Aktualności

Korek jest trendy!

04.07.2013

Praktyczny, funkcjonalny, trwały i… niezwykle efektowny. Znamy go pod postacią przedmiotów codziennego użytku takich jak podstawki na gorące naczynia, tablice ścienne, czy korki do butelek. Chętnie sięgają po ten ekologiczny i naturalny materiał producenci obuwia np. proponując kobietom modne w tym sezonie lekkie i szykowne sandałki na koturnie.

Ale era korka dynamicznie się rozwija: jest obecny we wzornictwie – dobrym przykładem będą tu projekty mebli autorstwa nowojorskiego projektanta Daniela Michalika, ale także w budownictwie – korek ekspandowany, zwany popularnie aglomerado negro to doskonały materiał stosowany do ocieplania i izolacji ścian w budownictwie. Najpełniej jednak piękno i różnorodność korkowych faktur oddają nowoczesne wzory paneli podłogowych i okładzin ściennych.

Do pomieszczeń publicznych i prywatnych, do salonu, sypialni, pokoju dziennego, a nawet do łazienki – korek jest materiałem uniwersalnym, który znajdzie zastosowanie zarówno w urządzonych ze smakiem wnętrzach wielkomiejskich apartamentów, jak i w niewielkich pokoikach młodych na dorobku. Nie boi się zestawień z designerskimi przedmiotami. Błyszcząca lakierem ikona designu, czyli krzesło Panton interesująco prezentuje się na jasnej, matowej podłodze  pochodzącej z kolekcji Linn Moon. 

Z kolei krzesła Alberto Medy - bigframe 440  ustawione na podłodze z kolekcji Identity Silver stwarzają niepowtarzalną aranżację nowoczesnej sali konferencyjnej, w której harmonijnie współgrają: aluminium, drewno i korek.  Materiał ten doskonale podkreśli charakter wnętrza, gdyż oferowany w bogatej palecie naturalnych i barwionych wzorów będzie idealnym dopełnieniem nawet najbardziej wymagających aranżacji. We wnętrzach utrzymanych w jasnych tonacjach sprawdzą się kontrastujące z ich wyposażeniem, ciemniejsze wybarwienia podłóg np. Identity Tea z kolekcji Identity, czy eleganckie Slate Caffe z New Collection.

Natomiast jeśli zamierzeniem projektanta jest optyczne powiększenie powierzchni pomieszczenia przez zastosowanie jasnej, jednolitej kolorystyki warto rozważyć zakup podłogi ze wspomnianej już kolekcji Linn Moon lub  Personality Moonlight. Oryginalna, porowata faktura korka daje interesujący efekt wzorniczy, jednak dla zwolenników klasyki mamy ciekawą informację – korek może udawać drewno lub kamień, będąc równocześnie doskonałą alternatywą dla zimnych kafelków ceramicznych czy kamiennych okładzin.

A oto kilka rozwiązań na korkowe wnętrza. Eksperymentujący z dźwiękiem, nastoletni instrumentalista z pewnością ucieszy się z możliwości przeobrażenia swojego pokoju w prawdziwe studio. Wyłożone korkiem podłoga, sufit i ściany zmniejszą hałas i pozwolą na dalsze rozwijanie pasji, a rodzicom i sąsiadom zapewnią komfort odpoczynku. Korek z powodzeniem zastąpi tapetę, czy zmywalną farbę. Korek ścienny jest niezwykle łatwy w pielęgnacji - wszelkie zabrudzenia zarówno na woskowanej jak i lakierowanej powierzchni można usunąć przy pomocy wilgotnej szmatki.

Ściany pomieszczeń biurowych pokryte korkiem ocieplą  wizerunek firmy, a pracownicy i ich klienci poczują się w biurze nieco mniej formalnie. Pomieszczenia przeznaczone do pracy z dziećmi, w których zastosowano korkowe panele podłogowe lub ścienne zyskają dodatkową funkcję tłumienia hałasu. Ponadto korek z pewnością pomoże dzieciom w rozwoju funkcji sensorycznych – z przyjemnością będą dotykać miłych i ciepłych ścian i biegać boso po bezpiecznej, miękkiej i amortyzującej ich kroki podłodze.

Korek jest trendy! Warto również wspomnieć o tym, iż ten niezwykły materiał sprzyja alergikom i astmatykom, ponieważ  jest odporny na działanie grzybów i pleśni, a ściany i podłogi wykonane z korka nie przyciągają i nie pochłaniają kurzu. Na zakończenie krótkiego przeglądu korkowych możliwości warto podkreślić, iż jest on materiałem całkowicie naturalnym, a co najważniejsze zbieranym z drzew bez ich uszkadzania. Wszystkie wykonane z korka produkty są przyjazne dla środowiska, nadają się do recyklingu i pozytywnie wpływają na pobór dwutlenku węgla z atmosfery, a dzięki swym właściwościom izolacyjnym umożliwiają oszczędzanie energii.

Źródło: Dom Korkowy

Więcej

Firma powiązana:

Dom Korkowy Sp. z o.o.

Telefon 12 637 96 39
www.wicanders.pl
krakow@domkorkowy.pl

Dom Korkowy Sp. z o.o.