Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Zalety płytki kolczastej przy budowie domów drewnianych

Płytka kolczasta to podstawowy element złączny do drewna stosowany do produkcji przemysłowej wiązarów. Płytka jest specjalnym stalowym łącznikiem z blachy ocynkowanej lub nierdzewnej z wytłoczonymi krótkimi, zaokrąglonymi kolcami, gęsto i równomiernie rozłożonymi na jej powierzchni. Kolce świetnie przenoszą obciążenia, nie powodując przy tym rozwarstwienia drewna.

Zalety płytki kolczastej przy budowie domów drewnianych
HANTVERKARPOOLEN Konstrukcje drewniane, domy szkieletowe
www.twojdachtwojdom.com
HANTVERKARPOOLEN Konstrukcje drewniane, domy szkieletowe
Dane kontaktowe:
46 837 20 12
Kocierzew Południowy 104A, 99-414 Kocierzew Południowy
Zobacz firmę w innym dziale: Meble pokojowe

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Płytki kolczaste są wtłaczane jednym uściskiem za pomocą specjalnych wysokotonowych pras (18-50 ton) w zetknięte ze sobą elementy drewniane, które powinny być jednakowej grubości. Metoda ta daje bardzo trwałe i stabilne połączenie o dużej wytrzymałości.

Płytki mogą być używane wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba połączenia elementów w jednej płaszczyźnie pod dowolnym kątem oraz przenoszenia obciążeń. Głównie stosowane przy produkcji wiązarów i usztywniania konstrukcji rogów ścian szkieletowych.


Płytki kolczaste

Zalety połączeń za pomocą płytki kolczastej:

  • Zdolność łączenia dwóch elementów w jedną płaszczyznę o dużej sile połączeń, przewidywalnej wytrzymałości, którą wylicza program inżynierski RoofCon TrussCon;
  • Zdolność przenoszenia obciążeń na styku dwóch elementów, z jednego na drugi;
  • Uzyskanie połączeń tak mocnych jak sama tarcica dzięki brakowi koncentracji naprężeń w miejscu zastosowania płytki kolczastej jako łącznika; w przeciwieństwie do połączeń tradycyjnych: gwoździowych i klejonych;
  • Dzięki mocnemu połączeniu, jakie daje płytka kolczasta, konstrukcja z tarcicy staje się konkurencyjną alternatywą wobec drewna klejonego, stali czy żelbetu;
  • Płytki kolczaste posiadają Aprobatę Instytutu Techniki Budowlanej.

Stara historia płytki kolczastej w skrócie

1952 – Caroll Sandford (Floryda) wynalazł pierwsze metalowe płytki łącznikowe do wiązarów. W USA szybko stały się popularne, zwłaszcza w regionach zagrożonych huraganem, gdyż w porównaniu do więźby tradycyjnej konstrukcja wiązarowa posiadała wyższą odporność na siłę wiatru.

1955 – Calvin Jureit (Miami) zmodernizował prototyp oraz opracował model o nazwie Gang-Nail, który nie potrzebował dodatkowego gwoździowania.

1960 – powstaje Truss Plate Institute, instytucja, która ustala standardy i zyskuje aprobaty dla nowych łączników.

1972 – Stanley K. Suddarth (Purdue University) – powstaje pierwszy program komputerowy przeznaczony do projektowania wiązarów.

Lata 70-te – technologia amerykańska trafia do Europy, najpierw do Szwajcarii, Norwegii i Belgii.

1976 – powstają pierwsze europejskie zakłady płytek kolczastych.

Przykład zyskiwania popularności w Szwecji: 1970 – 1% wykonanych więźb, 1980 – 40%, 2000- 99% rynku. Obecnie konstrukcje największą popularnością cieszą się w krajach europejskich, głównie w Skandynawii, Wielkiej Brytanii, Francji, ale także na innych kontynentach: w Afryce, Azji, Australii. Czesi wznoszą w tej technologii już co drugi dach, coraz większą popularnością płytki cieszą się w Niemczech.

źródło i zdjęcia: Hantverkarpoolen