Aktualności

Pompy Wilo dostosowane do pracy z mediami agresywnymi na przykładzie obiektu CEMAT’70

21.02.2014

Instalacja neutralizacji ścieków przemysłowych w Centrum Naukowo-Produkcyjnym Materiałów Elektronicznych S.A. – CEMAT’70 mieszczącym się w Warszawie przy ul. Wólczyńskiej 133 to instalacja obiegu ścieków z hali produkcyjnej do sekcji neutralizacji, gdzie pompy mają za zadanie tłoczenie ścieków charakteryzujących się odczynem kwasowym i zmiennym pH, co związane jest ze zróżnicowaną produkcją mieszczącą się na terenie zakładu.

Kwasowe środowisko doprowadziło do stałej korozji i niszczenia zaworów oraz żeliwnych elementów pomp. Stara instalacja wyposażona była w dwie normowe pompy wirowe, z dzielonym wałem korpusu, z silnikami o mocy 22 kW każdy. W związku ze specyfiką medium, wymagane było specjalne wykonanie pomp z żeliwnym, gumowanym od środka korpusem oraz uszczelnieniem sznurowym, charakterystycznym szczególnie dla pomp starszego typu.

Jednym z głównych problemów związanych z eksploatacją urządzeń z agresywnym medium, była konieczność częstej wymiany uszczelnienia sznurowego. Dodatkowym problemem prowadzącym w tym przypadku do korozji i niszczenia zewnętrznych elementów korpusu silnika, były wycieki medium z dławnicy (Fot. 1). Jednym z nowych elementów pompy jest silnik, który podobnie jak uszczelnienia sznurowe wymagał stałej konserwacji i wymiany. Pompy mają za zadanie przetłoczenie ścieków przemysłowych z zamkniętego zbiornika o pojemności 18 m3, wykonanego ze stali wyłożonej wykładziną chemoodporną, na wysokość ok. 6 m, gdzie lokalizowany jest zbiornik pomiaru pH. Stąd ścieki już grawitacyjnie spływają do basenu, gdzie następuje ich neutralizacja, do wartości pozwalających na zrzut ścieków do kanalizacji zbiorczej.

W związku ze złym stanem instalacji, inwestor postanowił zmodernizować całą instalację. W miejsce gumowanego zbiornika zastosowany został nowy, wykonany ze stali nierdzewnej, zbiornik o tej samej pojemności – 18 m3. Wymagana wydajność niezbędna do opróżnienia zbiornika została obliczona na 130 m3/h, przy zakładanym 8-minutowym cyklu pracy raz na godzinę oraz różnicy wysokości do pokonania rzędu 12 m.

W miejsce starych, normowych pomp, dobrane zostały dwie zatapialne pompy ściekowe typu Wilo-TP 100 E 250/84, wyposażone w silniki z olejowym płaszczem chłodzącym, pozwalającym na "suchy" montaż w pompowni. Każda z pomp wyposażona została w silniki o mocy 8,4 kW oraz w mechaniczne uszczelnienie wału. Dodatkowym benefitem płynącym z zastosowania tego rozwiązania jest znaczące obniżenie poboru mocy oraz wymiarów montażowych. Zastosowanie pomp zatapialnych jest dodatkowym zabezpieczeniem w przypadku powstania przecieku i zalania pompowni.

źródło i zdjęcia: Wilo Polska.

Firma powiązana:

Wilo Polska

Telefon 22 702 61 61, 801 369 456
www.wilo.pl, www.doborpompy.pl
wilo@wilo.pl

Wilo Polska