Aktualności

Daikin Europe N.V.: 40 lat doświadczenia w Ostendzie

30.10.2013

Dokładnie czterdzieści lat temu w Ostendzie Daikin Industries Ltd. otworzył swoją europejską siedzibę. Od 1973 roku miasteczko stanowiło centrum międzynarodowych działań koncernu będącego specjalistą w zakresie klimatyzacji.

To poprzez europejską centralę rozpoczyna się ekspansja Daikin na rynki Afryki i Bliskiego Wschodu. W międzyczasie Ostenda staje się jednym z ważniejszych punktów badań, rozwoju i produkcji. W efekcie powstają innowacyjne produkty, stanowiące odpowiedź firmy DAIKIN na coraz to większe wymagania rynkowe i wzmacniające jej konkurencyjność.

Przez ostatnie 40 lat, firma Daikin Europe stała się czołowym europejskim graczem na rynku urządzeń kontroli klimatu. Jednocześnie, przez ten czas firma bardzo mocno zakorzeniła się w życiu gospodarczym regionu Ostendy. Aktualnie Daikin Europe N.V. zatrudnia 1600 pracowników w samej Belgii z czego 1000 z nich przy produkcji urządzeń a pozostałe 500 w administracji. Dodatkowo kolejne 100 osób to pracownicy zatrudnieni w biurze w Brukseli. Fabryka urządzeń klimatyzacyjnych w Ostendzie stała się jednym z najbardziej zaawansowanych zakładów produkcyjnych tego typu.

Zajmując obecnie teren ponad 150 000 metrów kwadratowych, skupia się głównie na produkcji wysoko zaawansowanych systemów ogrzewania i chłodzenia do zastosowań zarówno w obiektach mieszkalnych, biurowych jak i przemysłowych. Po za Ostendą, Daikin posiada fabryki produkcyjne w następujących lokalizacjach, Pilzno i Brno (Czechy), Cecchina i Mediolan ( Włochy), Güglingen ( Niemcy), Cramlington (UK) oraz Hendek (Turcja). W sumie grupa Daikin Europe zatrudnia ponad 5400 pracowników. W ubiegłym roku obroty wyniosły 1,85 biliona euro, co stanowi 20,1% obrotu całej Grupy Daikin na świecie.

Daikin nigdy nie lekceważył złożoności i różnorodności rynku europejskiego, to dlatego centrala na Europę powstała w 1973 r w Ostendzie. Wiedza zdobywana przez te lata stała się podstawą do utworzenia przez firmę DAIKIN, Europejskiego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego (EDC), który odgrywa istotną rolę w zakresie rozwijania innowacyjnych i energooszczędnych alternatyw dla tradycyjnych rozwiązań grzewczych. EDC posiada najnowocześniejsze pomieszczenia testowe, w których inżynierowie mogą symulować warunki klimatyczne występujące na całym europejskim obszarze.

Powstanie EDC w 2011r, przyczyniło się do szybszego rozwoju i jeszcze bardziej wzmocniło pozycje Daikin w Ostendzie. Firma jest ważnym i szanowanym pracodawcą w regionie, co potwierdza certyfikat „Top Employers”, który otrzymała w 2013 r. Więzi pomiędzy firmą Daikin, a miastem są teraz rozpoznawalne również w przestrzeni miejskiej, dzięki współpracy obu podmiotów  przy ukończeniu Japońskiego ogrodu Shin Kai Tei w Koningspark, czy nazwaniu części pasa zieleni okalającego Ostendę w Zandvoorde, imieniem prezesa firmy DAIKIN: Noriyuki Inoue.

Japońska spółka Daikin Industries Ltd. będąca właścicielem Daikin Europe N.V. rozpoczęła swoją działalność w 1924 r w Japonii jako producent systemów klimatyzacyjnych. Obecnie firma jest światowym liderem systemów HVAC-R, rozwiązań  grzewczych i chłodniczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, w zakresie ogrzewania i sterowania komfortem z  wykorzystaniem energooszczędnych technologii pomp ciepła dla rynku mieszkaniowego, systemów chłodniczych i mroźniczych, agregatów wody lodowej i systemów uzdatniania powietrza zarówno w warunkach przemysłowych jak i komercyjnych.

W Ostendzie japońska technologia zostaje zaadaptowana do wymagań rynków europejskich. W rezultacie firma wyróżnia się indywidualnym podejściem rynkowym, mogąc zaoferować najbardziej kompleksowe rozwiązania dostosowane do specyficznych wymagań obsługiwanych przez siebie rynków. Innowacyjność, zrównoważony rozwój oraz  energooszczędność to główne cele firmy DAIKIN. Czego dowodem niech będzie świadomy rozwój rynków mieszkaniowych, komercyjnych i przemysłowych zwłaszcza w zakresie zwiększania wydajności energetycznej oraz zmniejszania emisji CO2.  

Daikin Europe N.V. EDC nieustannie odgrywa znaczącą rolę w rozwoju rozwiązań wysoko energooszczędnych stanowiących alternatywę dla rozwiązań tradycyjnych. Dzięki staraniom EDC, Daikin Europe N.V. ma nadzieję przyczynić się do realizacji celów energetycznych 20-20-20 nałożonych przez Unię Europejską. Oznacza to zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o 20% w porównaniu do roku 1990, zwiększenie efektywności energetycznej o 20% oraz zwiększenie o 20% udziału energii odnawialnej. Daikin Europe N.V zwraca równocześnie uwagę na realizację założeń ekologicznych w zakresie własnej działalności.

Firma określana jest jako „Green Heart factory”, co oznacza, że nie generuje strat energii, wody ani ciepła, oraz przywiązuje dużą wagę do inteligentnych procesów pakowania i dystrybucji. Najlepszym przykładem innowacji osiągniętych przez Daikin Europe N.V. w oparciu o EDC jest Hybrydowa pompa ciepła Daikin Altherma. Ta pompa ciepła, powietrze – woda oferuje doskonałe rozwiązanie dla wszystkich którym zależy na obniżeniu swoich rachunków za energię. W istniejących budynkach, z uwagi na słabą izolację termiczną, może dochodzić do sytuacji, w których wydajność tradycyjnych pomp ciepła jest niewystarczająca.

Odpowiedzią na to jest hybrydowa pompa ciepła Daikin Altherma, będącą kombinacją pompy ciepła z tradycyjnym kotłem gazowym. System automatycznie wybiera rozwiązanie o najwyższej efektywności. Przez większą część roku pracuje pompa ciepła. W dni kiedy jest naprawdę zimno, a temperatura spada poniżej 2°C, kocioł gazowy przejmuje produkcję ciepła. Rozwiązanie to powoduje oszczędności energii od 20 do 25%. Innowacyjny i ekologiczny charakter Daikin, można dostrzec również w geotermalnych pompach ciepła Daikin Altherma.

W tym wypadku ciepło czerpane jest z gruntu, który na głębokości ok 20 m utrzymuje praktycznie przez  cały rok stałą temperaturę na poziomie około 10°C. System ten charakteryzuje się znacznie większą efektywnością zwłaszcza zimą przy niskich temperaturach zewnętrznych. Nowa gruntowa pompa ciepła została opracowana z myślą o krajach zimnego klimatu, takich jak Skandynawia.
Ciągły rozwój technologiczny dokonywany w okresie minionych 40 lat uczyniły firmę Daikin światowym liderem na rynku,  a wyjątkowa dbałość o jakość produkcji i usług, wysoką wydajność, daje firmie szerokie perspektywy na przyszłość.

Źródło: Daikin

Więcej

Firma powiązana:

Daikin Airconditioning Poland

Telefon 22 319 90 00
www.daikin.pl

Daikin Airconditioning Poland