Aktualności

Komfortowe korzystanie z ogrodu zimowego Almont System przez cały rok!

16.06.2014

Konstrukcja ogrodu zimowego, czyli jego szkielet wykonany z aluminiowych profili, mimo że jest sztywna i stabilna, to ulega zjawisku zwanemu „pracą konstrukcji”.

Mokro tylko na zewnątrz

W jej rezultacie połączenia pomiędzy ścianą domu a ścianami ogrodu mogą ulegać rozszczelnieniu. Wtedy podczas ulewnego deszczu woda może zaciekać do wnętrza oranżerii. Radą na to jest zastosowanie aluminiowych systemów ogrodów zimowych. Uzupełnieniem tego rozwiązania są rozprężne taśmy polipropylenowe, które są wyjątkowo elastyczne i mogą się rozszerzać i kurczyć, zachowując pełną szczelność. Wszelkie szczeliny, przez które może przeciekać woda, zaleca się też wypełnić uszczelniaczem hybrydowym.

Ciepło i ekonomicznie

Aby od listopada do marca ogród zimowy nie był zbyt wychłodzony, warto zamontować w nim ogrzewanie. Można więc wzdłuż ścian zainstalować tradycyjne grzejniki wodne lub elektryczne. Zasłaniają one jednak szyby i ograniczają widok. Lepszym pomysłem będzie więc ogrzewanie podłogowe. Kable elektryczne lub rury na ciepłą wodę umieszcza się pod posadzką.

Pozostają w ten sposób niewidoczne. Wytwarzane przez nie ciepło promieniuje równomiernie przez całą powierzchnię podłogi ogrodu. Przy takim ogrzewaniu posadzka musi być zrobiona z materiałów, które dobrze przepuszczają ciepło. Przez przeszklone ściany i sufit ogrodu zimowego ucieka ciepło z domu. Aby zmniejszyć straty cennej energii, do budowy oranżerii powinno się zastosować szyby o podwyższonej termoizolacyjności.

Odetchnąć świeżym powietrzem

Ogrody zimowe to nie sauna. Nie może panować w nim taki zaduch i upał . Aby cieszyć się zdrowym mikroklimatem, kilka razy w ciągu doby powinna dokonywać się całkowita wymiana powietrza w ogrodzie zimowym. Warto też zadbać o to, by w ogrodzie znalazł się wylot powietrza oraz wylot powietrza.

W tym celu można w górnej części oranżerii, na przykład pod sufitem, zamontować okno dachowe uchylne na zewnątrz , które będzie usuwało nagrzane powietrze na zewnątrz oraz w dolnej części ścian bocznych okna które wpuszczą świeże powietrze do środka .

Ogólna zasada wentylacji polega na tym ze taka ilość  powietrza ile może wyjść z pomieszczenia na zewnątrz tyle może wejść do środka. Docelowo należałoby przewidzieć zamontowanie na dachu konstrukcji markizy aby zacienić w gorące dni wnętrze ogrodu.

źródło i zdjęcie: ALMONT SYSTEM