Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Elementy wapienno-piaskowe

Terenowe badania izolacyjności akustycznej bloków Silka Tempo

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty 2014-04-28

Terenowe badania akustyczne przeprowadzono dla ścian z wielkowymiarowych bloków wapienno-piaskowych Silka Tempo o grubości 24 cm. Z tego materiału wykonano m.in. ściany między lokalowe w budynku mieszkalnym na osiedlu Colore przy ul. Karmelkowej we Wrocławiu, zrealizowanym przez spółkę Dewelopart.

Badania terenowe potwierdzają wysokie parametry izolacyjności akustycznej bloków Silka TempoBadania przeprowadziła Katedra Akustyki i Multimediów Politechniki Wrocławskiej. Pomiary wykonane w budynku mieszkalnym uwzględniają wpływ przenoszenia bocznego dźwięku, czyli dźwięk przemieszczający się także przez sąsiednie przegrody - ściany i stropy.

Z tego względu obrazują rzeczywistą izolacyjność akustyczną wybudowanej przegrody. W odróżnieniu od wartości z badań laboratoryjnych, wskaźnikom Rw, RA1, RA2 towarzyszy indeks „’ „.

Warto dodać, że wymogi prawne nakazują spełnienie wskaźników oceny przybliżonej izolacyjności akustycznej właściwej, czyli wartości R’A1 i R’­A2, które uwzględniają przenoszenie boczne dźwięku.

W przypadku ścian wybudowanych z bloków Silka Tempo na osiedlu Colore wyniki dla dwóch badanych przegród wewnętrznych wyniosły odpowiednio:
- przegroda nr 1 -> R'w = 56 dB; RA1' = 55 dB; RA2' = 52 dB
- przegroda nr 2 -> R'w = 57 dB; RA1' = 56 dB; RA2' = 53 dB

Parametry te potwierdzają wysoką izolacyjność akustyczną bloków Silka Tempo, stosowanych również w najbardziej wymagających przegrodach. Oznaczają, że bloki mogą być stosowane nie tylko jako ściana oddzielająca klatkę schodową od mieszkania (R’A1 ≥ 50 dB), ale także jako jednowarstwowa ściana między lokalowa w zabudowie szeregowej i bliźniaczej (R’A1 ≥ 52÷55 dB).

Silka Tempo to materiały przeznaczone dla budownictwa wielorodzinnego. Duże rozmiary bloków (50x60 cm w wersji podstawowej) Silka Tempo oraz ergonomia prowadzenia budowy dzięki użyciu mini-żurawia zwiększają efektywność inwestycji deweloperskich.

Zastosowanie elementów Silka Tempo nawet czterokrotnie skraca czas murowania ścian w porównaniu z blokami drobnowymiarowymi. Ma to znaczący wpływ na skrócenie czasu budowy, a co za tym idzie - obniżenie kosztów jej prowadzenia. Bloki są przenoszone i osadzane na murze przy pomocy mini-żurawia i murowane na cienką spoinę. Dla każdego obiektu wykonywany jest indywidualny plan montażowy.

źródło: Xella Polska

Pozostałe aktualności
Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze wrzesień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2019

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny

Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny