Aktualności

Połączenia zaprasowywane z miedzi: bezpieczeństwo, oszczędność czasu, ekonomiczna technologia

11.06.2013

Instalacje z miedzi mają wiele niewątpliwych zalet. Materiał ten jest przyjazny dla zdrowia i środowiska, odporny na wysokie i niskie temperatury oraz posiada właściwości antybakteryjne. Technologia zaprasowywania to doskonała alternatywa dla łączenia rur miedzianych poprzez lutowanie. Montaż zajmuje do 50% mniej czasu, a profil SC-Contur, w który wyposażone są złączki Viega gwarantuje maksimum bezpieczeństwa.

Już starożytni Egipcjanie i Rzymianie używali miedzi do budowy instalacji wodnych. Kolejne pokolenia również doceniały wyjątkowe właściwości fizyczne i mechaniczne tego materiału i do dziś jest on niezastąpiony w dziedzinie techniki instalacyjnej. Miedź może wytrzymać bardzo wysoką temperaturę otoczenia i jest odporna na wysokie ciśnienie robocze – nawet do 40 barów.

Nie zawiera szkodliwych dodatków ani związków organicznych, które mogłyby przenikać do wody pitnej. Ze wszystkich używanych powszechnie materiałów miedź w najwyższym stopniu ogranicza rozwój bakterii. Dlatego jest optymalnym rozwiązaniem w przypadku instalacji wody użytkowej.

Zaprasowywanie zamiast lutowania! W 1995 r. Viega wprowadziła na rynek Profipress - pierwszy system rur miedzianych, łączonych poprzez zaprasowywanie, zamiast lutowania. Był to kamień milowy w rozwoju branży instalacyjnej. Dzisiaj tą technologię z powodzeniem stosuje się na całym świecie, nie tylko w instalacjach sanitarnych, grzewczych i gazowych, ale także w przemyśle – w instalacjach technologicznych, sprężonego powietrza czy przewodach wody chłodzącej.

Montaż takiej instalacji zajmuje nawet do 50% mniej czasu w porównaniu do lutowania i eliminuje zagrożenia wynikające z operowania otwartym ogniem. Ponadto w przypadku używania lutu twardego łatwo uszkodzić warstewkę tlenku miedzi, która chroni materiał przed korozją. Wypływy topnika do lutowania miękkiego na wewnętrzną powierzchnię rury mogą natomiast spowodować rozpoczęcie procesów korozyjnych.

Jakość połączeń zależy więc w dużym stopniu od pewnej ręki i sprawności manualnej montera. Takich problemów nie ma przy zastosowaniu połączeń zaprasowywanych. Złączka zostaje po prostu nasunięta na rurę miedzianą na oznaczoną głębokość, a następnie zaprasowana elektrohydraulicznie za pomocą akumulatorowej lub sieciowej zaciskarki.

Gwarancja bezpieczeństwa! Wszystkie złączki systemu Profipress wyposażone są w charakterystyczny profil bezpieczeństwa SC-Contur, powodujący nieszczelność w stanie niezaprasowanym. Zapewnia ją specjalny kanał, przez który woda lub medium kontrolne może przepływać i wypływać na zewnątrz uszczelki.

Po prawidłowym zaprasowaniu kanał ten zostaje natomiast trwale zamknięty. Zabezpieczenie to funkcjonuje w całym zakresie próby szczelności na mokro: od 1,0 do 6,5 bara. Przy próbach szczelności przeprowadzanych na sucho Viega zapewnia sprawność SC-Conturu  w zakresie ciśnień od 22,0 mbar do 3,0 barów.

Profipress charakteryzuje się największą wszechstronnością ze wszystkich systemów firmy Viega. Decyduje o tym zarówno materiał – miedź, jak i niezwykłe bogactwo oferty – ponad 800 artykułów w wymiarach od 12 do 108 mm, do najróżniejszych zastosowań. Wysokiej jakości element uszczelniający z EPDM użyty w złączkach, wytrzymuje długotrwałą eksploatację. Ponadto cylindryczne prowadzenie rury przed karbem zapobiega przekrzywianiu jej i uszkodzeniom elementu uszczelniającego.

Połączenia zaprasowywane z miedzi: bezpieczeństwo, oszczędność czasu, ekonomiczna technologia. Oprócz łuków i muf program uzupełniają trójniki, przejścia gwintowane, dwuzłączki, przyłącza do armatury, jednostki montażowe i elementy dźwiękochłonne oraz zestaw do cyrkulacji wewnątrz pionów. Dzięki temu Profipress może być stosowany do niemal każdego rodzaju instalacji: od wody użytkowej i ogrzewania, przez kolektory słoneczne, instalacje przeciwpożarowe, sprężonego powietrza, gazów obojętnych, parowe niskoprężne, przewody wody chłodzącej, aż po instalacje przemysłowe, okrętowe i samochodowe.

Źródło: Viega

Więcej

Firma powiązana:

Viega Sp. z o.o.

Telefon 58 66 24 999
www.viega.pl
info@viega.pl

Viega Sp. z o.o.