Aktualności

Aplikacja Wodometalu - Koszty energii w budynku pasywnym – do sprawdzenia online

26.02.2014

Budownictwo energooszczędne i pasywne zdaje egzamin w naszym klimacie. W modelowym budynku pasywnym w Rybniku, ocieplonym trzydziestocentymetrową warstwą srebrnoszarego styropianu Termonium Plus fasada Termo Organiki, zaoszczędzone pieniądze liczone są w tysiącach złotych. Są na to dowody! Każdy chętny może to sprawdzić dzięki specjalnej aplikacji umożliwiającej podgląd online czujników temperatury i licznika energii, umieszczonych na pokazowym budynku.

Zapotrzebowanie na energię rybnickiego budynku, zaprojektowanego i wybudowanego przez śląską firmę Od lat promujemy budownictwo energooszczędne, dlatego od początku kibicujemy firmie Wodmetal. Budowa energooszczędnych budynków to nie tylko oszczędność pieniędzy wydanych na ogrzewanie, ale także inwestycja, która pozytywnie wpływa na środowisko naturalne"- mówi Krzysztof Krzemień z Termo OrganikiWodmetal, wynosi tylko ok. 10% w porównaniu do typowych budynków stawianych w Polsce. Budynek o powierzchni 240 m2, dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, zużywa tylko 13 kWh/m2 rocznie, czyli około. 1,5 m sześciennego gazu na 1 m2. W tradycyjnym budownictwie zużycie tego surowca waha się między 12-15 m3. To oszczędność rzędu nawet 5 tysięcy złotych w skali roku. Koncepcja architektoniczna, poza uzyskaniem standardu pasywności obiektu, uwzględnia ważne czynniki użytkowe. W budynku, charakteryzującym się zwartą formą architektoniczną, na parterze zaplanowano pomieszczenia pokazowe, które prezentują m.in. nowoczesne rozwiązania i urządzenia energooszczędne, a na I piętrze pracownię projektową.

"Udostępniliśmy ciekawą aplikacje umożliwiającą śledzenie online temperatury i zużycia energii w naszym domu, głównie po to, by unaocznić i przekonać niedowiarków, że budownictwo niskoenergetyczne jest dla nas osiągalne i opłacalne. Aplikacja znajduje się pod adresem www.wodmetaldom.pl/pomiary lub po wejściu na stronę wodmetaldom.pl - mówi Tomasz Niewelt z biura projektowego Wodmetal Dom - Zapraszamy również wszystkich chętnych do zwiedzania budynku. Zainstalowane bezpośrednio energooszczędne urządzenia pozwalają na ich prezentację i ocenę efektu działania.

Wyjątkową energooszczędność budynku gwarantuje jego usytuowanie na południe, tak aby zapewnić maksymalnie szerokie doświetlenie pomieszczeń światłem słonecznym, perfekcyjne ocieplenie budynku grubą warstwą srebrnoszarego styropianu Termonium Plus fasada Termo Organiki, system wentylacji z odzyskiem ciepła, m.in. rekuperatory o sprawności 90%, gruntowy wymiennik ciepła długości 70 m, rolety zewnętrzne i wewnętrzne oraz energooszczędne okna. Termo Organika, na której produktach oparta jest izolacja termiczna śląskiego budynku, od lat dostarcza swój styropian do ocieplenia kluczowych inwestycji energooszczędnych w Polsce.

"Od lat promujemy budownictwo energooszczędne, dlatego od początku kibicujemy firmie Wodmetal. Budowa energooszczędnych budynków to nie tylko oszczędność pieniędzy wydanych na ogrzewanie, ale także inwestycja, która pozytywnie wpływa na środowisko naturalne"- mówi Krzysztof Krzemień z Termo Organiki – Nasze srebrnoszare płyty energooszczędne ociepliły pierwszą w Polsce sportową halę pasywną, pierwszy budynek pasywny z certyfikatem Passivhaus Instytut oraz pierwszy na świecie kościół pasywny. Aplikacja Wodometalu w jasny sposób potwierdza, że opłaca się stawiać na rozwiązania energooszczędne"

W Polsce ponad 80% budynków wybudowano w sposób niepozwalający na racjonalne zarządzanie energią. Zużywamy ponad 2 razy więcej energii na jednostkę powierzchni mieszkaniowej, niż kraje Europy Zachodniej o podobnym klimacie. Powoduje to, że wielokrotnie przepłacamy za ogrzewanie budynku oraz niszczymy naturalne środowisko, w którym żyjemy. Inwestycja jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.

źródło i zdjęcia: Termo Organika

Aplikacja Wodometalu - Koszty energii w budynku pasywnym – do sprawdzenia online

Firma powiązana:

Termo Organika

Telefon 12 427 07 40
www.termoorganika.pl
etics@termoorganika.pl

Termo Organika
Zobacz produkty: