Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Grando - najwyższy stopień inspiracji

Nie zawsze teren wokół domu jest idealnie płaski. Może to być kwestia ukształtowania terenu, lub zamierzony efekt dekoracyjny. W każdym z tych przypadków sprawdzą się na pewno betonowe stopnie.

Grando - najwyższy stopień inspiracji
Polbruk S.A. Kostka brukowa, płyty tarasowe, elementy małej architektury
www.polbruk.pl www.facebook.com

Schody występują w architekturze od starożytności. Są elementem stricte funkcjonalnym, pozwalającym niwelować różnice w wysokości terenu i umożliwia dostanie się na wyższe kondygnacje budynku. Poza tym schody odgrywają również rolę dekoracyjną.

Dziś przy wznoszeniu gmachów użyteczności publicznej architekci stawiają na proste i pozbawione barier rozwiązania. Jednak schody zewnętrzne z powodzeniem stosuje się też w założeniach ogrodowych na styku tarasu z ogrodem lub w miejscach, gdzie wymaga tego ukształtowanie terenu.

Świetnie do tej roli nadają się betonowe stopnie schodowe Polbruk Grando, występujące w dwóch fakturach: łamanej (przypominającej wyglądem naturalny kamień) i gładkiej. Każda z faktur dostępna jest w trzech kolorach: latte (biało-jasno-piaskowy), hawaii (brązowo-pomarańczowy) oraz nerino (biało-szaro-czarny).

Dwa pierwsze sprawdzą się w aranżacjach nawierzchni w ogrodach w stylu śródziemnomorskim. Będą dopełnieniem alejek wybudowanych z kostki Polbruk Granito (w kolorach latte czy hawaii), Polbruk Avanti (brązowy i czerwony) lub Carmino (hawaii i latte).Kolor nerino pasował będzie z kolei do nawierzchni w ogrodach nowoczesnych i skandynawskich wykonanych na przykład z płyt Polbruk Lamell.

Klamrą kompozycyjną dla stopni Grando w miejscach, gdzie występują nierówności, są murki o tej samej nazwie, które dodatkowo wzbogacą aranżację i zapobiegną osuwaniu się ziemi. Ze względu na  szerokość i długość stopni Grando, można je układać w większych lub mniejszych kompozycjach. Wymiary pojedynczego stopnia to 15×40×100 cm.

Montaż stopni jest bardzo prosty, ponieważ nie wymagają podkonstrukcji wykonanej z betonu. Z kolei ich monolityczny charakter sprawia, że są mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne.

źródło i zdjęcia: Polbruk