Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Systemy ocieplania i termorenowacji

Aplikacja Wodometalu - Koszty energii w budynku pasywnym – do sprawdzenia online

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut 2014-02-26

Budownictwo energooszczędne i pasywne zdaje egzamin w naszym klimacie. W modelowym budynku pasywnym w Rybniku, ocieplonym trzydziestocentymetrową warstwą srebrnoszarego styropianu Termonium Plus fasada Termo Organiki, zaoszczędzone pieniądze liczone są w tysiącach złotych. Są na to dowody! Każdy chętny może to sprawdzić dzięki specjalnej aplikacji umożliwiającej podgląd online czujników temperatury i licznika energii, umieszczonych na pokazowym budynku.

Zapotrzebowanie na energię rybnickiego budynku, zaprojektowanego i wybudowanego przez śląską firmę Od lat promujemy budownictwo energooszczędne, dlatego od początku kibicujemy firmie Wodmetal. Budowa energooszczędnych budynków to nie tylko oszczędność pieniędzy wydanych na ogrzewanie, ale także inwestycja, która pozytywnie wpływa na środowisko naturalne"- mówi Krzysztof Krzemień z Termo OrganikiWodmetal, wynosi tylko ok. 10% w porównaniu do typowych budynków stawianych w Polsce. Budynek o powierzchni 240 m2, dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, zużywa tylko 13 kWh/m2 rocznie, czyli około. 1,5 m sześciennego gazu na 1 m2. W tradycyjnym budownictwie zużycie tego surowca waha się między 12-15 m3. To oszczędność rzędu nawet 5 tysięcy złotych w skali roku. Koncepcja architektoniczna, poza uzyskaniem standardu pasywności obiektu, uwzględnia ważne czynniki użytkowe. W budynku, charakteryzującym się zwartą formą architektoniczną, na parterze zaplanowano pomieszczenia pokazowe, które prezentują m.in. nowoczesne rozwiązania i urządzenia energooszczędne, a na I piętrze pracownię projektową.

"Udostępniliśmy ciekawą aplikacje umożliwiającą śledzenie online temperatury i zużycia energii w naszym domu, głównie po to, by unaocznić i przekonać niedowiarków, że budownictwo niskoenergetyczne jest dla nas osiągalne i opłacalne. Aplikacja znajduje się pod adresem www.wodmetaldom.pl/pomiary lub po wejściu na stronę wodmetaldom.pl - mówi Tomasz Niewelt z biura projektowego Wodmetal Dom - Zapraszamy również wszystkich chętnych do zwiedzania budynku. Zainstalowane bezpośrednio energooszczędne urządzenia pozwalają na ich prezentację i ocenę efektu działania.

Wyjątkową energooszczędność budynku gwarantuje jego usytuowanie na południe, tak aby zapewnić maksymalnie szerokie doświetlenie pomieszczeń światłem słonecznym, perfekcyjne ocieplenie budynku grubą warstwą srebrnoszarego styropianu Termonium Plus fasada Termo Organiki, system wentylacji z odzyskiem ciepła, m.in. rekuperatory o sprawności 90%, gruntowy wymiennik ciepła długości 70 m, rolety zewnętrzne i wewnętrzne oraz energooszczędne okna. Termo Organika, na której produktach oparta jest izolacja termiczna śląskiego budynku, od lat dostarcza swój styropian do ocieplenia kluczowych inwestycji energooszczędnych w Polsce.

"Od lat promujemy budownictwo energooszczędne, dlatego od początku kibicujemy firmie Wodmetal. Budowa energooszczędnych budynków to nie tylko oszczędność pieniędzy wydanych na ogrzewanie, ale także inwestycja, która pozytywnie wpływa na środowisko naturalne"- mówi Krzysztof Krzemień z Termo Organiki – Nasze srebrnoszare płyty energooszczędne ociepliły pierwszą w Polsce sportową halę pasywną, pierwszy budynek pasywny z certyfikatem Passivhaus Instytut oraz pierwszy na świecie kościół pasywny. Aplikacja Wodometalu w jasny sposób potwierdza, że opłaca się stawiać na rozwiązania energooszczędne"

W Polsce ponad 80% budynków wybudowano w sposób niepozwalający na racjonalne zarządzanie energią. Zużywamy ponad 2 razy więcej energii na jednostkę powierzchni mieszkaniowej, niż kraje Europy Zachodniej o podobnym klimacie. Powoduje to, że wielokrotnie przepłacamy za ogrzewanie budynku oraz niszczymy naturalne środowisko, w którym żyjemy. Inwestycja jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.

źródło i zdjęcia: Termo Organika

Pozostałe aktualności
Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze wrzesień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2019

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny

Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny