Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Mała architektura w ogrodzie

Określenie „mała architektura” to pojęcie bardzo pojemne, ale również bardzo intuicyjne. Każdy z nas "podskórnie" czuje, o co chodzi. W prawie budowlanym jest ona definiowana jako obiekty niewielkie. W szczególności są to obiekty kultu religijnego, użytkowe służące rekreacji codziennej i utrzymania porządku oraz posągi, wodotryski i inne elementy architektury ogrodowej.

Mała architektura w ogrodzie
Polbruk S.A. Kostka brukowa, płyty tarasowe, elementy małej architektury
www.polbruk.pl www.facebook.com

Ustawodawca nie zamyka jednak katalogu tych obiektów, bo jest to cały szereg rzeczy, które mogą znaleźć się w aranżowanej przestrzeni. Jakie rozwiązania z zakresu małej architektury można wprowadzić do nowoczesnego ogrodu?

Detale w nowoczesnym ogrodzie

Nowoczesne przestrzenie przydomowe, choć są bardzo zróżnicowane, mają pewien rys aranżacyjny. Podstawą w ich projektowaniu jest zachowanie spójności stylistycznej z postawionym domem. W nowoczesnych ogrodach stawia się na minimalizm, prostotę i symetrię oraz elegancję.

Widać to w planowaniu ciągów pieszych, które zwykle są wykonywane z kostki lub płyt betonowych w kształcie kwadratów, prostokątów lub innych wielokątów, najczęściej w odcieniach szarości lub delikatnego brązu. Kolorystka jest bardzo ważna, gdyż musi stanowić kontrast dla intensywnej zieleni roślin.

W ogrodach nowoczesnych, szczególnie tych większych, bardzo często spotyka się tarasy, baseny, cieki wodne, a nawet korty tenisowe.

Jeśli chodzi o materiały budowlane, to wybiera się te naturalne, czyli drewno i kamień, ale prym wiedzie beton (pożądany jest ten architektoniczny), metal (stal kortenowska) oraz nowoczesne tworzywa sztuczne.

Murki w minimalistycznej przestrzeni

W ogrodach modernistycznych raczej nie ma dużych konstrukcji w postaci altan, złożonych i dużych fontann oraz grup rzeźb przedstawiających postacie ludzkie lub zwierzęta. Mała architektura powinna być prosta, symetryczna i funkcjonalna. Najczęściej są to eleganckie i oszczędne formy rzeźbiarskie, takie jak kule, stożki czy sześciany wykonane z betonu lub kamienia.

W aranżacjach tego typu ogrodów bardzo często można spotkać również murki wzniesione z betonowych prefabrykatów. Posiadają one zwykle funkcję ozdobną oraz użytkową.

Z myślą o nowoczesnych aranżacjach wprowadziliśmy na rynek Polbruk Neo - mówi Wojciech Średniawa, Główny Projektant z firmy Polbruk.- Przy jego użyciu można wznieść ogrodzenie wokół posesji lub podzielić funkcjonalnie przestrzeń w ogrodzie. Ciekawym pomysłem jest jego wykorzystanie do budowy kwietników, murków oporowych czy fontanny - Neo wpasowuje się idealnie we współczesne aranżacje, gdyż występuje w kolorach stalowym i grafitowym.

Alternatywą jest Polbruk Albero, który przypomina wyglądem murki graniczne z łupków w Anglii czy Szkocji, choć we współcześniejszej wersji. Do nowoczesnej architektury najlepiej pasuje ten w kolorze alpen (grafitowo-czarny).

Donice ogrodowe z palisady

Ważnym elementem małej architektury ogrodowej są donice. Te wolnostojące są wykonane z blachy, betonu, technorattanu lub tworzyw sztucznych, często podświetla się je za pomocą diod LED. Donice można też wykonać z prefabrykatów betonowych.

Tu ciekawą propozycją jest na przykład Polbruk Tigela. To l-kształtne elementy, z których można zrobić donice. Doskonale sprawdzą się one wszędzie tam, gdzie nawierzchnia jest płaska i brakuje akcentu dekoracyjnego wychodzącego ponad płaszczyznę.

Równie interesującym rozwiązaniem jest stworzenie donic lub kwietników z ozdobnych palisad. Do zastosowania w nowoczesnych aranżacjach w szczególności nadają się palisady Zen i Hestra. Obydwie występują w kolorach szarym i grafitowym oraz posiadają geometryczny kształt - mówi Wojciech Średniawa, z firmy Polbruk.

Zdecydowanie większe możliwości aranżacyjne daje ta pierwsza, ponieważ ma wysokość od 30 do aż 120 cm oraz dwa wymiary 16,5 x 16,5 cm oraz 16,5 x 11 cm. Dzięki temu można zbudować z jej pomocą kwietniki o nieregularnych bokach i różnej wysokości.

Innym elementem małej architektury związanym z zielenią są trejaże i pergole. W nowoczesnych aranżacjach najczęściej robi się je z drewna, choć czasem też z metalu.

Jak widać, istnieje szereg elementów małej architektury, które mogą znaleźć się w projekcie nowoczesnego ogrodu. Ważne, aby nie przesadzić z ich liczbą, a swoją wizję przekazać architektowi, który będzie w stanie przekuć ją w projekt.

źródło i zdjęcia: Polbruk