Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Otwarte wnętrza - efektowne aranżacje przestrzeni

Rynek deweloperski przechodzi niemałą rewolucję - wzrasta popyt na mieszkania typu mikroapartament. Powstaje coraz więcej budynków skomponowanych z kawalerek. Niewielkie przestrzenie wymagają jednak większego zastanowienia i przemyślanych rozwiązań, dlatego pomocna będzie sztuka umiejętnego wydzielania stref.

Otwarte wnętrza - efektowne aranżacje przestrzeni
Stegu Płytki elewacyjne STEGU
stegu.pl
Stegu Płytki elewacyjne STEGU
Dane kontaktowe:
77 421 12 24
Dworcowa 8, 46-024 Jełowa
Zobacz firmę w innym dziale: Kamień dekoracyjny

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Wiele osób obecnie pracuje zdalnie, dlatego mieszkanie musi spełniać już funkcję 2 w 1 - być miejscem zarówno odpoczynku, jak i koncentracji na kwestiach służbowych.

Wiele osób woli mniejsze, ale użytkowe przestrzenie domowe, aby nie musieć poświęcać dużo czasu na sprzątanie. To wszystko powoduje, że rynek mieszkaniowy skoncentrował się na małych metrażach i wymaga innowacyjnych rozwiązań w kwestii aranżacji.

Strefowanie to odpowiednie rozmieszczenie elementów mieszkania w taki sposób, aby wnętrze było estetyczne i funkcjonalne. Warto zastosować elementy dekoracyjne na ścianach, które optycznie podzielą przestrzeń otwartą, a przy tym dodadzą świeżości mieszkaniu.

- Jeżeli mamy do dyspozycji niedużą powierzchnię i chcemy wydzielić daną przestrzeń, możemy wykorzystać różnego rodzaju tricki - mówi Robert Szybiak, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu Stegu. Łączenie ze sobą różnych pomieszczeń, np. kuchni i salonu, to coraz częściej wybierane rozwiązanie. Brak ścian dzielących to brak ograniczeń, a to z kolei sprzyja integracji domowników. Wprowadzenie kamieniopodobnych płytek dekoracyjnych lub oryginalnych paneli drewnianych na całej ścianie w strefie wypoczynkowej lub jej fragmencie sprawi, że stanie się ona osobnym obszarem, mimo połączenia we wnętrzu kilku funkcji - dodaje ekspert. Do wyboru mamy wiele ciekawych okładzin ściennych, które nie tylko ułatwią wydzielenie funkcyjnych stref, lecz także wprowadzą do wnętrza dobry design, delikatne ciepło, ożywią je i nadadzą mu bardziej reprezentacyjnego charakteru.

Kamień dekoracyjny we wnętrzu

W wydzieleniu stref w otwartym pomieszczeniu pomogą na pewno płytki dekoracyjne, które od kilkunastu sezonów są w czołówce wśród okładzin ściennych. Bogactwo faktur i kolorów sprawia, że bez trudu można znaleźć wzór do każdej aranżacji.

Płytki wiernie odwzorowują fakturę innych surowców – łupka, wapienia, piaskowca, a nawet drewna. Miłośnikom wnętrz utrzymanych w ciepłych tonacjach na pewno spodoba się płytka Colorado w odcieniach brązu i beżu, o teksturze drobno łupanego kamienia.

Wystarczy wykończyć nią fragment ściany za kanapą, by zaakcentować we wnętrzu strefę wypoczynkową.

Cegła na ścianie

Strefowanie we wnętrzu z powodzeniem można przeprowadzić dzięki płytkom cegłopodobnym, które wpasują się zarówno w tradycyjny, jak i nowoczesny wystrój.

Płytka Country 640 przełamie monotonię gładkich ścian. Bardzo efektownie prezentuje się jako tło dla biało-czarnych elementów wyposażenia i połączeniu z meblami lakierowanymi na wysoki połysk.

Klimatyczny beton

Jeszcze inną opcją na wydzielenie stref w pomieszczeniu będą płyty imitujące beton, takich jak New York z oferty firmy Stegu. W ten sposób do mieszkania wprowadzić można surowy, niemal loftowy klimat.

Pracującym w domu prostota i stonowana kolorystyka korzystnie poprawi koncentrację. Te gipsowe płyty są nie tylko minimalistyczne w swoim wyglądzie, ale i w praktyczności, ponieważ  są łatwe w czyszczeniu.

Drewno na pierwszym planie

Miłośnicy natury mogą wybrać drewniane panele ścienne, które sprawdzą się zarówno w mieszkaniach utrzymanych w klimacie prowansalskim czy skandynawskim, jak i w nowoczesnych aranżacjach.

Panele Pure z serii Wood Collection wiernie odwzorowują naturalne krążki drewna. Jeżeli w kuchni znajduje się tzw. wyspa, po ozdobieniu jej drewnianymi motywami uzyska się spójną aranżację z oryginalnym akcentem.

Umiejętne rozplanowanie stref w mieszkaniu

Włoski architekt Marco Pierazzi zaprojektował najmniejsze na świecie mieszkanie o powierzchni 7m2. Zmieściła się tam kuchnia, sypialnia i łazienka i jak się okazuje, da się w nim wygodnie funkcjonować, co potwierdza tezę, że niezależnie od metrażu, najważniejsze jest dobre przemyślenie rozplanowania przestrzennego.

źródło i zdjęcia: Stegu