Aktualności

Już blisko 6,5 milionów drzewek rośnie w Lesie Klientów Barlinka

31.03.2010

Lasy  to jeden z typowych i charakterystycznych dla naszego kraju elementów krajobrazu - zajmują  29% powierzchni kraju. Są ostoją dla tysięcy gatunków roślin i zwierząt, chronią glebę przed erozją, nie sposób przecenić ich dobroczynnego wpływu na każdego z nas. Dzięki lasom możemy oddychać czystym powietrzem, wypoczywać na łonie natury i cieszyć się bliskim kontaktem z przyrodą...

 

Zasada 1 za 1

W trosce o dobro przyszłych pokoleń oraz zachowanie leśnych zasobów w  jak najlepszym stanie są one systematycznie odnawiane i powiększane. Od 2000 roku, a więc już blisko 10 lat bardzo aktywnie włączyła się w te działania Grupa Barlinek, największy producent podłóg drewnianych w Polsce oraz jeden z wiodących na świecie. Inspiracją do realizacji programu firmy, znanego pod nazwą „Zasada
1 za 1” była idea rekompensowania przyrodzie cennego surowca, jakim jest drewno, używanego przez spółkę do produkcji wyrobów.Dzięki inicjatywie Barlinka rośnie już blisko 6,5 miliona drzewek.

W ramach realizowanego Programu, w zamian za zakupione przez klientów paczki deski barlineckiej, firma współfinansuje zakup sadzonek. Pierwsza zasadzona w  ramach projektu sadzonka zapuściła swoje korzenie w lubuskim nadleśnictwie Bogdaniec, w 2000 roku. W ramach tylko ubiegłorocznych nasadzeń Las Klientów Barlinka powiększył się o przeszło 1,5 mln drzewek,  a znakomitą większość drzewek  firma  współfinansowała  w  Polsce. 100 000  sadzonek  firma  finansowała  na  Ukrainie, w rejonie Winnicy i Żytomierza.

Realizacja Programu

Program "1 za 1" obejmuje w kraju swoim zasięgiem nadleśnictwa w 4 województwach: zachodniopomorskim, (najwięcej w nadleśnictwach: Choszczno, Sławno, Świerczyn, Dobrzany, Połczyn, Gryfice, Bobolice, Myślibórz, Bierzwnik, Nowogard i Barlinek) lubuskim (w nadleśnictwach: Sulęcin, Torzym, Świebodzin, Kłodawa, Strzelczyce Krajeńskie, Głusko i Smolarz), pomorskim (m.in. w nadleśnictwach: Warcino, Człuchów i Osusznica) i wielkopolskim (w nadleśnictwie Krzyż Wielkopolski). Na Ukrainie projekt jest realizowany od 2007 roku i do tej pory zasadzono tam 280 tysięcy drzew. Najkrótszą historię program Barlinka ma w Rosji, gdzie firma poszczycić się  może  dorobkiem 60 tysięcy sadzonek.

W polskich lasach, zdominowanych przez drzewa iglaste, istotne jest zwiększanie udziału gatunków liściastych. Dlatego też drzewka sadzone w ramach programu Barlinka występują w kilkunastu gatunkach, a są wśród nich obok najpopularniejszych sosen m.in. dęby, buki, brzozy i klony.

Barlinecki Las Klientów systematycznie się rozrasta. Rosną w nim już kilkuletnie drzewka i wciąż przybywa nowych. Klienci firmy mają więc powody do radości. Po pierwsze - mogą się cieszyć się ze swojej pięknej, naturalnej, drewnianej podłogi, a po drugie - mają świadomość, że to właśnie dzięki nim sadzone są drzewa, którymi cieszyć się będą przyszłe pokolenia.

Społeczna odpowiedzialność

Barlinek przywiązuje dużą wagę do tego, aby działanie jego zakładów produkcyjnych nie było uciążliwe dla środowiska naturalnego. Surowiec wykorzystywany w produkcji, Barlinek pozyskuje wyłącznie z terenów objętych zracjonalizowaną gospodarką leśną, co potwierdza przyznany firmie prestiżowy certyfikat Forest Stewardship Council (FSC).

Poprzez realizację własnych programów proekologicznych, przedsiębiorstwo Barlinek pozytywnie wyróżnia się w tej dziedzinie na tle firm konkurencyjnych. Obok programu „1 za 1” firma wspomaga finansowo prowadzony przez Stację Badawczą Polskiego Związku Łowieckiego w Czempiniu i Nadleśnictwo Barlinek projekt odnowy populacji sokoła wędrownego. Dzięki podjętym działaniom udało się wypuścić do barlineckich lasów już trzydzieści tych niezwykle rzadkich i pięknych ptaków.

Barlinek S.A. przeznacza także środki finansowe na realizację niezbędnych prac renowacyjnych, ratujących niezwykle cenne drzewo, jakim jest sędziwy Dąb Bartek. Jest on nie tylko prastarym symbolem Ziemi Świętokrzyskiej i bezcennym pomnikiem przyrody, ale też najpopularniejszym i najlepiej rozpoznawalnym polskim drzewem.

źródło: Barlinek

Więcej