Aktualności

Spółka z grupy UZIN - Unipro - przeprowadza się do najbardziej ekologicznej siedziby w Holandii

10.12.2013

Projekt nowego budynku podkreśla wagę zrównoważonego rozwoju w każdym calu. Nie ma w nim zasilania gazowego -  co oznacza, że produkty UZIN są produkowane przy minimalnej emisji dwutlenku węgla.

Ekologiczne innowacje budynku są bardzo zaawansowane. Główna konstrukcja budynku wykonana została z drewna certyfikowanego przez FCS, do budowy użyto także betonu i innych materiałów pochodzących z recyklingu, a także tworzyw możliwych do ponownego przetworzenia, dzięki czemu zminimalizowano wpływ obiektu na środowisko. Także w okolicy budynku (na parkingu i podjazdach) użyto maksymalnie wielu materiałów typu C2C (czyli takich, które mogą ponownie trafić do naturalnego środowiska).

Nie brakuje także stacji ładowania dla elektrycznych samochodów, motocykli i rowerów. Częstotliwość przejazdów ciężarówek mają natomiast zmniejszyć silosy do przechowywania towarów masowych. Wytwarzanie energii do zasilania budynku jest także całkowicie ekologiczne – wykorzystuje siłę wiatru i promienie słoneczne. Obiekt ma rówież doskonałą izolację zgodną z modelem Trias Energetica. Jego  główna zasada brzmi: najbardziej zrównoważona energia to zaoszczędzona energia. Model ten zakłada przede wszystkim maksymalną redukcję strat energii poprzez instalację urządzeń energooszczędnych, używanie zrównoważonych źródeł energii zamiast paliw kopalnych, a także, w najmniejszym stopniu, produkcję i używanie energii ze źródeł kopalnych w jak najbardziej efektywny sposób.

Pomieszczenia w budynku zostały rozmieszczone tak by korzystać jak najlepiej z dziennego światła i ciepła słonecznego. Dzięki zastosowaniu hybrydowej (naturalno-mechanicznej) wentylacji w budynku można otwierać okna. Wodą zużywaną do wszystkich toalet i prysznicy na terenie obiektu zarządza system oszczędzania wody, a na dachu znajdują się zbiorniki zbierające deszczówkę do spłukiwania toalet.

Na dachu znajduje się zielony taras, na którym rosną rośliny, które doskonale izolują budynek od chłodu, ciepła i dźwięków,  a także zioła, które będą używane w firmowej restauracji. Ogród otaczający budynek zaprojektowany został tak by wykorzystać miejscową roślinność, znajdziemy w nim również hotel dla insektów oraz basen dla salamander i żab. Hotele dla insektów i akweny dla gadów to proekologiczne rozwiązanie dla miejscowej fauny - w specjalnie przygotowanych miejscach owady mogą znaleźć schronienie przed zimą, budować gniazda i odbudowywać populacje. Tego rodzaju miejsca są bardzo ważne  np. z punktu widzenia ochrony pszczół, których wyginięcie może oznaczać poważne kłopoty dla wszystkich mieszkańców ziemi. 

Firma UZIN  podkreśla, że zrównoważona produkcja nie musi być skomplikowana i kosztowna. Inteligentne rozwiązania technologiczne umożliwiają znaczne zmniejszenie zużycia energii, wody i surowców. Badanie przeprowadzone GPR Gebouw (audyt pod kątem energooszczędności budynku, jego wpływu na środowisko i ludzi) przyznały nowej siedzibie Unipro aż 8,66 punktu w 10-stopniowej skali! Budynek przystosowany jest oczywiście także do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Firma funkcjonuje w siedzibie już od 2 grudnia br., natomiast produkcja będzie tam przenoszona etapami – przenosiny mają zakończyć się latem 2014 roku. Będą tam produkowane m.in. designerskie posadzki żywiczne Arturo Flooring.

Wspólna historia Unipro i koncernu UZIN

Firma Unipro jest od wielu dziesięcioleci związana z koncernem UZIN Utz. Już w 1960 roku firmy podpisały umowę licencyjną. W 1973 roku powstało Unipro Industrial Floors, a w 1984 firma została liderem rynku żywic syntetycznych. W 1993 roku firma przeszła certyfikację ISO 9001, a w 1999 roku – ISO 14001. W tym samym roku odebrała nagrodę za innowację w regionie Overijssel.

W 2004 została przejęta przez UZIN Utz AG. Posadzki żywiczne produkowane przez Unipro były dystrybuowane pod marką Qeshfloor Industial Flooring, co zmieniło się w styczniu 2012 roku – od tego czasu dostępne są pod nazwą Arturo Unique Flooring. Designerskie podłogi z żywicy dzięki swoim właściwościom szybko zyskują zwolenników także we wnętrzach prywatnych jak i  użyteczności publicznej.

źródło i zdjęcie: Uzin Polska Sp. z o.o.

Firma powiązana:

Uzin Polska Sp. z o.o.

Telefon 76 723 91 50.
www.uzin.pl
biuro@uzin-utz.com

Uzin Polska Sp. z o.o.