Aktualności

Niezależne pompy ciepła Sofath do c.w.u.

14.08.2013

Wybierając rozwiązanie, które zapewni ciepłą wodę użytkową przez cały rok, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Wśród nich najważniejszymi są koszt inwestycji i komfort użytkowania, polegający na dostarczaniu wystarczającej ilości ciepłej wody o odpowiedniej temperaturze. Tym potrzebom sprostają niezależne pompy ciepła Sofath do c.w.u. - BECT i MI134.

Pompy ciepła to nowoczesny i ekonomiczny sposób nie tylko na ogrzewanie domu, ale również na uzyskanie ciepłej wody użytkowej. Mimo że koszt eksploatacji porównywalny jest z użytkowaniem paneli słonecznych, należy pamiętać, iż wydajne funkcjonowanie systemów solarnych w dużym stopniu uzależnione jest od zmiennych warunków atmosferycznych. Co więcej, są one bardziej podatne na usterki: możliwość ubytku płynu solarnego, zapowietrzenie instalacji czy pękające od mrozu rurki kolektora słonecznego.

W odróżnieniu od instalacji solarnych, niezależne pompy ciepła Sofath do c.w.u. gwarantują dostęp do ciepłej wody przez cały rok, zachowując przy tym wysoką sprawność. Ponadto, zamiast glikolu pracują na bazie czynnika R134A, który jest bezpieczny, ekologiczny, nie ulega degradacji i nie podlega okresowej wymianie – tłumaczy Rafał Magiera, ekspert pomp ciepła Sofath. Powietrzna pompa ciepła BECT. Typoszereg BECT o atrakcyjnej kompaktowej budowie składa się z powietrznego wymiennika ciepła, sprężarki o mocy grzewczej 1,7 kW oraz zasobnika c.w.u. o pojemności 210l, 260l lub 270l. Urządzenie wytwarza ciepłą wodę dzięki energii z powietrza, która po transformacji do wyższej temperatury jest oddawana do c.w.u. celem jej podgrzania.

Pozyskanie energii do podgrzewu wody odbywa się na dwa sposoby - z powietrza zewnętrznego lub wewnątrz budynku. W pierwszym przypadku, pompa zainstalowana w pomieszczeniu technicznym pobiera powietrze kanałem przez ścianę budynku. W drugim- energia odprowadzana jest z nieogrzewanego pomieszczenia wewnątrz obiektu. Powietrze, z którego pompa odebrała energię cieplną można dodatkowo wykorzystać do schłodzenia spiżarni lub piwniczki. System BECT cechuje cicha praca i wysoka wydajność -  jest w stanie podgrzać c.w.u. do temperatury 65°C. Dodatkowo, dzięki przyjaznemu w obsłudze panelowi sterowania, pozwala na bieżąco kontrolować stan ciepłej wody i jednocześnie informować o ilości dostępnych kąpieli.

Gruntowa pompa ciepła MI134. Systemem ukierunkowanym na produkcję c.w.u. jest również niezależna, gruntowa pompa ciepła MI134. Niewielki wymiennik (30 m²) pobierający ciepło z ziemi oraz jednostka pompy o mocy 2kW w połączeniu z 300-litrowym wolnostojącym zasobnikiem dostarczą domownikom wodę o temperaturze do 60°C.  MI134 daje gwarancję c.w.u. przez cały rok przy zachowaniu stałego współczynnika sprawności. Dla porównania, kolektory słoneczne pomimo wysokiej produkcji ciepłej wody użytkowej w sezonie letnim, przez większą, mniej słoneczną część roku, nie zapewniają całkowitego zapotrzebowania na c.w.u., wymagając tym samym zastosowania dodatkowego źródła ciepła. W odróżnieniu od solarów, gruntowa pompa MI134 zaspokaja potrzeby użytkowników w 100%.

Niezależne pompy ciepła Sofath do c.w.u.! Efektywna praca, niskie koszty eksploatacji oraz łatwy i szybki montaż, również w budynkach modernizowanych, sprawiają, że rozwiązania Sofath w zakresie c.w.u. stają się coraz bardziej konkurencyjne na rynku urządzeń grzewczych, szczególnie w odniesieniu do kolektorów słonecznych. Efektywność solarów jest bowiem uzależniona od wielu warunków, przede wszystkim zewnętrznych. Podczas pochmurnych dni nie zagwarantują użytkownikom wymaganej ilości ciepłej wody, nie nagrzeją jej również w nocy. Ponadto, ich użytkowanie wiąże się z wyższymi kosztami inwestycyjnymi oraz eksploatacyjnymi spowodowanymi zakupem dodatkowych źródeł ciepła. Dlatego prostota działania instalacji opartych na niezależnych pompach ciepła Sofath do c.w.u. jest dla nich zrozumiałą alternatywą.

Źródło: Sofath

Więcej

Firma powiązana:

Sofath

Telefon 71 345 00 77
www.sofath.pl
biuro.sofath@dedietrich.pl

Sofath