Aktualności

Trendy i materiały Pfleiderer

04.11.2013

Jak przełożyć złożony i wielowątkowy świat wnętrzarskich trendów na język materiałów dla meblarstwa i branży wyposażenia wnętrz? Eksperci Pfleiderer uważnie śledzą nowe tendencje, by nawiązywać do nich w kolorach, wzorach i fakturach wprowadzanych na rynek materiałów. Umiejętność trafnego odczytania oraz interpretacji nowych nurtów w designie, a także szybkiego dostarczenia wpisujących się w te nurty materiałów to jedna z podstaw sukcesu firmy.

Jednym z najważniejszych obecnie trendów jest dążenie do maksymalnej autentyczności materiałów: stosowania ich w naturalnej, wręcz surowej postaci. Dotyczy to także zachowania naturalnej kolorystyki i faktur właściwych drewnu, kamieniowi czy metalowi. W skrajnych przypadkach pogoń za autentycznym wyglądem przejawia się wręcz w celowym wykorzystaniu materiałów z wadami, zniszczeniami, śladami po uszkodzeniach.

Wierność oryginałowi! Tendencja ta jest tak silna, że nawet w przypadku materiałów naśladujących te  naturalne nie dokonuje się żadnych modyfikacji, a raczej jak najwierniej odtwarza wygląd oryginału. Dobrym przykładem tej tendencji może być dekor Brzoza Ojców(R3222), który bardzo realistycznie oddaje charakter drewna ukształtowanego przez trudne, górskie warunki wegetacji. Bardzo realiastyczny jest także Dąb Lefkas (R3225). Inny przykład to dekor blatu Veneziano (F8994) – odwzorowanie pełnego żyłek oraz inkluzji zielonego marmuru.

Bardzo ważnym elementem związanym z tym trendem, który uwzględnia Pfleiderer w swojej ofercie jest rozwijanie palety faktur współgrających z dekorami. Jest to np. struktura Linea podkreślająca znakomicie charakter wielu dekorów drewnopodobnych lub struktura Bright Stone współgrająca z „ceramicznym” dekorem blatu Kashmir White (F8998). Z powyższym trendem wiąże się powszechne stosowanie powierzchni z efektem „used look”.

Nie tylko wytarte dżinsy czy chropawa skóra są dla nas atrakcyjne – materiałami noszącymi wyraźne oznaki upływu czasu chcemy się także otaczać we wnętrzach. Spękania, przetarcia, wyżłobienia, zmiany koloru, patyna – wszystko to cenimy jako dowody na szlachetność materiałów, ich historię. Efekt postarzania znajdziemy m. in. na dekorze Nevada (R5250) lub na nowym dekorze Sosna Bielona (R3212) naśladującym powierzchnię wytartego malowanego na biało drewna.

Bogactwo faktur! Rozwój gamy faktur jest jednym z najważniejszych elementów rozwoju materiałów Pfleiderer. Wynika to przede wszystkim z panującej obecnie tendencji do łączenia różnorodnych faktur, do dostarczania bogactwa haptycznych wrażeń użytkownikom. Obecnie Pfleiderer oferuje 15 faktur blatów, 6 faktur płyt meblowych i 12 faktur laminatów HPL. Różnorodne faktury nie tylko podkreślają charakter dekorów, ale także uszlachetniają materiały Pfleiderer, sprawiając, że są przyjemne w dotyku.

Przy okazji faktur warto zaznaczyć, że moda na styl industrialny znacznie poszerzyła spektrum materiałów, z których korzystamy we wnętrzach i które uważamy za atrakcyjne. Beton, skorodowana stal, pokryta patyną miedź – to nowe modne powierzchnie. Pfleiderer szybko podchwycił tę tendencję o czym świadczą takie dekory blatów jak Antracyt (U1290), Stal Hartowana (F7920) czy Metalic Brown (F7506).

Moda i przyroda! Analizując aktualne tendencje w kwestii kolorystyki nietrudno zauważyć,  jak ogromny wpływ na kolorystykę wnętrz mają propozycje kreatorów mody. Coraz częściej barwy z wybiegów płynnie przechodzą do wnętrzarskich katalogów. W ofercie Pfleiderer w ostatnich kolekcjach przykładami takich dekorów były Global Orange (U1678), Milano Yellow (U1508), Atlantic (U0741) i Iguana (U1100), a wśród najnowszych, dopiero wchodzących do sprzedaży propozycji taki charakter mają Granat Królewski (U0561) i Róż Pudrowy (U2134).

Innym źródłem inspiracji w kwestii kolorystyki jest Natura. Barwy ziemi, piasku, popiołu, skał dostarczają nieskończonej ilości odcieni – tym bardziej atrakcyjnych, że odbieranych przez nas jako przyjazne, kojące, harmonijne. Do takich należy dekorowe trio Lava (U1211), Zonda (U0921) i Trufel (U1102). Wymagające wnętrza! Aktualne tendencje w projektowaniu wnętrz również wymagają specyficznego podejścia do tworzenia oferty wnętrzarskich materiałów.

Jednoprzestrzenne otwarte domy czy mieszkania w jednej powierzchni łączą wiele funkcji: odpoczynek, prace, spożywanie posiłków, gotowanie. To wymaga by poszczególne strefy domu były do tego właściwie przystosowane – również pod względem zastosowanych materiałów. Jednocześnie jednak oczekujemy, że całość będzie spójna wizualnie i atrakcyjna. W osiągnięciu takiego efektu pomoże nam komplementarność wzornicza obowiązująca w ofercie Pfleiderer – poszczególne materiały: płyty meblowe, laminaty HPL czy blaty dostępne są w tych samych dekorach, co pozwala na ich wymienne stosowanie.

Źródło: Pfleiderer

Więcej