Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Pompy ciepła

Ciepła woda użytkowa z kolektorów słonecznych

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut 2019-07-10

Energię słoneczną można wykorzystać na wiele sposobów. Jedną z ciekawszych i powszechnie stosowanych technologii są kolektory słoneczne, które w naszych warunkach klimatycznych stosuje się głównie do podgrzania ciepłej wody użytkowej.

Słońce to źródło energii o niewyczerpanym potencjale, którą wykorzystuje się do różnych celów. Energia promieniowania słonecznego bardzo często wykorzystywana jest do produkcji prądu za pośrednictwem paneli fotowoltaicznych.

Jednak równie popularną metodą jest zastosowanie kolektorów słonecznych do wytwarzania ciepłej wody użytkowej, czy wykorzystuje się jako uzupełnienie systemu grzewczego.

Zalety paneli fotowoltaicznych

Kolektory słoneczne przydadzą się tam, gdzie występuje znaczne zużycie wody, np. w domach jednorodzinnych, hotelach, obiektach sportowych czy przedsiębiorstwach. Instalacje te najlepiej sprawdzają się w sezonie wiosennym i letnim, kiedy intensywność promieniowania słonecznego jest największa.

Obecnie na rynku dominującą rolę pełnią kolektory płaskie, a odpowiednikiem z oferty marki De Dietrich mogą być kolektory płaskie Inisol SLIM. Inwestycja w odnawialne źródła energii charakteryzuje się wysoką sprawnością, trwałością i wydajnością. Jest również możliwość pozyskania dofinansowania m.in. w postaci dotacji czy kredytów na preferencyjnych zasadach.

Co więcej, kolektory słoneczne mogą przydać się również do całorocznego dogrzewania domków jednorodzinnych. Stosując je w obiektach, które nie są zamieszkiwane przez cały rok, np. domki rekreacyjne, obniżą ryzyko ich zawilgocenia i powstawania pleśni, wyższa temperatura zimą wewnątrz obiektu będzie chronić ściany przed przemarzaniem.

Warunki montażu kolektorów

Przyjmuje się, że do ogrzania wody dla jednej osoby potrzebne będzie około 1,5 m2 powierzchni kolektora. Instalacja z 2–3 kolektorami pokrywa ok. 50-60% rocznego zapotrzebowania na energię niezbędną do podgrzania c.w.u. dla 4-osobowej rodziny. W okresie letnim pokrycie potrzeb będzie niemal całkowite.

Natomiast podczas wczesnej wiosny i późnej jesieni oraz w miesiącach zimowych z powodu mniejszego nasłonecznienia wydajność kolektorów jest niższa - wytwarzanie ciepłej wody użytkowej może być wspierane, np. kotłem kondensacyjnym lub grzałką.

Zestawy kolektorów wraz z zasobnikiem najczęściej 300-litrowym, oferowane są w gotowych do montażu pakietach. Jeśli zestaw kolektorów i zasobnik dobierany jest osobno, niezbędne jest fachowe dopasowanie rozmiarów systemu solarnego do liczby i potrzeb mieszkańców, a także do istniejących lub planowanych urządzeń grzewczych w budynku.

Jakie zapotrzebowanie na c.w.u.?

Za średnie dzienne zużycie ciepłej wody użytkowej przyjmuje się ok. 40-50 litrów na osobę. Przy projektowaniu instalacji solarnej konieczne jednak będzie określenie rzeczywistego zużycia, które może wynosić zarówno poniżej 40 l, jak i powyżej 100 l.

Niższe zużycie pozwala zastosować mniejszą instalację solarną, ograniczając koszty inwestycyjne. Zużycie wody sprawdza się za pomocą mierników instalowanych bezpośrednio przed zasobnikiem ciepłej wody. W nowych budynkach, gdzie pomiar jest niemożliwy ze względu na brak danych, należy oszacować wielkość zużycia c.w.u. kierując się obserwacjami z porównywalnych budynków o podobnym sposobie użytkowania oraz poziomie komfortu.

Przy projektowaniu warto uwzględnić także inne czynniki, które w przyszłości będą miały wpływ na zapotrzebowania na c.w.u., np. powiększenie rodziny czy sposób wykorzystania budynku. Dobrze też zapoznać się z planem zagospodarowania przestrzennego, aby w przyszłości kolektory nie zostały zasłonięte przez inne budynki.

Projektanci przy określaniu zużycia ciepłej wody kierują się często wartościami średnimi, np.:

  • 2 l na osobodzień na gotowanie,
  • 3 l na osobodzień na czyszczenie,
  • 3 l c.w.u. (40°C) na każde mycie rąk,
  • 9 l c.w.u. na mycie włosów,
  • 10–20 l (50°C) na mycie naczyń,
  • 35 l c.w.u. (40°C) na prysznic,
  • 120 l c.w.u (40°C) na kąpiel w wannie.

Współpraca z innymi systemami grzewczymi

W polskich warunkach klimatycznych instalacje z kolektorami słonecznymi zwykle montowane są jako systemy do podgrzewania c.w.u. Ale to rozwiązanie można połączyć z innymi instalacjami, chociażby podgrzew wody w basenie.

W ten sposób ograniczamy nie tylko zużycie energii, ale możliwe jest uniezależnienie się od dostawców paliw/energii wybierając jedynie OZE.

źródło i zdjęcia: De Dietrich

Pozostałe aktualności
Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska listopad - grudzień 2019

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny

Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny