Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Systemy ocieplania i termorenowacji

Dom przyszłości na Śląsku

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut 2013-06-26

W Rybniku powstał modelowy budynek w energooszczędnym standardzie domu pasywnego. Komfortowy budynek zużywa na cele grzewcze tylko 13 kWh/m2/rok.

Czy tego typu architektura wytyczy standardy budownictwa w Polsce? Zaprojektowany przez polskich architektów budynek spełnia jedną z ważniejszych dyrektyw Unii Europejskiej, wg której od 2019 roku pozwolenia na budowę otrzymają tylko budynki charakteryzujące się zerowym zużyciem energii. Zapotrzebowanie na energię rybnickiego budynku  wynosi tylko ok. 10%  w porównaniu do typowych budynków stawianych w Polsce. 

Budynek o powierzchni 240 m2, dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, zużywa tylko 13 kWh/m2 rocznie, czyli około. 1,5 m sześciennego gazu na 1 metr kwadratowy. W tradycyjnym budownictwie zużycie tego surowca waha się między 12-15m3 metrów. To oszczędność rzędu 5 tysięcy złotych w skali roku. Koncepcja architektoniczna, poza uzyskaniem standardu pasywności obiektu, uwzględnia ważne czynniki użytkowe. W budynku, charakteryzującym się zwartą formą architektoniczną, na parterze zaplanowano pomieszczenia pokazowe, które prezentują m.in. nowoczesne rozwiązania i urządzenia energooszczędne oraz pracownię projektową na I piętrze.

Chcemy pokazać, że budownictwo niskoenergetyczne jest dla nas osiągalne i opłacalne. Zapraszamy również wszystkich chętnych do zwiedzania budynku. Klienci mogą zobaczyć i poznać zasadę działania całości budynku, jak i poszczególnych jego elementów i urządzeń - mówi Tomasz Niewelt z biura projektowego Wodmetal Dom - Zainstalowane bezpośrednio urządzenia pozwalają na ich prezentację i ocenę efektu działania.

Wyjątkową energooszczędność budynku gwarantuje jego usytuowanie na południe, tak aby zapewnić maksymalnie szerokie doświetlenie pomieszczeń światłem słonecznym, perfekcyjne ocieplenie budynku 30 cm warstwą srebrnoszarego styropianu TERMONIUM PLUS Termo Organiki, system wentylacji z odzyskiem ciepła, m.in. rekuperatory o sprawności 90%, gruntowy wymiennik ciepła długości 70mb, rolety zewnętrzne i wewnętrzne oraz  energooszczędne okna. Termo Organika na której produktach oparta jest izolacja termiczna śląskiego budynku od  lat dostarcza swój styropian do ocieplenia kluczowych inwestycji energooszczędnych w Polsce.

Od lat promujemy budownictwo energooszczędne dlatego od początku kibicujemy firmie Wodmetal. Budowa energooszczędnych budynków to nie tylko oszczędności pieniędzy wydanych na ogrzewanie, ale także  inwestycja która pozytywnie wpływa na środowisko naturalne - mówi Krzysztof Krzemień
z Termo Organiki - Nasze srebrnoszare płyty energooszczędne ociepliły pierwszą w Polsce sportową hale pasywną, pierwszy budynek pasywny z certyfikatem Passivhaus Instytut oraz pierwszy na świecie kościół pasywny.

W Polsce ponad 80 proc. budynków wybudowano w sposób nie pozwalający na racjonalne zarządzanie energią. Zużywamy ponad 2 razy więcej energii na jednostkę powierzchni mieszkaniowej, niż kraje Europy Zachodniej o podobnym klimacie. Powoduje to, że wielokrotnie przepłacamy za ogrzewanie budynku oraz niszczymy naturalne środowisko, w jakim żyjemy. Inwestycja jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.

Źródło: Termo Organika

Wiecej

 

 

Pozostałe aktualności
Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze wrzesień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2019

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny

Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny