Aktualności

BAXI nareszcie w Polsce !

27.08.2013

Bassano del Grappa  - to jedno z wielu uroczych włoskich miasteczek, przepięknie położone u stóp Dolomitów tak chętnie odwiedzanych zimową porą przez polskich fanów sportów narciarskich.

Założone w II wieku p.n.e. przez rzymskiego dygnitarza Bassianusa  legitymuje się bardzo bogatą historią - tutaj przez wiele miesięcy rezydował Napoleon podczas kampanii włoskiej. Symbolem miasta jest drewniany, zadaszony most Ponte degli Alpini, zaprojektowany i wybudowany w XVI wieku. Dzisiaj jest spokojnym, oddalonym o godzinę jazdy od Wenecji 40-tysięczne miasteczkiem, gdzie swoją siedzibę umiejscowiła jedna z największych w Europie wytwórni wiszących kotłów gazowych - BAXI.

Wolumen produkcyjny to ponad 0,5 mln sztuk, które pod marką rodzimą jaki w formule dostaw OEM trafiają na wszystkie kontynenty. BAXI podobnie jak De Dietrich to składowa trzeciej pod względem udziałów finansowych w rynku urządzeń grzewczych grupy przemysłowej BDR THERMEA. Marka powszechnie znana w Europie postanowiła zadebiutować w Polsce korzystając z już sprawdzonej i ugruntowanej struktury De Dietrich. Przygotowywany przez wiele miesięcy scenariusz wdrożeń produktów został podzielony na kilka etapów. Pierwszy z nich to wprowadzenie standardowego wiszącego kotła gazowego, w wersji 2-funkcyjnej, z zamkniętą i otwarta komorą spalania. Pomimo stałych przyrostów w kategorii kotłów kondensacyjnych polski rynek kotłów standardowych to 80 tysięcy urządzeń. Ta stabilna i ugruntowana pozycja to zasługa głównie rynku deweloperskiego – spory udział ma również rynek wymiany wyeksploatowanych urządzeń.

Oczekiwania w stosunku do tej kategorii produktów to niska cena, prosta konstrukcja, niezawodność działania i prosta obsługa. Te oczekiwania z pewnością spełnia debiutant BAXI – kocioł MAINFOUR. Konstrukcja została oparta o starannie wykonany miedziany wymiennik typu Bi-Thermic, pokryty specjalną ochronną powłoką aluminiowo-krzemową, pracujący zarówno na potrzeby centralnego ogrzewania, jak i cieplej wody użytkowej. Wykonany został w dwóch wersjach dla modeli o mocy 18 i 24 kW. Wymiennik współpracuje z segmentowym palnikiem ze stali nierdzewnej, przystosowanym do spalania gazu ziemnego GZ-50, a po adaptacji do spalania gazów ziemnych GZ-41,5, GZ-35 oraz gazu płynnego Propan.

Do obsługi użytkownik ma do dyspozycji konsolę sterowniczą z dużym wyświetlaczem LCD oraz ośmioma przyciskami funkcyjnymi. Do dyspozycji są osobne kanały do ustawiania temperatury wody użytkowej oraz centralnego ogrzewania. Prosta i czytelna informacja o stanie kotła realizowanej funkcji dostępna jest przy pomocy przycisku ”info”. Układ regulacyjny wyposażono w szereg funkcji kontrolnych. Najciekawsza z nich to funkcja kontroli odkładania się kamienia kotłowego. Jeśli takie zjawisko ma miejsce to jest rozpoznawane przez układ regulacyjny a nastawy użytkownika są automatycznie korygowane w celu maksymalnego spowolnienia procesu do czasu przeglądu okresowego i zlikwidowania przyczyny. Pozostałe funkcje kontrolne to ochrona przed zakleszczeniem pompy aktywująca się raz na 24 godziny oraz funkcja ochrony antyzamrożeniowej, aktywna poniżej temperatury 5⁰C. Dla lepszego komfortu eksploatacyjnego udostępniono dwa przedziały regulacyjne temperatury układu centralnego ogrzewania.

Pierwszy zakres to 30-45⁰C przydatny w przypadku sterownia układem ogrzewania podłogowego. Drugi zakres 30-80⁰C obsłuży tradycyjną instalację z grzejnikami. Opcjonalnie kocioł może być doposażony w czujnik pogodowy oraz regulator pokojowy. Mainfour jest wyjątkowo przyjazny w montażu dla instalatora – wyposażony został w standardowe króćce przyłączeniowe ½” i ¾” z uszczelnieniem płaskim. Fabrycznie zabudowano również zawór do napełniania i osobny do opróżniania instalacji. Oprócz manometru elektronicznego dozorującego poziom ciśnienia minimalnego podczas pracy zamontowany został również mały manometr tarczowy pomocny w momencie napełniania układu centralnego ogrzewania. Maksymalna pojemność wodna instalacji którą obsłuży MAINFOUR ze swoim 6 litrowym naczyniem wzbiorczym to 80 litrów - powyżej tej wartości należy zamontować naczynie dodatkowe. 

Wraz z kotłem dostarczany jest adapter spalinowy który pozwala na połączenie kotła z systemami odprowadzania spalin proponowanych przez De Dietrich. Firmy serwisowe odnajdą również szereg funkcji przydatnych przy uruchamianiu i przeglądach okresowych. Z poziomu automatyki można wczytać rodzaj gazu co wstępnie ciśnieniowo przygotowuje zawór gazowy do właściwej pracy – później wymagana jest wymiana dysz i drobna korekta ustawień. Oprócz tej ciekawej funkcji można korzystać z obszernego menu serwisowego, z pamięci dziesięciu ostatnio zrejestrowanych usterek jak również z możliwości podłączenia odpowiednio oprogramowanego komputera przenośnego poprzez specjalnie dedykowany interfejs. BAXI wybrało do debiutu w Polsce jedno z najprostszych urządzeń, choć w jego ofercie odnajdziemy szereg niezwykle ciekawych konstrukcji o najwyższym stopniu zaawansowania technicznego, które będą systematycznie wprowadzane do oferty firmy.

Źródło: De Dietrich Technika Grzewcza Sp. z o.o.

Więcej