Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Wapno, cement, gips

Lafarge dla Nowego Mostu w Toruniu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty 2013-12-05

Nowy most w Toruniu, największa inwestycja w tym mieście, zostanie otwarty już w poniedziałek, 9 grudnia 2013 roku. Lafarge jest partnerem dwudniowego pikniku, który odbędzie się w najbliższy weekend, 7 i 8 grudnia i który wraz z koncertami i wieloma innymi atrakcjami przygotowano z tej okazji dla mieszkańców. Most wybudowany został z wykorzystaniem cementów Lafarge.

W ciągu 2 lat budowy Lafarge dostarczył 3 rodzaje cementów, w tym produkty o zwiększonych parametrach wytrzymałościowych i trwałościowych na pale, podpory czy filary mostowe. Most nazwany imieniem gen. Elżbiety Zawackiej, kurierki  Komendy Głównej Armii Krajowej, ma 540 metrów długości, a wraz z drogami dojazdowymi dokładnie 4,1 kilometra. Ma dwie jezdnie o dwóch pasach szerokości 7 metrów. Z jednej strony znajduje się chodnik dla pieszych, a z drugiej - ścieżka rowerowa. Jest to najdłuższy most łukowy w Polsce. Tworzą go dwa olbrzymie przęsła łukowe - każde po 270 metrów długości i 50 metrów wysokości, ważące po około 2 700 ton. Do ich budowy zużyto ponad 18 tysięcy ton stali i 65 tys. metrów sześciennych betonu konstrukcyjnego. 

Beton do tej inwestycji został wykonany wyłącznie z cementów Lafarge. Powstały w ten sposób pale, podpory i filary mostowe, sztuczna wyspa na środku Wisły i płyta żelbetowa mostu. Przy tej inwestycji wybudowano również 3-poziomowy węzeł drogowy z tunelem. Obudowa tunelu jest wykonana z betonu na bazie cementu Lafarge.

- Jesteśmy dumni, że mogliśmy uczestniczyć w tak prestiżowej i ważnej inwestycji dla Torunia. Najwięcej dostarczyliśmy cementów do wykonania betonów mostowych i drogowych. Takie cementy muszą mieć  podwyższone parametry wytrzymałościowe i trwałościowe. Posiadają bardzo wysoką wytrzymałość końcową oraz odporność na korozję i działanie wody – powiedział Gilbert Roth, Dyrektor Generalny Linii Produktowej Cementu w Lafarge.

źródo i zdjęcie: Lafarge

Pozostałe aktualności
Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska listopad - grudzień 2019

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny

Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny