Aktualności

Wodę przebadasz sam! Testy UST-M do domowego użytku

04.09.2013

Przesuszona skóra, biały nalot na naczyniach czy metaliczny posmak herbaty to tylko niektóre z oznak, że z naszym domowym H2O jest coś nie tak. Aby dowiedzieć się, jaki dokładnie mamy problem z wodą, powinniśmy ją przebadać. Z testami do wody UST-M nawet w domowych warunkach zrobimy to niezwykle szybko.

Badania określające szczegółowe parametry wody można wykonać w laboratoriach terenowych stacji sanitarno-epidemiologicznych bądź skorzystać z usług niektórych producentów filtrów.

Jeśli podejrzewamy, że nasza woda nie jest najlepszej jakości, warto najpierw wykonać prosty test określający jej podstawowe parametry.

W ofercie firmy UST-M, polskiego producenta m.in. urządzeń uzdatniających wodę, znajdziemy niedrogie testy, przy pomocy których sprawdzimy jakość wody płynącej z naszych kranów.

Wodę przebadasz sam! Testy UST-M do domowego użytku:

Woda po trzykroć zbadana - TEST-1
Wewnątrz opakowania znajdują się trzy paski testowe. Każdy z nich bada inny parametr wody – twardość ogólną, zawartość chloru i odczyn PH. Aby wykonać badanie, wystarczy zanurzyć pasek w wodzie z kranu o temperaturze 15-25˚C. Po 2 sekundach test należy wyjąć, ściągnąć z niego nadmiar wody i po 60 sekundach odczytać wynik. Na opakowaniu TEST-1 znajdziemy instrukcję, jak należy interpretować wyniki. Cena: ok. 15 zł

Dla użytkowników studni - TEST-4
Test paskowy przeznaczony głównie dla osób korzystających z wody z tzw. ujęć własnych. W opakowaniu znajdziemy pasek określający zawartość żelaza w wodzie, trzy paski do badania zawartości manganu, a także zbiornik na badaną wodę oraz szczegółową instrukcję przeprowadzenia testów. Cena: ok. 26-30 zł

STOP twardej wodzie - TEST-T
Dokładny, kropelkowy test twardości wody. W opakowaniu znajdziemy zbiorniczek ze specjalnym płynem, pojemnik na wodę i strzykawkę. Wykonanie testu jest bardzo proste. Do pojemnika na wodę odmierzamy strzykawką 5 ml wody, a następnie zakraplamy płyn.

Dokładnie odmierzamy ilość wlanych kropel płynu do momentu, aż woda zmieni kolor z brunatnego na zielony. Liczba dodanych kropel wskazuje na stopień twardości wody. Skala podana na opakowaniu pomoże nam określić, czy woda jest twarda i w jakim stopniu.
Cena: ok. 30 zł

Jeśli wykonane testy wykażą, że woda, z której korzystamy, nie jest najlepszej jakości, możemy zwrócić się do producenta filtrów, aby pomógł nam dobrać odpowiednie urządzenie. Testy do wody UST-M dostępne są m.in. w marketach budowlanych (np. Leroy Merlin) i dobrych sklepach hydraulicznych.

Źródło: UST-M

Więcej