Aktualności

BASMAC poleca – system budowy THERMOMUR!

01.10.2013

Idea systemu wykorzystuje zasady układania klocków "Lego". Polega na niezwykle prostym i szybkim montażu styropianowych elementów izolacyjno-szalunkowych systemu "thermomur", które następnie wypełnienia się betonem.

Powstaje w ten sposób solidna konstrukcja ścian (beton) posiadająca rewelacyjne właściwości izolacyjne (styropian) - od U0=0,28 W/(m2K) do U0=0,105 W/(m2K) dla porównania, by osiągnąć ten sam współczynnik przenikania ciepła, ściana z cegły pełnej musiałaby mieć grubość od około 180 cm do 500 cm!!!.

Ten nowoczesny, energooszczędny, łatwy w realizacji i jednocześnie tani system budowy umożliwia realizację obiektów jednorodzinnych, wielorodzinnych jak również użyteczności publicznej. Ze względu na moduł umieszczony w postaci pionowych linii na ściankach bocznych elementów systemu "thermomur", pozwalający na precyzyjne przycięcie elementu z dokładnością do 5 cm, możliwe jest zrealizowanie każdego rodzaju obiektu budowlanego. Cięcia można dokonać piłką do drewna lub rozgrzanym drutem oporowym.

Ściany budowane w naszym systemie mają grubość 25, 30, 40 lub 45 cm, przy czym grubość rdzenia betonowego we wszystkich przypadkach wynosi 15 cm. W fazie budowy elementy ścienne stanowią deskowanie dla betonu, a po jego związaniu doskonałą izolację cieplną całego obiektu. Tworzona jest w ten sposób skrzynia betonowa o dużej sztywności, co ma szczególne znaczenie w przypadku gruntów słabych lub deformowanych przez eksploatację górniczą.

Na system "thermomur" składa się szeroki wachlarz elementów, które umożliwiają dowolne kształtowanie ścian i co ważne - tak jak w przypadku elementów nadprożowych czy wieńcowych zapewniają one ciągłość izolacji termicznej ściany eliminując występowanie mostków termicznych w budynkach, czyli strat ciepła. System "thermomur" z powodzeniem można również wykorzystać do budowy ścian piwnic jak również ścian fundamentowych. Oczywiście w takim przypadku, tak samo jak w technologiach tradycyjnych, należy wykonać izolację przeciwwodną, zarówno poziomą jak i pionową.

Integralną częścią całego systemu są elementy dachowe, których zastosowanie zapewnia osiągnięcie doskonałego współczynnika izolacyjności termicznej - U0=0,23 W/(m2K). Sposób układania tych elementów jest niezmiernie prosty. Układa się je bezpośrednio na krokwiach rozstawionych, co 60 cm w osiach, następnie przybija gwoździami krokwiowymi. Na tak ułożone elementy dachowe układa się dachówkę betonową lub ceramiczną dostosowaną do rozstawu łat - 33 cm.

Wysoka izolacyjność termiczna zarówno ścian jak i dachu powoduje, że w domach wybudowanych w naszym systemie panuje w lecie przyjemny chłód, natomiast zimą przy prawie czterokrotnie mniejszych nakładach na paliwo, przyjemne ciepło. System, który Państwu proponujemy ma jeszcze jedną istotną zaletę, o której wspomniano na początku, a mianowicie jest tani. Realizacja każdego obiektu bez względu na jego kształt i funkcję pozwala na oszczędności od 20% w stosunku do tradycyjnego sposobu budowania.

Źródło: Basmac

Więcej