Aktualności

„Okna i drzwi w nowoczesnej architekturze” – spotkanie prasowe firmy Inoutic / Deceuninck

24.09.2013

Czy można wyobrazić sobie współczesną architekturę bez okien? Jak istotną rolę odgrywają przegrody transparentne w tworzeniu architektury zrównoważonej i energooszczędnej? 19 września 2013 r. w warszawskim klubie Sztuki i Sztuczki przedstawiciele firmy Inoutic / Deceuninck oraz zaproszeni przez nich goście udzielili odpowiedzi na te pytania przybyłym przedstawicielom mediów.

Według architekt Aleksandry Poźniak-Wołodźko okna oraz inne rodzaje przegród transparentnych odgrywają kluczową rolę w budownictwie energooszczędnym. Umiejętne rozlokowanie okien o odpowiednich parametrach pozwala m. in. skutecznie wykorzystywać do ogrzewania i oświetlania budynków energię słoneczną w swojej naturalnej, a zarazem taniej i nieszkodliwej dla środowiska postaci. Okna są też ważnym elementem systemów wentylacyjnych w budynkach – nie tylko mieszkalnych, ale także w nowoczesnych biurowcach.

Dzięki oknom budynek współpracuje ze środowiskiem nie tylko za pomocą pięknego widoku, ale także wytworzenia odpowiedniej temperatury, naświetlenia pomieszczeń, jakości powietrza. Korzyści płynące z tzw. architektury helioaktywnej były znane już starożytnym cywilizacjom. Po długim okresie ignorowania tych intuicyjnie wręcz czytelnych dla człowieka zasad przez współczesnych budowniczych, w ostatnich dekadach następuje zwrot ku ich ponownemu stosowaniu. Wszystko to za sprawą rosnącej świadomości środowiskowej, zrozumieniu  konieczności oszczędnego gospodarowania zasobami naturalnymi i energią.

Jedną z odpowiedzi na wyzwania stojące przed współczesnym budownictwem może być także helioaktywna modernizacja budynków. Wyposażanie już istniejących budowli w nowocześniejsze, większe okna, przeszklenia, świetliki, ogrody zimowe i atria wewnętrzne to nie tylko rozwiązanie ekonomiczne i zrównoważone środowiskowo, ale także w wielu przypadkach pozwalające na osiągnięcie ciekawych efektów estetycznych, ochronę walorów budynków zabytkowych i zachowanie harmonii z otoczeniem. Aleksandra Poźniak-Wołodźko przedstawiła też wyliczenia dotyczące efektywności energetycznej budynków w zależności od zastosowanych w nich rodzajów przegród transparentnych oraz metod ogrzewania.

Kolejna z prelegentek, Agnieszka Rasmus-Zgorzelska z fundacji Centrum Architektury na przykładach nowoczesnych domów jednorodzinnych powstałych w ostatnich latach w Polsce, a prezentowanych obecnie na wystawie „Na przykład. Nowy dom polski.” pokazała jak okna wiążą się z formą budynków, jak wynikają z ich charakteru, struktury, specyficznych potrzeb użytkowników. Jej zdaniem nowoczesna technologia spełnia marzenia słynnego wizjonera architektury Le Corbusiera, który propagował swobodne operowanie przestrzenią, światłem i powietrzem oraz tworzenie budynków służących człowiekowi, a nie zmuszających go do podporządkowania się ich formie.

Polscy architekci młodego i średniego pokolenia są świadomi tych możliwości i w interesujący sposób wykorzystują je w swoich projektach. Okno to już nie wynik niewoli formy, ale narzędzie władzy nad widokiem. Pozwala powiązać dom z jego otoczeniem, wykorzystać maksymalnie krajobrazowe walory danej lokalizacji, ale także paradoksalnie zapewnić prywatność, bezpieczeństwo czy poprawić wspomnianą już wcześniej wydajność energetyczną.

Finalną częścią spotkania była prezentacja firmy Inoutic / Deceuninck której dokonali Tomasz Łapa – Dyrektor Sprzedaży i Krzysztof Kalita  – Product Manager. Mówiąc o firmie, jej ofercie i wartościach podkreślali jej zaangażowanie w rozwój budownictwa zrównoważonego poprzez tworzenie produktów o jak najlepszych parametrach użytkowych, trwałych i oszczędnych w eksploatacji, przestrzeganie surowych norm ekologicznych, a także rozwój produktów, które mogą być poddawane pełnemu recyklingowi.

Według danych specjalistów Inoutic / Deceuninck straty ciepła z budynków za pośrednictwem okien mogą stanowić nawet 30% zużywanej do ogrzewania energii. Dlatego kluczowe jest osiągnięcie najbardziej efektywnej izolacji przy możliwie najniższym nakładzie surowców – tak jak w przypadku spełniających standardy budownictwa pasywnego profilach Eforte, do których produkcji stosuje się o 10% PVC mniej w porównaniu z oknami pasywnymi innych systemodawców. Obok innowacji technicznych drogą do zrównoważonego wykorzystania surowców jest ich powtórne przetwarzanie.

Inoutic / Deceuninck już dziś jest liderem recyklingu w ojczystej Belgii oraz pozostałych krajach Beneluxu. Firma prowadzi aktywne działania, by wszystkie jej produkty po zakończeniu użytkowania mogły być poddawane w 100 % recyklingowi. Prezentację Inoutic / Deceuninck zakończył przegląd najnowszych realizacji architektonicznych, w których wykorzystano jej produkty. W Polsce są to m. in. Kamienica Ludwik w Kielcach oraz osiedla Adria i Derby 14 w Warszawie, a w przypadku systemów tarasowych i elewacyjnych Twinson – zespół apartamentowców Flotylla w Międzyzdrojach, Port IKEA w Łodzi, Uzdrowisko pod Tężniami w Ciechocinku czy budynek dydaktyczny Wydziału Lingwistyki UW w Warszawie. „Okna i drzwi w nowoczesnej architekturze” – spotkanie prasowe firmy Inoutic / Deceuninck!

Źródło: Inoutic / Deceuninck Sp. z o.o.

Więcej