Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Elementy wapienno-piaskowe

Silka w Pięknym Wrocławiu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut 2013-08-22

W 2016 Wrocław stanie się Europejską Stolicą Kultury. Miasto od lat łączy przeszłość z przyszłością, starając się zgrabnie dostosowywać przestrzeń miejską do współczesnych wymogów.

Dbając o estetykę rozbudowy miasta, kapituła złożona z architektów i członków Towarzystwa Miłośników Wrocławia przyznaje co roku nagrody w ramach konkursu Piękny Wrocław. W czerwcu 2013 roku budynek projektu GRID architekci wykonany z cegieł Silka otrzymał I nagrodę w XXIII edycji konkursu architektonicznego Piękny Wrocław.

Historyczne wrocławskie osiedle, Osobowice, jak cały Wrocław jest miejscem kilkusetletnich, budowlanych pamiątek, jak też industrialnej teraźniejszości miasta. Umiejętność dostosowania współczesnej architektury do historycznej zabudowy, to nie jedyny dualizm, z jakim stykają się tam wrocławscy architekci. Współczesne budownictwo coraz częściej pełni dwie, bardzo istotne funkcje w ramach jednego budynku: zawodową-publiczną oraz domową-prywatną. Przykładem takiego podejścia do architektury jest dom zaprojektowany przez GRID architekci i wybudowany na Osobowicach, który właśnie wygrał w XXIII edycji konkursu architektonicznego Piękny Wrocław w kategorii Najładniejszy dom jednorodzinny. Dom jednorodzinny autorstwa Agnieszki Zając oraz Artura Toboła, tworzących razem pracownię GRID architekci, został zrealizowany na własne potrzeby. Jest to budynek mieszkalny, pełniący jednocześnie funkcję użytkową.

- Budynek wzorowany jest na przedwojennym, podupadającym gospodarstwie na Osobowicach, które chcieliśmy kupić. – mówi Agnieszka Zając z pracowni GRID architekci. - Gdy w następnym roku nabyliśmy działkę położoną 100 m od wspomnianego gospodarstwa mieliśmy wciąż w głowach obraz tamtej zabudowy. Zrealizowany na wrocławskich Osobowicach własny dom formą odzwierciedla wrażenia jakie pozostawiła w nas prostota i piękno minionej architektury. – dodaje Agnieszka Zając.

Gości wita niezależna parterowa pracownia połączona tarasem z budynkiem mieszkalnym. Bryły obu budynków połączone drewnianym parkanem dzielą działkę na dwie strefy: prywatny południowo wschodni ogród i otwartą od zachodu, publiczną cześć frontową. Układ wewnętrzny budynku mieszkalnego posiada otwarty plan parteru osadzonego wokół centralnie położonych schodów . Na piętrze zaprojektowano część prywatną, dostępną przez antresolę, główną sypialnię wraz z garderobą oraz łazienką. Estetyka wnętrza bazuje na wykorzystaniu materiałów konstrukcyjnych jako elementów wystroju. Celowo zastosowano do tego celu cegłę Silka produkowaną przez Xella Polska. Architekci zrezygnowali z tynków wewnętrznych na ścianach konstrukcyjnych pozostawiając fakturę bloczków Silka. Ponadto wyeksponowano stropy prefabrykowane, nadproża oraz drewnianą konstrukcją dachu. Elementami dominującymi są tu beton jako wykończenie podłóg i stropów prefabrykowanych oraz biel nietynkowanych ścian w połączeniu z akcentami z olejowanego drewna.

By nadać architekturze lokalnego charakteru nawiązującego do zabudowy zagrodowej, do budowy zastosowano tradycyjne materiały: drewno, cegłę oraz tynk. Bryła to archetyp zabudowy, czysta geometria nawiązująca do tradycji, podkreślona brakiem okapów, zbędnych detali np. przez zastosowanie ukrytej rynny. Płaszczyzny z desek modrzewiowych pomalowane na czarny kolor imitujące „drzwi do stodoły” w zestawieniu z białym tynkiem kreują zewnętrzny wizerunek domu.

- Podstawowym naszym założeniem było, by na niewielkiej narożnej działce i przy ograniczonym budżecie wybudować dom oraz pracownię. – wyjaśnia Artur Toboła z GRID architekci. - Przyjęte rozwiązania techniczne umożliwiły nam wykonanie budynku metodą gospodarczą (Do-It-Yourself) z niewielką pomocą profesjonalnych ekip, co było świadomym wyborem chęci zbudowania domu samemu oraz konsekwencją ograniczonego budżetu. – podsumowuje Artur Toboła.

Dom z pracownią na wrocławskich Osobowicach wyraża jedną z potrzeb współczesnego budownictwa, według której zwarta bryła budynku uległa rozproszeniu na część prywatną, domową i na część zawodową, otwartą lub specjalistyczną związaną z działalnością zawodową prowadzoną przez mieszkańców. Silka łączy obie strefy – cegły wapienno-piaskowe Silka dedykowane są bowiem zarówno dla budownictwa jednorodzinnego, jak i doskonale sprawdzają się w budynkach nie-mieszkaniowych, czy przemysłowych.

Dom własny z pracownią

  • Lokalizacja: Wrocław, Osobowice
  • Autor: GRID architekci s.c.
  • Powierzchnia użytkowa:159 m2
  • Projekt/Realizacja: 2009/2012

Źródło: Xella Polska

Więcej


 

Pozostałe aktualności
Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze wrzesień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2019

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny

Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny