Aktualności

Ceramika, czy Marmur Mineralny?

21.05.2014

Zanim zdecydujemy się na umywalkę, często zastanawiamy się, czy materiał z jakiego jest wykonana jest trwały? Czy łatwo się czyści? Czy jest odporny na zadrapania? Czy się odbarwia?

Zawsze warto zrobić rozeznanie w interesującym nas temacie, tak by podjąć najlepszą decyzję. Aby ułatwić Państwu ten proces przedstawiamy poniżej krótką charakterystykę dwóch najpopularniejszych materiałów, z których produkowany jest biały montaż.

Ceramika

Proces produkcji ceramiki sanitarnej polega na wymieszaniu odpowiednich surowców, formowaniu, wysuszeniu i wypaleniu. W efekcie wysokiej temperatury wypalania (w zakresie 900 oC – 2000 oC) otrzymuje się produkt trwały, odporny na środki chemiczne, odporny na wysokie temperatury, odporny na zadrapania.
 
Marmur mineralny

Jest to materiał wyprodukowany w 95-97% z kamienia naturalnego tj. marmur, granit, kwarcyt natomiast w 3-5% jako spoiwo użyte są żywice epoksydowe zapewniające bardzo dużą wytrzymałość na ściskanie, małą nasiąkliwość oraz odporność na ścieranie i zarówno niskie jak i wysokie temperatury.
 
Które wybrać?

Każdy z wyżej wymienionych materiałów świetnie nadaje się do użytkowania w tzw. trudnych pomieszczeniach, czyli takich jak łazienka, kuchnia, pralnia. Cechy obu materiałów są porównywalne, jeśli chodzi o parametry techniczne i funkcjonalność w warunkach podwyższonej wilgoci. Wybór w tym przypadku jest bardziej kwestią upodobań i walorów estetycznych.

Wyroby ceramiczne są twarde, jednak bardziej kruche i bywa, że po czasie powstają mikropęknięcia, w które może dostać się brud. Marmur mineralny choć nie pęka to po dłuższym czasie użytkowania, pod wpływem pielęgnacji środkami chemicznymi może zacząć się odbarwiać. Jednak przy normalnym użytkowaniu w żadnym z tych przypadków zmiany nie są drastyczne i na pewno nie wpływają na funkcjonalność wyposażenia naszej łazienki.
 
A co mogę dostać w Noclaf?

W ofercie Noclaf obecnie dostępne są wyroby wykonane z marmuru mineralnego. W niedługim czasie jednak będziemy mogli się pochwalić poszerzeniem asortymentu o piękną ceramikę znanego włoskiego producenta. Będzie wtedy możliwość pełnego wyposażenia łazienki w Noclaf. Już niedługo więcej informacji na ten temat!

źródło i zdjęcie: Noclaf

Firma powiązana:

Noclaf

Telefon 22 798 12 58, 22 729 95 04
www.noclaf.pl
noclaf@noclaf.pl

Noclaf