Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

„TUBĄDZIN ARENA DESIGN – WELLBEING” - festwial poświęcony sztuce

27 czerwca do 3 lipca odbyła się we Lwowie druga edycja festiwalu poświęconego architekturze i sztuce WIEŻA.

„TUBĄDZIN ARENA DESIGN – WELLBEING” - festwial poświęcony sztuce
Tubądzin Managment Group Nowe kolekcje marki TUBĄDZIN
www.tubadzin.pl
Tubądzin Managment Group Nowe kolekcje marki TUBĄDZIN
Dane kontaktowe:
42 710 37 00
Cedrowice Parcela 11, 95-035 Ozorków

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

„Architektura, która jednoczy” z udziałem firmy Ceramika Tubądzin

Poprzednia edycja skupiona była jedynie na ukraińskich twórcach, w tym roku do stolicy Ukrainy przyjechali goście z wielu europejskich krajów, a formuła festiwalu została poszerzona o udział międzynarodowych gości i projekty specjalne.

„Architektura, która jednoczy” to temat przewodni tegorocznego festiwalu, której organizatorami są Pracownia Architektoniczna A7, architektki Olena Nikitenko i Julia Szemczuk oraz Studio Architektoniczne i Projektowe O.M. Shumelda. Ceramika Tubądzin była współorganizatorem jednego z wydarzeń 29 i 30 czerwca. Spotkania architektów z całego świata „Tubądzin Arena Design - Wellbeing” zorganizowane zostały na zaproszenie Oksany Shumelda, jednej z organizatorek festiwalu.

Zwyciężczyni ubiegłorocznej edycji Tubądzin Design Awards w kategorii Everyday Design oraz zdobywczyni II miejsca w kategorii Unlimited Architecture, Oksana Shumelda postanowiła zaprezentować działania firmy skierowane do architektów, także we Lwowie: Przy organizacji naszego festiwalu nie szukaliśmy sponsorów, a partnerów. Firm, które odniosły międzynarodowy sukces i które mogłyby zainspirować projektantów i artystów poza granicami swojego kraju.

Program Tubądzin Arena Design był dokładnie tym czego szukaliśmy i czego ja sama doświadczyłam jako architekt biorąc udział w Tubądzin Academy w Polsce – propozycją wymiany doświadczeń, nauką o przyszłych trendach, zachętą do holistycznego myślenia o własnych projektach. Autorką konceptu i merytorycznym realizatorem spotkania z architektami była Ewa Kryszkiewicz, manager do spraw rozwoju i współpracy z architektami w Grupie Tubądzin. Rozmowy krążył wokół tematu szeroko pojętego dobrostanu i jego znaczenia dla architektury w świecie pełnym kryzysów i nieustannych zmian społecznych, branżowych, technologicznych i klimatycznych.

Ceramika Tubądzin - projektowanie z myślą o młodych

W konkursie na projekt przestrzeni przyszłości uwzględniający szeroko pojęty dobrobyt jego użytkowników, udział wzięło 12 biur architektonicznych. Uczestnicy konkursu w ciągu trzech godzin stworzyli trójwymiarowe makiety wykorzystując dostępne materiały i mając na uwadze użycie wielkoformatowych płyt ceramicznych w planowaniu przestrzeni.

Tubądzin Arena Design we współpracy z Międzynarodowym Festiwalem WIEŻA we Lwowie został zaprojektowany z myślą o wielowątkowości i zmienności naszego świata w każdej dziedzinie. Arena Design stała się miejscem przepełnionym wymianą wiedzy jej uczestników, emocji, dyskusji, myślenia o roli architektów w projektowaniu zrównoważonego świata.

Pojawiały się pytania o wpływ profesjonalistów na budowanie przestrzeni ludzkiej łączącej technologię z ludzkimi potrzebami, ekologią, przestrzenią cyfrową. Zadanie jakie postawiliśmy w części drugiej było bardzo trudne: zaprojektowanie „Human Space in the Future – Wellbeing” z czasem na wykonanie wynoszącym 3 godziny.

Zespoły biur tworzyły ideę, a następnie zamieniały ją w trójwymiarowe makiety. Jestem zachwycona poziomem prac i zaangażowaniem ukraińskich architektów. Ich świadomością i wrażliwością w dopasowaniu swoich projektów do potrzeb odbiorcy, który zostanie w tej przestrzeni na lata. Przełożyli oni technologie i wiedzę na humanistyczną przestrzeń. Oczywiście wszystko było możliwe dzięki wspólnemu celowi jaki mamy, współpracy i wzajemnemu zaufaniu organizatorów festiwalu Wieża i naszej firmy. To dopiero początek naszych wspólnych działań w ramach Tubądzin Arena Design. Niebawem zagościmy bowiem w Kijowie – mówi Ewa Kryszkiewicz.

Dorota Koziara światowej sławy projektantka, która opowiedziała o swoich międzynarodowych doświadczeniach, była gościem specjalnym festiwalu. Zaproszenie jej było dla nas bardzo ważne – dodaje Oksana Shumelda - Na Ukrainie jest wielu wspaniałych architektów i artystów, którzy ciągle nie do końca potrafią przebić się na rynku międzynarodowym, a Dorota Koziara swoim talentem i karierą pokazuje jak w spektakularny sposób promować markę Polska za granicą. Ponadto, jej kolekcja Cielo e Terra dla Ceramiki Tubądzin jest przykładem projektowania światowego formatu. Daje nam, architektom możliwość rozwinięcia skrzydeł nie tylko w myśleniu o wnętrzach, ale i elewacji. To produkt najwyższej jakości, pragnęliśmy poznać go lepiej.

Organizatorzy konkursu podkreślają, że architektura nie musi stać w opozycji do np. rzeźbiarstwa, a malarstwo może inspirować projektantów wnętrz itp. Już od najmłodszych lat ważne jest otwarcie się na nowe doświadczenia, dialog oraz wzajemną naukę.

Festiwal skierowany jest nie tylko do profesjonalistów, ale też do dzieci i amatorów sztuk pięknych, wzornictwa czy architektury. Oprócz międzynarodowych paneli, konkursu plakatu (w tym roku z okazji 140 rocznicy urodzin Kazimierza Malewicza), konkursu filmów o architekturze, programu Tubądzin Arena Design – Wellbeing, wykładów, wystaw i spotkań z gwiazdami architektury, ogłoszeni zostali także laureaci NSAU Award – jednego z najbardziej prestiżowych konkursów architektonicznych organizowanych przez Narodowe Stowarzyszenie Architektów Ukrainy.

Opracowanie: redakcja IRBJ

Źródło i zdjęcia: Ceramika Tubądzin