Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Stan surowy zamknięty

Raport zrównoważonego rozwoju CEMEX Polska 2011-2012

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut 2013-12-04

Raport zrównoważonego rozwoju CEMEX Polska został uznany przez Jury konkursu Raporty Społeczne oraz środowisko dziennikarskie za najlepiej sporządzony raport w 2013 roku otrzymując Nagrodę główną i Nagrodę dziennikarzy. Raport CEMEX został wybrany z pośród 32 raportów zgłoszonych do VII edycji konkursu. Po raz pierwszy zarówno Jury konkursu głównego jak i Jury dziennikarskie zgodnie uznało Raport społeczny tej samej firmy jako najlepszy.

Nagroda dziennikarzyJury konkursu głównego VII edycji doceniło Raport CEMEX Polska za przedstawienie informacji w kompleksowy sposób, umożliwiając czytelnikowi wyrobienie sobie całościowego obrazu działalności organizacji i jej skutków oraz wiarygodność prezentowanych danych, opis funkcjonujących struktur, procesów i mechanizmów kontroli umożliwiających prawidłowe przedstawienie informacji o skutkach działań firmy. W skład Jury konkursu głównego wchodzą przedstawiciele biznesu, stowarzyszeń pracodawców, organizacji pozarządowych i ministerstw.

Jury dziennikarskie przyznając nagrodę doceniło nasz Raport za zwięzłą strukturę i wyważenie kwestii, podkreślając aspekty komunikacyjne obejmujące takie obszary jak: przejrzysta struktura raportu i łatwość poruszania się po raporcie, jasność przekazu, zwięzłość, dostępność dla czytelników, wygląd raportu, sposoby prezentacji danych i innowacyjność podejścia oraz efektywność ekologiczna w produkcji raportu. W skład Jury dziennikarzy wchodzą przedstawiciele największych polskich dzienników, portali internetowych i radia. W imieniu firmy nagrody odebrał Przemysław Oczyp – Koordynator Zrównoważonego Rozwoju CEMEX Polska.

Jest to drugi wydany przez CEMEX Polska raport i drugi nagrodzony – Raport zrównoważonego rozwoju CEMEX Polska 2010 otrzymał wyróżnienie Ministerstwa Gospodarki w V edycji konkursu Raportu Społeczne. „Tegoroczna podwójna nagroda jest dla nas szczególnie cenna, ponieważ w tworzenie Raportu zaangażowaliśmy naszych interesariuszy: pracowników, przedstawicieli samorządów lokalnych, organizacji pozarządowych i klientów. To także ogromne zobowiązanie na przyszłość i motywacja do dalszej inwestycji w działania CSR. Przygotowanie publikacji dało nam okazję do podsumowania naszych działań w ostatnich latach.  

W poprzednim Raporcie zobowiązaliśmy się do szeregu działań, które w latach 2011-2012 konsekwentnie realizowaliśmy, i które opisujemy w aktualnym Raporcie. Jednocześnie ustanowiliśmy zobowiązania na kolejne lata naszej działalności. Praca nad raportem była dla nas pozytywnym doświadczeniem, dzięki któremu mogliśmy się wiele nauczyć” – mówi Izabella Rokicka – Dyrektor Komunikacji Korporacyjnej i Marketingu CEMEX Polska.

Integralną częścią strategii biznesowej CEMEX Polska jest strategia zrównoważonego rozwoju. Realizując cele gospodarcze CEMEX Polska pamięta, że rozwojowi ekonomicznemu musi towarzyszyć dbałość o środowisko naturalne oraz o pracowników i społeczności w których działa. W swojej działalności firma poświęca dużo uwagi zarządzaniu wpływem na otoczenie, między innymi na ograniczaniu negatywnego oddziaływania na środowisko naturalne oraz na wspieraniu inicjatyw proekologicznych i prospołecznych.

CEMEX Polska jako jedyna firma z branży budownictwo i nieruchomości zdecydował się na wydanie i zgłoszenie raportu zrównoważonego rozwoju do konkursu Raporty Społeczne 2013. Firma jest otwarta na stały dialog dlatego na początku 2013 roku przeprowadziła sesje dialogu z interesariuszami według międzynarodowego standardu AA 1000 SES. Na podstawie uzyskanych informacji i z uwzględnieniem wytycznych Global Reporting Initiative (GRI) został opracowany Raport zrównoważonego rozwoju obejmujący lata 2011 i 2012.

CEMEX Polska publikuje Raport zrównoważonego rozwoju co dwa lata,  porusza w nich tak istotne kwestie jak dbałość o środowisko naturalne, troska o rozwój i bezpieczeństwo pracowników oraz działalność prospołeczna firmy. Przedstawione informacje oparte zostały o zasady kompletności i istotności dla interesariuszy, a także o zasadę wywarzenia, co oznacza, że opisane zostały pozytywne jak i negatywne informacje na temat problemów i wyzwań z jakimi się zetknęła firma CEMEX Polska w ostatnich dwóch latach. Raport został pozytywnie zweryfikowany na podstawie przeprowadzonego zewnętrznie audytu, podkreślając tym rzetelność przedstawionych danych. Raport zrównoważonego rozwoju CEMEX Polska za lata 2011-2012 dostępny jest na stronie: www.cemex.pl

Organizatorami konkursu są Forum Odpowiedzialnego Biznesu, PwC oraz SGS. Głównym celem jest zwrócenie uwagi na znaczenie raportowania pozafinansowego i wskazanie dobrych praktyk w tym zakresie. Dzięki tej inicjatywie wyróżniane są przedsiębiorstwa, które nie tylko prowadzą działalność, biorąc pod uwagę interes społeczeństwa i środowiska, ale także potrafią w sposób jasny, przejrzysty i wiarygodny zaprezentować swoje dokonania w publikowanych raportach. Konkurs  przyczynia się do transparentności działań organizacji i podejmowania dialogu z interesariuszami.

W skład Jury konkursu Raporty Społeczne wchodzą: Mirella Panek-Owsiańska – Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Krzysztof Więckiewicz - Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, Dominika Wierzbowska - Ministerstwo Gospodarki, Zbigniew Gajewski - Konfederacja Lewiatan, Katarzyna Rózicka - Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej, Piotr Onikki-Górki - Business Centre Club, prof. Witold Orłowski - Szkoła Biznesu Politechniki Warszawskiej, dr Piotr Wachowiak - Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, prof. UEK, dr hab. Janina Filek - Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, dr Piotr Rogala -Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Tomasz Wiśniewski - Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, Kamil Pluskwa-Dąbrowski - Federacja Konsumentów, Sławomir Brzózek - Fundacja Nasza Ziemia, Paweł Prochenko - Fundacja Komunikacji Społecznej.

W skład Jury Dziennikarzy wchodzą: Maciej Danielewicz - Polska Agencja Prasowa, Zbigniew Grzegorzewski - Grupa Onet.pl, Biznes.pl, Piotr Mazurkiewicz – Rzeczpospolita, Krzysztof Polak - Dziennik Gazeta Prawna, Katarzyna Zachariasz - Gazeta Wyborcza i Wyborcza.biz, Karolina Zbytniewska - Euractiv.pl, Katarzyna Bachnik – Harvard Business Review Polska, Wiktor Legowicz - Program III Polskiego Radia, Paweł Oksanowicz - Radio Pin

źródło i zdjęcia: CEMEX Polska Sp. z o.o.

Pozostałe aktualności
Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze wrzesień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2019

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny

Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny