Aktualności

Idealny komfort i oszczędność energii dzięki Uponor TABS

17.02.2014

Podstawowym problemem przy projektowaniu budynków użyteczności publicznej jest zrównoważenie kosztów inwestycyjnych, oszczędności energii i komfortu użytkowników. Zintegrowane z budynkiem stropy chłodzące/grzewcze Uponor TABS pozwalają pogodzić wszystkie te kwestie, co potwierdza analiza przeprowadzona na przykładzie londyńskiego biurowca.

Systemy Uponor TABS zostały stworzone z myślą o zapewnieniu komfortowego i zdrowego mikroklimatu pomieszczeń przy minimalnym zużyciu energii. W odróżnieniu od tradycyjnych układów klimatyzacji, pracują w temperaturach bliskich otoczeniu, co sprzyja podwyższeniu efektywności źródła ciepła i chłodu. Przypadek zlokalizowanego w Londynie obiektu biurowego o łącznej powierzchni 1000 m2 wykazał, że stropy TABS zapewniają roczne oszczędności na poziomie od 12 aż do 31% w porównaniu z konwencjonalnymi instalacjami w postaci klimakonwektorów, wentylacji wyporowej czy belek chłodzących o podobnej wydajności.

Komfort w energooszczędnym wydaniu

Wielkopowierzchniowe obiekty biurowe i komercyjne stawiają przed projektantami duże wyzwanie, zwłaszcza w kontekście zaostrzonych wymogów energooszczędności i zapewnienia zdrowego klimatu pomieszczeń. System Uponor TABS wykorzystuje do działania masę termiczną budynku. W nocy schładza budynek, natomiast w ciągu dnia odbiera od niego ciepło. To niewidzialny i bezgłośny mechanizm chłodzenia pomieszczeń nie powodujący wzbijania kurzu i nieprzyjemnego zjawiska przeciągów, charakterystycznego dla tradycyjnych systemów HVAC. Instalacja nie wymaga przy tym czyszczenia, ani serwisowania. Uponor TABS pozwala tym samym uniknąć ryzyka zachorowań na astmę i choroby górnych dróg oddechowych. Przekłada się to na wyższą efektywność pracy, zmniejszenie ilości zwolnień lekarskich i większe zadowolenie klientów.

Przyszłościowy atut inwestycji

System TABS pracuje w relatywnie niskich temperaturach dla ogrzewania i wysokich dla chłodzenia (temperatura czynnika roboczego w przedziale 16-30 st. C), dzięki czemu pozwala zwiększyć efektywność wykorzystania źródeł energii odnawialnej w postaci np. pomp ciepła. Kalkulacja przeprowadzona dla londyńskiego budynku biurowego o doskonale termoizolowanych przegrodach U=0,2 W/m2K wykazała, że przy wykorzystaniu systemu TABS wraz z pompą ciepła, roczne koszty energii w 15-letnim okresie eksploatacji mogą być niższe nawet o 50%.

źródło i zdjęcia: Uponor

Firma powiązana:

Uponor

Telefon 22 266 82 00, 801 000 425
www.uponor.pl/instalacje
recepcja@uponor.com

Uponor