Aktualności

Pellas X laureatem GreenEvo

09.07.2014

Dążenia firmy Pellas X do ciągłego rozwoju technologii wspierających ochronę środowiska zostały docenione przez kapitułę projektu GreenEvo. Tym samym palniki na pellet zostały uznane za innowacyjne produkty pozwalające pomóc rozwiązywać problemy środowiskowe nie tylko w Polsce, ale i na świecie.

Co to jest pellet?

Pellet - jest to rodzaj odnawialnego ekologicznego paliwa stałego w postaci granulatu, powstającego ze sprasowanej pod wysokim ciśnieniem biomasy drzewnej. Spotyka się również używania określa pellet na granulaty powstałe z innej biomasy roślinnej tzw. agropellet, który jednak (np. pellet ze słomy) posiadają inne cechy, a w tym niższe właściwości energetyczne.

Pellet, Pelet, Pelety, Pellets

W Polsce spotyka się wiele różnych pisowni tego paliwa. Nazwa zapożyczona jest od angielskiego słówka pellets oznaczającego po prostu granulki, kulki, a precyzyjniej to skrót od zwrotu wood pellets - czyli inaczej granulat drzewny.

Pellet może być wytwarzany z wszelakiego rodzaju biomasy drzewnej takich jak resztek z produkcji drzewnej, biomasy leśnej lub z terenów przydrożnych. Jednak głównym źródłem materiału wykorzystywanym do jego produkcji są odpady z przemysłu drzewnego takie jak trociny, zrębki czy wióry tartaczne.

Pelet to wysoko energetyczne paliwo spalane w palnikach, piecach, kotłach, kominkach i innych urządzeniach grzewczych przeznaczonych do ogrzewania budynków i pomieszczeń. Stąd niektóre nazwy i określenia jak: „zielony węgiel” lub „zielona energia". Wartość energetyczna peletu waha się w granicach: 4,8 – 5 kWh/kg. 18 -20 MJ/kg.

Cechami szczególnymi pelletu jest brak emisji szkodliwych gazów podczas spalania oraz niewielką ilość popiołu pozostała po jego spaleniu (do 1%), który dodatkowo jest doskonałym ekologicznym nawozem.

Agropellet a pellet

Agropellet - podobnie jak pelet, jest rodzajem odnawialnego paliwa stałego w postaci granulatu. Agropellet w odróżnieniu od peletu wytwarzany jest z odpadów produkcji rolniczej. Energetyczność agropelletu waha się koło 15-18 MJ/kg , a ilość popiołu po spaleniu wynosi około 5%.

Z czego powstaje pellet?

Najlepszej jakości paliwem jest granulat drzewny - pellet, produkowany z czystych trocin tartacznych, zrębków i wiórów z drewna o niskiej zwartości żywicy z drzew liściastych. Agro-pellet co prawda posiada nieznaczenie gorsze właściwości energetyczne ale jego produkcja nie jest uzależniona od przemysłu drzewnego na danym terenie i jest paliwem tańszym. Powstaje głownie z ziaren zbóż, łodyg masy zielonej, siana, specjalnych upraw roślin energetycznych a także z każdej innej biomasy odpadowej nadającej się do spalenia np. osadów pościekowych, złomu drewna itp.

Jak powstaje pellet ?

Pellet, podobnie jak brykiety powstaje w specjalnych urządzeniach – granulatorach mechanicznych w procesie wytłaczania masy drzewnej pod olbrzymim ciśnieniem. Nie zawiera żadnych dodatków chemicznych. Jedynym lepiszczem znajdującym się w granulkach są żywice zawarte w trocinach. Pellet najczęściej produkowany jest w postaci walcy o średnicy od 6 do 12 mm.

zielona energia - pellet

Energia odnawialna – przyjazna środowisku. Bez szkody dla przyrody

Podczas spalania pelletu i agropelletu nie wydzielają się szkodliwe dla przyrody gazy z zawartością siarki, chloru czy rtęci. Wydziela się CO2 – gaz przyswajalny przez rośliny zielone, one z kolei produkują życiodajny tlen. Powstaje w ten sposób zamknięte koło biologiczne.

W Polsce z myślą o produkcji agropelletu powstają już plantacje roślin energetycznych, takich jak wierzba, róża, malwa, trzcina. Rośliny te charakteryzują się wielkimi przyrostami masy zielonej, którą po ścięciu przerabia się na agro pellet.

W Polsce coraz większa część produkcji przeznaczona jest na rynek lokalny, co oznacza, że pomimo bariery jaką Państwo zrobiło w 2004 roku wprowadzając na BIOMASĘ Pellet podatek VAT 22%, Polacy podchodzą z wiarą do własnej, Rodzimej ENERGII ODNAWIALNEJ.

Dlaczego pellet?

Kalorie potrzebne do ogrzania domu w przypadku pellet są o połowę tańsze od uzyskanych z oleju opałowego i o około 40% tańsze od gazu.

DLATEGO:

Ogrzewając swój dom granulatem drzewnym pellet – chronisz środowisko i oszczędzasz własne pieniądze.

Słowem:

PELLET = WIĘCEJ ZDROWIA I PIENIĘDZY dla Ciebie, czyli : CZYSTA ENERGIA – CZYSTY ZYSK
Średnia cena pelletu w roku 2008 w Polsce była poniżej 600zł/ tona.
Pellet sprzedawany jest w workach 15kg, 20,kg, 25kg oraz w big bags (1000kg), oraz luzem.

Pellet - czysta energia - czysty zysk

Na co zwracać uwagę przy zakupie pelletu.

Pellet musi być suchy ( 7 -12 % wilgotności).
Powinien być sprzedawany w szczelnych workach foliowych.
Nie powinien zawierać trocin.
Pellet o średnicy 6 – 8 mm zalecany jest do mniejszych urządzeń grzewczych ,
A o średnicy 8 – 12 mm do palników większych i przemysłowych.

Gdzie kupić pellet?

Rynek granulatu drzewnego - pellet, w Polsce jest jeszcze bardzo młody, dlatego potencjalny użytkownik może mieć wątpliwości co do prawdziwości zapewnień ze strony sprzedawców urządzeń grzewczych, że pellet jest ogólnodostępny. Każdy sprzedawca urządzenia grzewczego powinien zapewnić swojemu klientowi pellet z dostawą do domu. Rynek pelletu już istnieje. Jeżeli sprzedawca urządzenia grzewczego nie zapewni pelletu swojemu klientowi to tym samym wyklucza się z rynku, albowiem chętnych do handlowania tym towarem znajdzie się wielu.

źródło i zdjęcia: PELLAS X

Firma powiązana:

PELLAS X Sp. z o.o. sp.k.

Telefon 67 213 80 40
www.pellasx.eu
info-pl@pellasx.eu

PELLAS X Sp. z o.o. sp.k.