrzanego do czerwoności palnika. Potrawy dogotują się „gratis” – w skali roku to duże oszczędności. 
 • Dużym ułatwieniem są wskaźniki ciepła resztkowego, które mają wybrane modele płyt ceramicznych. Ułatwiają np. podtrzymanie temperatury obiadu dla spóźnialskich, ale też zapobiegają poparzeniom. 
 • Używaj timera! Skutecznie dyscyplinuje, by niepotrzebnie nie przedłużać czasu gotowania. 
 • Do potraw wymagających wielogodzinnego gotowania, np. bigosu czy domowego rosołu, używaj szybkowaru. Kilkakrotnie skrócisz czas ich przygotowania i... rachunki za energię elektryczną. 
 • Dobrym pomysłem jest również korzystanie z garnków do gotowania na parze na kilku poziomach. W ten sposób na jednym palniku ugotujesz cały obiad. 
 • Funkcje sprzyjające oszczędzaniu energii to: pamięć (odtwarza proces gotowania ulubionych potraw), sensory gotowania i smażenia (pilnują, by „nie przegrzewać” dań), przyśpieszanie gotowania (skraca czas gotowania do 20%).

źródło: Siemens