Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Dachówki ceramiczne

Nowoczesne renowacje zabytkowych dachów

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut 2019-07-11

Renowacja zabytkowego budynku to bardzo duże wyzwanie. Rozpoczęcie prac wymaga szeregu zgód i pozwoleń kolejnych instytucji oraz stałego nadzoru lokalnego, a często nawet wojewódzkiego konserwatora zabytków. Do kwestii zachowania oryginalnego wyglądu bryły i jej dachu podchodzi się bardzo restrykcyjnie, bardzo ważne są doświadczenia ekipy wykonującej renowację czy rodzaju i jakości materiałów, które zastąpią zniszczone elementy.

W renowacji historycznych budynków najbardziej pożąda się produktów pochodzących z okresu powstania budowli, ale ich dostępność jest ograniczona. Dlatego tak ważne jest dopasowanie wykroju i kolorystyki poszczególnych elementów, aby utrzymać budynek w stylu z konkretnej epoki.

Nad wszystkim czuwa konserwator zabytków. Często zdarza się konieczność wyprodukowania wzoru na specjalne zamówienie, by zachować historyczny charakter budynku.

Renowacja poszycia dachowego to jeden z najtrudniejszych etapów konserwacji budowli historycznej. Wymaga dokładnej analizy uszkodzeń i podjęcia decyzji o pracach remontowych lub ułożeniu całkiem nowego pokrycia. Więźby, mimo podobnych warunków konstrukcyjnych i pogodowych, mogą bowiem być w drastycznie różnym stanie technicznym. Nie ma wątpliwości, że przy rekonstrukcjach należy korzystać z najwyższej jakości, długowiecznych materiałów, aby budowla mogła zachwycać kolejne pokolenia - mówi Maciej Brzozowski, menadżer produktu ds. rozwiązań dachowych w firmie Wienerberger.

Firma Wienerberger ma w swojej ofercie najwyższej jakości dachówki Koramic, o różnej stylistyce, kształtach i kolorach. W katalogu bez trudu można znaleźć idealne odwzorowanie pierwotnego materiału. Dlatego też produkty Koramic są wybierane przez konserwatorów, którzy od lat darzą markę zaufaniem i cenią ją również przez wzgląd na jakość i wytrzymałość dachówek. Firma wzięła udział w wielu spektakularnych realizacjach.

Jedną z nich była renowacja dachu Zamku Książ powstałego w XIII wieku na Dolnym Śląsku. Budowla jest objęta ścisłą ochroną konserwatorską, dlatego przy rekonstrukcji oznaczało szczegółowo kalkulowano uszkodzenia, aby naprawić je lub zastąpić przy jednoczesnym zachowaniu nienaruszonych czasem elementów.

Mimo że dach wcześniej pokrywała blacha miedziana, wybrano klasyczną przy tego typu zabytkowych pokryciach dachówkę Karpiówkę gotycką, która oryginalnie zdobiła zamek.

Zamek Książ
Zamek Książ

Ten rodzaj dachówki jest najczęstszym przy renowacjach historycznych budynków. Firma Wienerberger obecnie jako jedyna w Polsce produkuje ceramiczną Karpiówkę. Dachówka ta idealnie dopasowuje się do istniejącego już pokrycia zabytkowego budynku.

Czasem jednak dobór gotowego odpowiednika jest niemożliwy ze względu na charakterystyczny kształt czy wielkość oryginalnej dachówki. W takich sytuacjach producent wykonuje elementy na zamówienie konserwatora zabytków.

Przykładem tego jest owiany mrocznymi legendami Zamek Czocha położony nad rzeką Kwisą w Łużycach Górnych na Dolnym Śląsku. Tamtejsza renowacja dachu wymagała produkcji półokrągłej Karpiówki falistej.

Rekonstrukcja tego dachu była dla dekarzy prawdziwym wyzwaniem ze względu na skomplikowaną konstrukcję warowni, którą rozbudowywano w różnych stylach.

Zamek w Mosznej jest zabytkiem, którego budowa rozpoczęła się w XVIII wieku. Z biegiem lat, tak jak w przypadku Zamku Czocha był zamek rozbudowywano w różnych stylach: barokowym, neogotyckim i neorenesansowym. On także został odrestaurowany klasyczną Karpiówką firmy Wienerberger.

Zamek w Mosznej
Zamek w Mosznej

Dachówki Wienerberger pokrywają też zabytkową kamienicę w Złotoryi, Wieżę Piastowską w Opolu - pozostałość po Zamku Piastowskim z XIII wieku czy Kościół Bożego Ciała w Lwówku Śląskim.

Koramic jest najszerszą ofertą dachówek ceramicznych do zabytków: 8 wykrojów dachówek Karpiówek, 4 modele Marsylek i 3 Holenderek, stosowana w renowacji sakralnych obiektów dachówka Mnich - Mniszka i dedykowana do renowacji dachówka Esówka Sinus. Jest jedyną na rynku polskim klasyczną esówką bez zamków, pod względem kształtu wiernie odpowiadająca historycznym produktom.

Ofertę dopełnia jeszcze 5 wykrojów dachówek, 2 modele dachówek Reńskich, Romańska Karthago 14 oraz stosowane częściej w nowoczesnym budownictwie dachówki płaskie Orea 9 oraz Actua 10.

Wienerberger oferuje swoim klientom profesjonalne wsparcie Doradców Technicznych, doświadczonych przy prowadzeniu dużych inwestycji renowacyjnych, jak i budowie prywatnych domów.

źródło i zdjęcia: Wienerberger

Pozostałe aktualności
Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska listopad - grudzień 2019

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny

Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny