Aktualności

Kościół pasywny w Nowym Targu wyróżniony przez ISOVER

06.05.2014

W Polsce powstał pierwszy na świecie kościół pasywny. Obiekt odznaczający się wysoką efektywnością energetyczną został wyróżniony w światowym konkursie ISOVER Energy Efficiency Awards 2013.

Kościół pasywny w Nowym Targu wyróżniony przez ISOVERInnowacyjny budynek kościoła powstał w Nowym Targu na Równi Szaflarskiej. Pierwszy tego typu obiekt w Polsce wyróżnia się niezwykle wysokimi standardami energetycznymi. Wszystko za sprawą zastosowania nowoczesnych technologii i najwyższej jakości materiałów izolacyjnych.

Budynek nawiązuje do tradycyjnych, regionalnych form architektonicznych. Posiada dach o kącie nachylenia połaci 55º, w którym zastosowano 42 cm wełny szklanej marki ISOVER oraz specjalny system izolacji VARIO.

Rozwiązanie to zapewnia odpowiedni mikroklimat (optymalną temperaturę i wilgotność), idealną szczelność oraz niezmienne parametry na długie lata.

Kościół pasywny w Nowym Targu wyróżniony przez ISOVERKościół w Nowym Targu jest bardzo nowoczesnym budynkiem, co więcej dzięki doskonałej izolacji znacznie zmniejszyły się wydatki parafii na ogrzewanie. Przyczynianie się do powstawania energooszczędnych inwestycji to dla ISOVER nadrzędny cel. Dzięki nim możemy zapewnić komfort, odpowiednią jakość powietrza oraz niskie koszty eksploatacji, kilkakrotnie niższe niż w standardowych obiektach - komentuje Łukasz Mędrecki, Doradca Techniczny ISOVER.

Nowatorski projekt kościoła został nagrodzony w krajowej edycji światowego konkursu ISOVER Energy Efficiency Awards 2013, który promuje inwestycje o wysokiej efektywności energetycznej, przyczyniające się do ochrony środowiska i poprawy gospodarki.

Tworzenie projektów, które będą miały swój wkład w poprawę efektywności energetycznej budynków, to bardzo ważne zadanie dla  architektów. Celem ISOVER Energy Efficiency Awards było wyłonienie tych pomysłów, które w największym stopniu przyczyniają się do zwiększenia efektywności energetycznej - mówi Henryk Kwapisz, Dyrektor Relacji Instytucjonalnych ISOVER.

Odpowiedzialna za projekt i realizację obiektu w Nowym Targu pracownia - Architektura Pasywna Pyszczek i Stelmach - reprezentowała Polskę podczas tegorocznej gali finałowej konkursu w Dublinie.

Kościół pasywny, jako jeden z najlepszych konkursowych projektów, trafił do księgi "Best of Book", prezentującej pomysły mające wpływ na zwiększenie energooszczędności budynków.

źródło i zdjęcie: Isover

Firma powiązana:

Isover Saint-Gobain Construction Products Polska

Telefon 32 339 63 00, Biuro Doradztwa Technicznego: 800 163 121
www.isover.pl
info@isover.pl

Isover Saint-Gobain Construction Products Polska