Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Okna i drzwi balkonowe z PVC

Konstrukcje przesuwne - relaks w niedomkniętej przestrzeni

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut 2019-07-17

Klasyczny model okna rozwieralno - uchylnego, do wysokości 1,5 metra, odchodzi do lamusa. Przeszklenia zaś rosną w oczach - zwiększa się ich powierzchnia i rola. Pozwoli to na stworzenie "przestrzeni niedomkniętej" zapewniającej dodatkowe miejsce na relaks.

Nowoczesna architektura nie ogranicza miejsca do życia w czterech ścianach domu, ale otwiera go na otoczenie, zapewniając kontakt z naturą i więcej światła wpadającego do wnętrz. Pokój dzienny z wyjściem na werandę, taras lub ogród to rozwiązanie idealne, szklane drzwi przesuwne stanowią tego dopełnienie.

Niedomknięta przestrzeń

Z wielkogabarytowymi, przeszklonymi konstrukcjami salon zyskuje naturalne, a więc ekologiczne doświetlenie. W ciepłe dni otwarte drzwi przesuwne automatycznie powiększą salon, a domownicy zyskują dodatkową przestrzeń na odpoczynek, wspólne posiłki czy spotkania.

Na werandzie znajdzie się miejsce na zwiewne moskitiery, bujane fotele, huśtawki i eleganckie meble. W razie potrzeby jednym ruchem ręki można zmienić aranżację, zamykając drzwi i zaszywając się w domowym zaciszu z pięknym widokiem na naturę.

Niedomknięta przestrzeń dzięki przeszkleniom tarasowym

Jeszcze okno czy może już drzwi?

Coraz rzadziej montujemy tradycyjne okna o maksymalnej wysokości 1,5 m. Duże przeszklenia sprawiają, że bryła domu staje się lekka i efektowna, a jego fasada nowoczesna - stąd rosnąca popularność tego trendu. Już ponad 50% przeszkleń w nowopowstających domach jednorodzinnych to połączenie okien nieotwieralnych (FIX) i konstrukcji przesuwnych - a ich wysokość wzrasta do 2,5 m - mówi Mariusz Kudas, Doradca Klienta w firmie OknoPlus.

Szklane ściany, szklane domy

Wielkoformatowe szklenia okienne nie tylko spełniają wszystkie wymagania budowlane, ale pozwalają też na konstrukcje o niemal dowolnych wymiarach. Przeszklenia są więc coraz większe - system HST SwissForm pozwala osiągnąć konstrukcję drzwiową o wymiarach do 6 m szerokości i do 2,5 m wysokości.

W najnowszych projektach architektonicznych pojawiają się nowatorskie rozwiązania: ogromne przeszklenia, okna panoramiczne ciągnące się przez całą szerokość budynku, czy szklane ściany od parteru aż po dach.

Przy takich projektach trzeba wykorzystać specjalne materiały budowlane o specjalnych właściwościach. Tu świetnie sprawdzi się ślusarka aluminiowa - statyka metalu i jego mały ciężar własny, w porównaniu z PCV, pozwalają na tworzenie ogromnych przeszkleń.

Swoboda wyboru i aranżacji

Budując dom chcemy, by był on niepowtarzalny i wyjątkowy – i takie rozwiązania oferujemy naszym Klientom - zapewnia Mariusz Kudas. - Tworzony przez nas produkt można "spersonalizować" i dopasować do indywidualnych oczekiwań i preferencji – zaczynając od wymiarów przeszkleń i zachwycającego efektu wizualnego, na funkcjonalności, energooszczędności i kwestii bezpieczeństwa kończąc. Wybierać możemy wielkość skrzydeł, ich ilość, wariant progu, okucia zapewniające bezpieczeństwo i komfort użytkowania oraz kolor stolarki i model wykończeń: pochwytów lub klamek - dodaje ekspert firmy OknoPlus.

Dowolność wyboru ilości skrzydeł, ich rodzaju i wybór kolorów umożliwiają dużą swobodę aranżacji. Co więcej, wybierając bikolor (inną barwę profilu na zewnątrz i wewnątrz budynku), można dopasować profile do wnętrza i fasady budynku.

Otwierając się na współczesne trendy rozszerzyliśmy naszą ofertę o kolejne przeszklone drzwi przesuwne - Morlite Vision. Intuicyjna praca klamki, łatwe zamykanie, doskonałe parametry izolacji termicznej, ochrona przed wiatrem i deszczem, optymalna izolacja akustyczna w połączeniu z eleganckim i dyskretnym designem, to niewątpliwe zalety tego rozwiązania - rekomenduje ekspert firmy OknoPlus.

Dużą nowością jest innowacyjny mechanizm otwierania i zamykania, działający inaczej niż w znanych dotychczas konstrukcjach przesuwnych. Po otwarciu, ruchome skrzydło, tak jak w tradycyjnej konstrukcji PSK, natychmiast odsuwa się na odległość 8 mm od ościeżnicy, a następnie płynnie przesuwa się jak w konstrukcji HST.

źródło i zdjęcia: OknoPlus

 

Pozostałe aktualności
Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska listopad - grudzień 2019

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny

Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny