Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Okna i drzwi balkonowe z PVC

Bezpieczne i trwałe drzwi wejściowe

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut 2019-09-11

Dobre drzwi wejściowe chronią przed zimnem napływającym z zewnątrz, hałasem, wilgocią z zewnątrz i włamaniem.

Ciepło

Zgodnie z polskim prawem współczynnik przenikania ciepła U dla drzwi wejściowych powinien wynosić maksymalnie 2,6 W/m²K. Jednak drzwi nie będą wystarczająco ciepłe, więc lepiej montować modele o jak najniższym parametrze U, o wartości poniżej 2,0 W/m²K.

Warto wiedzieć, że od 2021 roku wejdą nowe normy, zgodnie z którymi współczynnik U dla drzwi nie będzie mógł być wyższy niż 1,3 W/m²K. Warto upewnić się, że współczynnik U dotyczy całych drzwi, a nie tylko profili czy szyb.

Ochrona przed hałasem

To bardzo ważne w hałaśliwej okolicy. Drzwi z dobrym współczynnikiem Rw (wyrażany w dB) będą skutecznie redukowały hałasy dobiegające z zewnątrz. Co to znaczy dobry współczynnik Rw? Standardowo jest na poziomie 30 dB, ale im wyższa ta wartość, tym lepiej.

Poza tym izolacyjność akustyczna drzwi jest lepsza, gdy drzwi są przylgowe i mają uszczelkę (jedną lub dwie) na ościeżnicy czy skrzydle.

Wodoszczelne drzwi

To bardzo ważne w przypadku drzwi, które będą bezpośrednio narażone na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych. Wodoszczelność oznacza się symbolami od 1A do 9A – im wyższa wartość, tym szczelniejsze drzwi.

Drzwi zewnętrzne nie powinny mieć mniej niż 3-4 A. Drzwi o niższych klasach można stosować tam gdzie wyjście jest na klatkę schodową.

Wygoda z korzystania

Drzwi wejściowe powinny mieć co najmniej 90 cm szerokości i 200 cm wysokości. Warto też pomyśleć o asymetrycznych drzwiach dwuskrzydłowych. Najczęściej mają one szerokość 90 cm plus otwierane boczne skrzydło ma 40 cm.

Szczególnie drzwi wykonane z aluminium mogą mieć duże wymiary. Na przykład drzwi panelowe wykonywane przez firmę AdamS w systemach Ponzio PE 78N, Wicona 75 EVO i Aliplast STAR 90, mają do 1,4 m szerokości i do 2,6 m wysokości.

Te modele drzwi charakteryzują się wysoką szczelnością na wodę i powietrze, izolacyjnością termiczną i akustyczną. Panele aluminiowe są dostępne w wielu wzorach i kolorach. Można wykonać w nich frezy o różnym kształcie, ozdobne aplikacje i wstawić szyby zespolone.

Drzwi antywłamaniowe

Drzwi antywłamaniowe mają przyznane klasy, zgodnie z sześciostopniową klasyfikacją. Za te dobrze zabezpieczające w budynkach na chronionych osiedlach uważa się te klasy 3, natomiast w domach powinno wybrać się te, które mają klasę 4 lub 5. Ich odpowiednikiem jest polska klasa C.

Trzeba jednak pamietać, że nie ma drzwi, które całkowicie chronią przed włamaniem. Klasy oznaczają odporność na próbę włamania z użyciem specjalnych narzędzi – im wyższa klasa, tym więcej czasu złodziej traci na sforsowanie drzwi. Antywłamaniowość drzwi potwierdza certyfikat wystawiony przez Instytut Mechaniki Precyzyjnej.

źródło i zdjęcia: AdamS

Pozostałe aktualności
Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze luty 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska marzec - kwiecień 2020

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny

Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny