Aktualności

Inspiracje wokół nas - IV odsłona bloga Tikkurila i ColorVoyant®LLC

19.06.2013

Doty Horn - międzynarodowej sławy specjalistka wzornictwa i kolorystyki - na stronie www.tikkurila.pl, prezentuje czwartą już odsłonę swojego bloga, poświęconego najnowszym i najciekawszym trendom, kształtującym świat designu i projektowania.

W tej części skupia się na zjawiskach umykających na co dzień naszej uwadze, a jednocześnie twórczo inspirujących dla uważnego obserwatora. Autorka prezentuje również palety kolorystyczne Tikkurila, odzwierciedlające opisywane trendy. Tym razem Doty Horn skupia się na oryginalnych trendach, mających swe źródło w otaczających nas przedmiotach i globalnych transformacjach. Zewsząd otoczeni jesteśmy zjawiskami, z których istnienia nie zdajemy sobie do końca sprawy - pisze Doty Horn. - Wystarczy nieco głębiej sięgnąć pod powierzchnię, by odkryć energię, która przekuwa się na style i trendy, zarówno na niwie lokalnej, jak i międzynarodowej.

Trendy „Underground”

Autorka skutecznie przekonuje, iż inspiracje mogą płynąć z najmniej oczekiwanych kierunków. Przedmioty na pozór banalne, mijane przez nas codziennie - jak na przykład pokrywy studzienek włazowych - niespodziewanie odkryć mogą swą oryginalność i niebanalne wzornictwo.

Trend watch: Post-Oil Era

Praca projektantów i designerów ściśle wiąże się z zachodzącymi na całym świecie przemianami, jak przechodzenie do alternatywnych źródeł energii. Odpowiedzią na te transformacje są m.in. prezentowane na blogu nowe materiały wykorzystujące działanie promieni słonecznych. Powiązana z tym trendem paleta to przede wszystkim odcień "vapor blue" i organiczne kolory rodem z lat 70-tych.

Trend watch: Force of Nature

Artyści zawsze czerpali inspirację z natury i jej nieujarzmionych sił. Przykładem mariażu sztuki i nauki, będącym wizualnym wyobrażeniem obserwacji meteorologicznych jest praca amerykańskiej artystki Nathalie Miebach. Kolekcja kolorów "Force of Nature" to żywe kontrasty kolorystyczne: ogniste czerwienie i żółcienie, chłodzone niebieskimi tonami.

Trend watch: Cloud Sourcing

Chmury stanowią coraz częstszą inspirację dla twórców designu - pisze Doty Horn. - Dowodem są przeróżne interpretacje tego zjawiska, wyrażone w pracach projektantów na całym świecie. Znakomitym przykładem jest fotel „black cloud chair”, zaprojektowany przez Beza Projekt - studio projektowe z Polski. Kolory "Cloud Sourcing"  są jasne i zwiewne, migocą dzięki zastosowaniu powłok perłowych z kolekcji Tikkurila Taika Pearl Paint.

Trend watch: Saving Face

Nadejście ery cyfrowej powoduje zanikanie bezpośredniej komunikacji interpersonalnej, co prowadzi do erozji zaufania i poczucia lojalności. Mam wrażenie, że zamiera sztuka wykorzystująca relacje "twarzą w twarz” – pisze autorka bloga. – Humanizacja sztuki czeka na swoje odrodzenie. "Saving Face”"to dwa nurty kolorystyczne, oparte na kontraście między tym co osobiste, a tym co anonimowe.

Trend watch: Power in Numbers

To siła wspólnoty i "oddolnej demokracji". Energetyczne, pulsujące barwy wyrażają połączenie idei i siły mas.

Blog jest dostępny na stronie: www.tikkurila.pl/blog_trendy_w_designie

Źródło:  Tikkurila

Więcej

 

Firma powiązana:

Tikkurila Polska S.A.

Telefon 14 680 56 00, infolinia 801 88 99 65, 22 310 95 55
www.tikkurila.pl, www.tikkurilapotegakolorow.pl
tikkurilapolska@tikkurila.com

Tikkurila Polska S.A.