Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Płyty gipsowe (g-k, g-w), profile, mocowania

Sucha zabudowa - zalety w budownictwie wielomieszkaniowym

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty 2019-06-26

Sucha zabudowa – która jest alternatywą dla kosztownych, ciężkich i kłopotliwych w montażu tradycyjnych materiałów budowlanych –stosowana jest niemal we wszystkich wnętrzach publicznych (takich jak biura, szpitale, galerie handlowe, szkoły i uniwersytety), coraz częściej też we wnętrzach prywatnych.

Systemy suchej zabudowy w budownictwie mieszkaniowym są bardzo dobrze znane w Skandynawii, Anglii czy we Francji, teraz zyskują też popularność w Polsce i i zdobywają uznanie zarówno firm deweloperskich, jak i architektów. Pojęcie „sucha zabudowa” powszechnie stosuje się w odniesieniu do płyt gipsowo-kartonowych, choć w rzeczywistości oznacza to całościowy system pozwalający na montaż ścian działowych i sufitów podwieszanych czy zabudowę poddaszy.

Poza samymi płytami g-k (lub innymi materiałami wykończeniowymi) w jego skład wchodzą różnego rodzaju akcesoria montażowe, gipsy czy profile stanowiące konstrukcję nośną, narożniki do zabezpieczenia naroży, taśmy łączące styki płyt g-k czy blachowkręty.

Systemy suchej zabudowy z łatwością spełniają wymogi odnośnie norm stawianych budownictwu mieszkaniowemu (izolacyjność akustyczna, ochrona przeciwpożarowa), najczęściej przewyższając parametry osiągane przez tradycyjną technologię murowaną. Ściany wykonane z płyty g-k są o wiele lżejsze od tradycyjnych ścian murowanych, nie trzeba więc stawiać ścian w tych samych miejscach na wszystkich kondygnacjach.

Jeśli zachodzi taka potrzeba, można łatwo zlikwidować ścianę wewnętrzną i postawić nową w innym miejscu. W porównaniu z usuwaniem tradycyjnych ścian murowanych, demontaż suchej zabudowy jest tańszy i nie wymaga dużego nakładu pracy. Co ważne, nie towarzyszy mu dodatkowy bałagan, a pomieszczenie pozostaje czyste. Nie trzeba też tynkować sufitu po wyburzeniu ścianki.

Montaż ścian gipsowo-kartonowych odbywa się na sucho, a z malowaniem lub tapetowaniem ich gładkich powierzchni nie trzeba czekać. Wewnętrzna przestrzeń konstrukcyjna świetnie nadaje się do umieszczania w niej wszelkich instalacji przy których nie trzeba wykuwać bruzd.

Ścianki działowe Nida wykonane w systemie suchej zabudowy praktycznie nie stanowią również żadnych barier dla potencjalnego użytkownika - można na nich mocować szafki kuchenne, półki, telewizory LCD i inne przedmioty bez obawy, że ściana nie wytrzyma ciężaru.

Trzeba tylko spełnić kilka podstawowych zasad dotyczących budowy ścianek i przedścianek oraz doboru zamocowania (kołki, wieszaki). Wielką zaletą suchej zabudowy Siniat jest również to, że nie wywiera ona negatywnego wpływu na środowisko naturalne oraz niesie użytkownikom ekologiczne benefity.

źródło i zdjęcia: Siniat

Pozostałe aktualności
Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska listopad - grudzień 2019

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny

Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny