Aktualności

Nadchodzi era energooszczędnego oświetlenia, od dawna obecnego w ofercie Philips

25.10.2010

Zgodnie z Unijnymi dyrektywami od 1. września 2010 roku żarówki o mocy 75 W i  halogeny na wysokie napięcie o mocy 600 W w klasie E podzieliły los tradycyjnych „setek” - mają zostać zastąpione przez ekologiczne i energooszczędne świetlówki i halogeny. Nowe prawo pomoże nam zadbać zarówno o środowisko naturalne, jak i o domowy budżet. Philips proponuje w swojej ofercie szeroką gamę energooszczędnych źródeł światła, spełniających wszystkie unijne normy...

Zmiany zwykle budzą dużo emocji – często niepewności wobec tego, co ma nastąpić i wątpliwości, czy zmiany będą „na lepsze”. W  myśl rozporządzenia UE stare źródła oświetlenia: żarówki głównego szeregu o mocy 75 W i halogeny na wysokie napięcie o mocy 60 W, w klasie energetycznej E, mają zostać wycofane z rynku. Jednak aż do wyczerpania zapasów magazynowych będziemy mogli znaleźć je w sklepach, co pozwoli nam stopniowo przyzwyczajać się do zmian. Zastąpią je energooszczędne i ekologiczne źródła światła. Wielu z nas przekonuje się do nich powoli, warto jednak pamiętać, że stanowią one doskonały kompromis między ochroną środowiska i troską o domowe finanse.

Co przemawia za energooszczędnymi źródłami światła? Tradycyjne żarówki są wysoce energochłonne - jedynie około 5% energii zamieniają na światło, podczas gdy pozostałe 95% - na promieniowanie cieplne i straty przewodzenia. Szacunki Komisji Europejskiej pokazują, że modernizacja źródeł światła w całej Unii pozwoliłaby zaoszczędzić aż 40 TWh, co równa się zużyciu średniej wielkości kraju jak np. Rumunii. To nie koniec zysków – modernizacja pozwoliłaby również zredukować emisję dwutlenku węgla o niebagatelną liczbę ok. 15 mln ton rocznie.

Choć na pierwszy rzut oka koszt zakupu zwykłej żarówki – około 2 PLN - i świetlówki energooszczednej – około 20-30 PLN - wydaje się nieporównywalny, z korzyścią dla tej pierwszej, to należy wziąć pod uwagę długie użytkowanie świetlówki. Kwota, jaką wydamy na światło energooszczędne zwraca się już po pierwszym roku eksploatacji. Według szacunków Ministerstwa Gospodarki zastąpienie jednej tradycyjnej żarówki nowoczesną świetlówką pozwoli zaoszczędzić rocznie ponad 26 PLN.

Jeśli to wciąż kogoś nie przekonuje, to warto dodać, że gdybyśmy zamienili w domu wszystkie tradycyjne 100-watowe żarówki na ich energooszczedne odpowiedniki, zaoszczędzilibyśmy około 85% energii elektrycznej przy takiej samej ilości światła, a nasze rachunki zmniejszyłyby się przy 20 źródłach światła o około 700 PLN rocznie.

Zgodnie w wymogami Unii Europejskiej nowe opakowania źródeł światła będą zwierać szereg  informacji, które pozwolą nam swobodnie dobrać produkt odpowiadający naszym potrzebom. Oto one: faktyczna moc w watach, odpowiednik mocy żarówki równoważnej, czyli wycofywanej, tradycyjne żarówki, ilość lumenów, ilość cykli włączeń i wyłączeń, temperatura barwową, czas rozgrzewania do uzyskania 60% pełnego strumienia świetlnego, informację o możliwości przyciemniania strumienia światła, wymiary (długość i średnicę) i wreszcie informację o zwartości rtęci.

Wszystkie źródła światła Philips odznaczają się zużyciem energii mniejszym nawet o 80% i większą trwałością – do 12 000 h, zapewniając porównywalny efekt świetlny. Zatem co wybrać w miejsce tradycyjnej żarówki? Philips  podpowiada kilka rozwiązań:

1. Halogeny, czyli bardziej oszczędne żarówki halogenowe

To ostatnie żarówki, jakie pozostaną na rynku po 2012 roku. W porównaniu z wycofywanymi żarówkami 75 W pozwalają one zaoszczędzić nawet do 50% energii. Dają one światło o znakomitej jakości, a przy tym dostępnych jest wiele odmian i kształtów do różnych zastosowań w oświetleniu domowym. Halogeny są idealnym rozwiązaniem w pomieszczeniach, gdzie światło jest zapalane na krótko: np. w toaletach czy korytarzach.

2. Energooszczędne świetlówki kompaktowe

To źródło światła, które zagwarantuje nam dużą oszczędność energii – nawet do 85% w stosunku do zwykłych żarówek. Kolejną zaletą jest niezwykła trwałość - nawet  12 lat bez potrzeby wymiany! Świetlówki są ponadto doskonałym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie światło pali się długo – czyli np. w pokojach dziennych, gabinetach czy w jadalni.

3. Źródła LED, czyli diody emitujące światło

Szacunki firmy Philips pokazują, że w roku 2020 oświetlenie LED będzie stanowiło aż ¾ całego rynku, co stanowi dowód, że oświetlenie diodowe wyznacza kierunek rozwoju w oświetleniu. Źródła LED-owe zapewniają  największe możliwości oszczędzania oraz imponująca trwałość – nawet do 25 lat działania! Świetnie sprawdzą się zwłaszcza w oświetleniu dekoracyjnym (np. Philips Novallure o mocy 2W i 15-letniej trwałości). Firma Philips jako pierwsza wprowadziła na rynek źródło LED, które odpowiada tradycyjnej żarówce 60W (Philips MASTER LED 12W, 25 lat trwałości).


Więcej informacji o możliwych zamiennikach tradycyjnych żarówek na stronie internetowej www.philips.com/homelighting

źródło: Philips

Firma powiązana:

Philips Lighting Poland

Telefon 61 437 44 00
www.philips.pl, www.lighting.philips.pl/

Philips Lighting Poland